Jaderný reaktor MARIA, jediné zařízení svého druhu v Polsku, je v současné době mimo provoz, protože 31. března vypršelo jeho desetileté provozní povolení vydané Národní agenturou pro atomovou energii (PAA).

Nové povolení agentura nevydala kvůli neúplné dokumentaci předložené Národním centrem jaderného výzkumu (NCBJ), která obsahovala značné nedostatky. Tyto nedostatky bránily Polské atomové agentuře (PAA) v provedení komplexního posouzení bezpečnosti.

Agentura opakovaně vysvětlila, že nemůže vydat povolení, pokud není splněn byť jen jeden standard jaderné, radiologické nebo fyzické ochrany. Nedostatek souhlasu není přičítán technickým problémům s reaktorem, ale formálním nedostatkům, které vedly k četným opravám a žádostem – nejméně desetkrát byl NCBJ požádán o dodatečné informace a vysvětlení,“ popisuje ředitel Centra strategických studií Warsaw Enterprise Institute Łukasz Wojdyga.

malý reaktor
Detaily jediného polského jaderného reaktoru MARIA. Ilustrační snímek. Foto: NCJB

Přestože proces vydávání povolení probíhá už řadu měsíců a dokumentace je rozsáhlá, stále chybí úplný soulad s požadavky jaderného zákona.

Důležitý pro diagnostiku rakoviny a dalších nemocí

Důsledky nečinnosti reaktoru jsou závažné; byl zodpovědný za veškerou domácí produkci jódu-131 a přibližně 10 % světových zásob molybdenu-99, izotopu používaného v diagnostice rakoviny, kardiologii a nefrologii. Ministerstvo zdravotnictví sice ujistilo, že dodávky jsou zajištěny dovozem a mezinárodní spoluprací, ale už během předchozích výpadků došlo k výraznému nedostatku, což vedlo ke zpoždění výzkumu,“ upozornil Łukasz Wojdyga.

Kromě výroby izotopů poskytoval reaktor výzkumné a školicí zařízení pro polský jaderný průmysl. Jeho odstávka znamená pozastavení experimentů, technologických zkoušek a vzdělávání nových odborníků. Polsko mezitím pokračuje v plánech na výstavbu velkých jaderných elektráren.

Mohlo by vás zajímat

Reaktor MARIA měl sloužit jako přirozená základna pro personál a technologie, ale jeho funkci ztěžuje systémová neefektivita. Stále není jisté, kdy PAA dokončí schvalovací proces a vydá nové povolení, i když existují náznaky, že by reaktor mohl obnovit provoz letos v létě.

Jeho kapacita je 30 MW. Stavba začala v červnu 1970 a byl spuštěn v prosinci 1974 v tehdejším Ústavu pro jaderný výzkum (IBJ). Reaktor měl povolení k provozu platné do 31. března. Reaktor MARIA se používá pro:

  1. ozařování terčových materiálů pro výrobu radioizotopů,
  2. materiálový a technologický výzkum,
  3. neutronové dopování polovodičových materiálů,
  4. neutronové modifikace materiálů,
  5. fyzikální a neutronografický výzkum,
  6. využití neutronových svazků pro lékařské účely,
  7. účely školení v oblasti reaktorové fyziky a technologie.