INZERCE

Polská uhelná elektrárna PGE v Opole. Foto: PGE

Polský ČEZ v problémech. Koncern PGE loni hospodařil se ztrátou skoro 5 miliard zlotých

Výroba elektřiny a tepla z uhlí už přestává být ziskovým byznysem i v Polsku. Největší tamní elektrárenská skupina PGE musela přecenit vybrané elektrárny směrem dolů. Výsledkem je ztráta 4,9 miliardy zlotých (28 miliard korun) za minulý rok. O rok dříve přitom skupina PGE vydělala 3,4 miliardy zlotých.

Podle informací zveřejněných v konsolidované účetní závěrce za rok 2023 loni vzrostly tržby skupiny PGE o 31 procent na 96 miliard zlotých (540 miliard korun). Ale ani to nestačilo k dosažení ziskového hospodaření. „Finanční a provozní výsledky skupiny PGE za rok 2023 jasně ukazují, jak tržní a regulační prostředí ovlivňuje energetiku, a ukazují nám, jakým výzvám budeme muset v následujících letech čelit. Směr změn ilustrují odpisy konvenčních aktiv,“ uvedl Dariusz Marzec, prezident společnosti PGE Polska Grupa Energetyczna.

Jak dále PGE uvádí v účetní závěrce, loni v listopadu otestovala hodnotu uhelných elektráren. Výsledkem je snížení jejich hodnoty o 8,45 miliardy zlotých (48 miliard korun). Týká se tří velkých uhelných elektráren Belchatów, Opole a Turów. V případě poslední jmenované uhelné elektrárny mohou další odpisy brzy následovat. Správní soud ve Varšavě totiž v polovině března zpochybnil platnost povolení pro těžbu v lomu Turów do roku 2044. Těžba v příhraničním lomu Turów je dlouhodobě terčem kritiky z české i německé strany.

Skupina PGE se dostává pod tlak kvůli klesajícím cenám elektřiny a vysokým platbám za emisní povolenky. Stejná kombinace vlivů ostatně trápí také majitele uhelných elektráren v České republice. Výroba elektřiny v elektrárnách PGE loni klesla na 56,8 TWh, což je o 14 procent méně než v roce 2022. Konkrétně výroba elektřiny z hnědého uhlí klesla o 25 procent na 29,8 TWh a z černého uhlí o 8 procent na 18,8 TWh.

Hnědouhelná elektrárna Turów u města Bogatynia nedaleko česko-polsko-německého trojmezí. Foto: David Tramba

Tím však problémy největší polské elektrárenské skupiny nekončí. Zpravodajský web wnp.pl upozornil na rostoucí zadlužení. Výše dluhu u bank, leasingových společností a držitelů dluhopisů během loňského roku vzrostla z necelých 9 miliard na 14,9 miliardy zlotých. Co se týká podílu segmentů na tvorbě provozního zisku před odpisy (EBITDA), skupina PGE loni vydělala hlavně na distribuci energie a na dodávkách tepla. Výroba elektřiny z uhlí a plynu se podílela na celkové výši EBITDA už jen 15 procenty.

Zpravodajský web Business Insider k výsledkům doplnil informaci, že skupina PGE se podílí na výrobě elektřiny v Polsku 41 procenty a její podíl na trhu s teplem je 18 procent. Provozuje také distribuční síť na ploše 123 tisíc kilometrů čtverečních (hlavně se jedná o východní část země), kde obsluhuje 5,45 milionu zákazníků.

Další směřování skupiny PGE ovlivní to, zda se podaří dotáhnout do konce dlouhodobě připravovaný převod uhelných dolů a elektráren z polostátních a soukromých energetických skupin pod Národní agenturu pro energetickou bezpečnost (NABE). Tato státem vlastněná společnost by měla uhelné elektrárny provozovat do té doby, než se je podaří nahradit novými obnovitelnými a jadernými zdroji.

David Tramba