Do čela Rady EU brzy usedne Polsko, které slibuje dát kontinentu nový impuls. Ambiciózní program sahá od posílení obranyschopnosti a podpory Ukrajiny až po ukončení každoročních změn času. Jak moc se dokáže Varšava prosadit a jaké překvapivé kroky má v rukávu? A obsahuje polský program i něco, co bychom od něj nečekali?
Polsko se připravuje na své předsednictví Rady Evropské unie v první polovině roku 2025 a přichází s ambiciózním programem, který odráží současné výzvy, jimž Evropa čelí. V čase, kdy kontinent sužují důsledky války na Ukrajině, geopolitická napětí, migrační tlaky či klimatické změny, se Polsko zavazuje k posílení evropské bezpečnosti ve všech jejích dimenzích – od vojenské přes energetickou až po informační. Klíčovou prioritou bude zajištění jednoty Evropské unie a podpora kandidátských zemí v jejich cestě ke členství, což Polsko považuje za klíčové pro rozšíření stability a růstu v Evropě.
Velký důraz bude kladen na pokračující podporu Ukrajině, a to nejen politickou a vojenskou, ale i při její poválečné obnově. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 překročilo polsko-ukrajinské hranice více než 1,7 milionu ukrajinských uprchlíků, čímž si Polsko drží prvenství v počtu přijatých migrantů ze všech evropských států.
Polsko navíc plánuje prosazovat definitivní ukončení závislosti Evropy na ruských energetických zdrojích a posílení transatlantických vztahů s USA i dalšími spojenci mimo EU. Součástí předsednických plánů je také řešení hybridních hrozeb, boj s dezinformacemi a obrana demokratických hodnot, které Polsko vnímá jako základní pilíře evropské identity a odolnosti.
Polská strategie zahrnuje rovněž zásadní ekonomické otázky, od snahy o snížení energetických cen až po podporu evropského průmyslu v jeho transformaci na udržitelnější model. Důraz bude kladen na odstranění překážek na jednotném trhu, podporu inovací a férovou konkurenci. Polsko se také zaměří na reformy v zemědělské a energetické politice s cílem zajistit potravinovou a energetickou bezpečnost a vytvořit podmínky pro ekonomickou prosperitu všech regionů Evropy. Vize polského předsednictví je jasná – Evropa silná, bezpečná a soudržná, která obstojí ve zkouškách současnosti.
Mohlo by vás zajímat
A po globálních problémech? Zrušíme střídání zimního a letního času
Po výčtu kritických globálních problémů, které sužují nejen Evropu a její členské státy, stojí za zmínku také připravovaný pokus o zrušení střídání zimního a letního času. Na tom se totiž neshodnou nejen polští občané, ale ani evropské státy.
Za touto snahou stojí zejména Polská lidová strana, která už roky argumentuje, že změny času škodí nejen dopravě a bankovnictví, ale i našim nervům. „Zvažujeme, že návrh zákona znovu předložíme,“ uvedl mluvčí strany Miłosz Motyka. Ačkoliv už se o to v minulém volebním období pokusili, bez většiny v Sejmu neměli šanci. Teď však chtějí tuto otázku přenést na evropskou úroveň.
Jenže tady narážíme na problém. Členské státy EU se nemohou dohodnout, který čas zachovat. Zatímco Polsko a severské země preferují letní čas, jižní Evropa by nejraději zůstala u zimního. Podle posledního průzkumu z roku 2018 je ale zjevné, že by opravdu velká část občanů zrušení času uvítala (84 % z dotázaných).
Překvapení v detailech
Polsko se v rámci svého předsednictví zaměřuje na klíčová témata, která se od něj dají očekávat a na první pohled se tak nejedná o nic převratného. Netají se ale ambicí přinést do diskuse nové impulsy. Patří mezi ně například návrhy na inovativní přístupy ke strategickým investicím v oblasti energetiky či modernizaci obranného průmyslu v rámci EU.
Co může překvapit, je důraz na větší propojení s partnery mimo EU – nejen s USA, ale také s Jižní Koreou či zeměmi v indo-pacifickém regionu. Neobvyklý akcent klade Polsko také na zvyšování psychologické a informační odolnosti evropských občanů vůči dezinformacím. Plánuje zavést konkrétní kroky k ochraně veřejného prostoru, což zahrnuje jak podporu nezávislých médií, tak občanské vzdělávání.
Detaily programu tedy naznačují, že je v plánu nejen pokračovat v zaběhnutých iniciativách, ale přinést i čerstvé nápady. Zda se tyto ambice podaří zrealizovat, ukáže až čas – jisté však je, že polské předsednictví slibuje pevný postoj v klíčových otázkách a možná i pár nečekaných překvapení.