INZERCE

Evropa je celosvětovým lídrem ve výrobě baterií s roční produkcí 2 000 GWh. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Polský fond ORLEN VC investuje do technologie, která má usnadnit opětovné použití baterií pro elektromobily

Největší polský fond podnikového rizikového kapitálu vlastněný skupinou ORLEN – ORLEN VC investoval do moderní platformy umožňující opětovné použití a pozdější recyklaci baterií z milionů elektromobilů uvedených každoročně na trh. Toto řešení vytvořené německou společností Circunomics, v níž se ORLEN VC stal významným akcionářem, má pomoci snížit uhlíkovou stopu elektromobilů až o 50 procent. Za necelé dva roky od svého založení vytvořil ORLEN VC portfolio osmi kapitálových investic v celkové hodnotě více než 150 milionů zlotých. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

„Investujeme do zajímavých, perspektivních řešení, která mají posílit naše konkurenční výhody a podpořit růst spojené skupiny ORLEN s příznivým dopadem na životní prostředí. Technologie oběhového hospodářství, zejména v oblastech, jako je energetika a nová mobilita, mají obrovský potenciál. Vidíme hmatatelné obchodní zisky a přínosy pro životní prostředí, které pro nás mohou uvolnit. Investovali jsme do další technologické společnosti, která s naší strategickou a kapitálovou podporou bude moci uvést v život svůj inovativní nápad na ekologičtější využití elektromobilů. Nová investice ORLEN VC je plně v souladu s našimi rozvojovými směry a snahou o dosažení uhlíkové neutrality,“ říká předseda představenstva a generální ředitel PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Předseda představenstva PKN Orlen Daniel Obajtek. Foto: PKN Orlen

Circunomics je jedním z předních start-upů v oblasti oběhového hospodářství a řešení pro monitorování baterií.

Jeho zakladatelé Felix Wagner a Jan Born si dali za cíl vytvořit celý ekosystém uzavřeného cyklu pro baterie do elektrických vozidel, od jejich prvního a druhého života až po recyklaci. Vyvinuli inovativní platformu pro sledování stavu a prodeje baterií až do jejich recyklace, tedy do doby, než se kovy vzácných zemin, jako je lithium, nikl a kobalt, získají zpět pro opětovné použití při výrobě nových baterií. Od svého založení je společnost podporována investory z oboru, včetně rizikového studia Next Mobility Labs, německé recyklační společnosti TES a bývalých vedoucích pracovníků skupiny AUDI.

„Jsme potěšeni, že jsme navázali spolupráci se společností ORLEN – významným hráčem v Evropě. Skupina ORLEN je pevně odhodlána stát se v budoucnu uhlíkově neutrálním podnikem. Circunomics může k dosažení této ambice významně přispět. Díky partnerství jsme získali zdroj nového kapitálu, ale také hlubší vhled do energetického a automobilového průmyslu a strategickou podporu,“ doplnil generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Circunomics Felix Wagner.

V roce 2023 budou mít elektromobily v segmentu osobních automobilů již desetiprocentní podíl. Evropský trh s elektromobily rychle roste, v letech 2021-2022 se rozšířil o téměř 60 procent, což z něj činí druhý největší trh na světě.

Jen v loňském roce se prodalo přibližně 2,5 milionu elektromobilů. Kromě toho je nyní Evropa celosvětovým lídrem ve výrobě baterií s roční produkcí 2 000 GWh.

Výrobní kapacita Asie, druhého největšího trhu, se odhaduje na 1 400 GWh ročně.

Očekává se, že do roku 2030 se Evropa stane lídrem v prodeji elektromobilů. Podle prognóz dosáhne celosvětová kapacita baterií druhé životnosti do roku 2030 1 000 GWh, což bude v souladu s rostoucí výrobou. Tento nárůst bude způsoben rostoucím objemem výroby a poptávky po bateriích, dlouhými dodacími lhůtami nových baterií, rostoucí poptávkou po lithiu při omezené nabídce a významnější úlohou stacionárních zařízení pro skladování energie.

Circunomics je šestým start-upem, do kterého ORLEN VC investoval.

Za necelé dva roky svého působení vytvořil ORLEN VC portfolio šesti technologických společností z celé Evropy a dvou zahraničních investičních fondů. Zařadil se tak do skupiny největších a nejaktivnějších investičních fondů ve střední a východní Evropě. V souladu se strategií ORLEN2030 plánuje ORLEN VC realizovat v průměru pět až šest přímých investic ročně se zaměřením na nejslibnější společnosti s inovativními technologiemi připravenými ke komercializaci.

(nik)