Polský národní provozovatel plynárenské přepravní sítě GAZ-SYSTEM podepsal před pár dny v sídle Úřadu kapitána námořního přístavu v Gdaňsku dohody s Námořním úřadem v Gdyni a Správou přístavu Gdaňsk S.A. o spolupráci při realizaci strategické investice pro bezpečnost Polska – plovoucí skladovací a zplyňovací jednotky LNG (FSRU) – v Gdaňském zálivu. Společnost GAZ-SYSTEM tak dokončila dohody klíčové pro harmonogram projektu prvního plovoucího terminálu LNG v Polsku.

V podepsaných dohodách se strany zavázaly vzájemně spolupracovat a podporovat se, koordinovat procesy klíčové pro celou investici a poskytovat průběžné informace o přípravě a realizaci investice. Jejich uzavření předcházel podpis dopisu o záměru mezi společností GAZ-SYSTEM, Námořním úřadem v Gdyni a Správou přístavu Gdaňsk S.A. dne 21. září 2020.

„Posláním vlády je posílit energetickou bezpečnost země prostřednictvím důsledného zvyšování přístupu ke konkurenceschopným a alternativním zdrojům energie. Polské hospodářství se dynamicky rozvíjí a potřebuje moderní a účinné technologie. Investice společnosti GAZ-SYSTEM v Gdaňském zálivu – plovoucí terminál LNG typu FSRU – je odpovědí na potřeby nejen domácího trhu, ale i zemí střední a východní Evropy,“ uvedla Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, vládní zmocněnkyně pro strategickou energetickou infrastrukturu.

„Rád bych poděkoval Námořnímu úřadu v Gdyni a Přístavnímu úřadu v Gdaňsku za závazná prohlášení o spolupráci na této investici, která je nesmírně důležitá pro ekonomickou bezpečnost země. Terminál FSRU je v Polsku potřebný, protože umožní dovoz zkapalněného zemního plynu odkudkoli na světě. Kapacita terminálu zajistí více než 30 procent domácí poptávky. FSRU urychlí vnitřní rozvoj Polska a posílí ekonomickou pozici naší země v regionu vytvořením plynového uzlu pro potřeby sousedních zemí,“ uvedl prezident společnosti GAZ-SYSTEM Marcin Chludziński.

Mohlo by vás zajímat

Budova postavená v rámci tohoto projektu pak podpoří další rozvoj přístavu v Gdaňsku. Celý program má inovativní charakter, tj. přizpůsobuje stávající přístavní komplex novým potřebám souvisejícím s umístěním terminálu FSRU v oblasti.

Navíc zapadá do činnosti Námořního úřadu v Gdyni, který v současné době realizuje největší námořní hydrotechnické investice za poslední desetiletí.

„Jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat se společností GAZ-SYSTEM a Správou přístavu Gdaňsk na tak důležitém projektu pro Polsko,“ uvedl ředitel Námořního úřadu v Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

„Podpis dohody se společností GAZ-SYSTEM je konečným potvrzením oprávněnosti této strategické investice z hlediska národní bezpečnosti. Jsem přesvědčen, že umístění terminálu FSRU ve vodách uvnitř administrativních hranic našeho přístavu je dobrou volbou. Určitě zvýší význam této části pobřeží na ekonomické mapě Baltského moře. Terminál bude představovat důležitý prvek infrastruktury pro dovoz plynu do Polska a regionu střední a východní Evropy. A role gdaňského přístavu jako místa strategického významu se ještě zvýší,“ vysvětluje generální ředitel gdaňského přístavu Łukasz Malinowski.

Výstavba terminálu FSRU v Gdaňském zálivu je v současné době nejdůležitějším projektem společnosti GAZ-SYSTEM, realizovaným vedle klíčových investic pro diverzifikaci a bezpečnost státu, jako je rozšíření terminálu LNG President Lech Kaczyński ve Svinoústí, výstavba plynovodu Baltic Pipe a propojení s Litvou a Slovenskem.

FSRU je dalším projektem, který rovněž urychlí odklon od vysokoemisních zdrojů energie v souvislosti se stále rostoucími energetickými potřebami země. Obnovitelné zdroje energie i přes svůj dynamický rozvoj nezaručují stálé a stabilní dodávky, což vytváří prostor pro využití zemního plynu, který může být stabilizačním prvkem systému.

Dohoda mezi společností GAZ-SYSTEM a Námořním úřadem v Gdyni zahrnuje spolupráci při rozdělování investičních prací během projektování a výstavby, včetně stanovení milníků projektu. Každá ze stran dohody bude hradit náklady na výstavbu infrastruktury, za kterou bude odpovědná, z vlastních prostředků.

Společnost GAZ-SYSTEM bude odpovědná za výstavbu infrastruktury nezbytné pro provoz terminálu FSRU, včetně hydrotechnické infrastruktury, plynovodu na moři (o délce přibližně 3 km), který propojí terminál FSRU s vnitrostátní přepravní soustavou, pozemní plynovody (přibližně 250 km) Kolnik – Gdaňsk, Gardeja – Kolnik a Gustorzyn – Gardeja.

Námořní úřad v Gdyni má za úkol zajistit vlnolam, příjezdovou plavební dráhu k linii spojující severní čelo ochranného vlnolamu jihovýchodně od severního přístavu se západním čelem projektovaného vlnolamu FSRU, točnu, navigační značení související s přístupovou infrastrukturou.

V současné době probíhají projekční práce námořního úřadu v Gdyni na konstrukci vlnolamu a navigačního systému. Naproti tomu společnost GAZ-SYSTEM je ve fázi projektování plynovodu na moři, který bude napojen na plynovody na pevnině. Plynovody na pevnině mají kompletní soubor stavebních povolení. Připravují se výběrová řízení pro výběr dodavatelů stavby.

Dohoda mezi společnostmi GAZ-SYSTEM a Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) stanoví, že ZMPG bude hrát podpůrnou roli při projektování, přípravě a realizaci investice společnosti GAZ-SYSTEM jako subjekt spravující přístavní infrastrukturu a její rozvoj.

Spolupráce zahrnuje podporu při získávání všech potřebných rozhodnutí. ZMPG bude povinna poskytnout společnosti GAZ-SYSTEM inženýrské sítě nezbytné pro realizaci investice, a to na samostatně dohodnutém základě. Správa přístavu rovněž poskytne na žádost společnosti nemovitosti v oblasti přístavu, které přiléhají k plochám, jichž se investice týká – na základě samostatných dohod. Strany se rovněž dohodnou na podrobných zásadách užívání přístavních mol a na otázkách věcných břemen přenosu, průchodu a průjezdu nezbytných pro realizaci projektu.

Evropská komise v rámci Nástroje pro propojení Evropy (CEF) poskytla projektu LNG Gdaňsk finanční prostředky na vypracování technických specifikací a provedení projekčních prací. Maximální výše poskytnuté podpory činí přibližně 19,6 milionu eur.

(nik)