Jednání, ke kterému se sešel šéf vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczynski s maďarským premiérem Orbánem vyvolávají spekulace o tom, že se na východě Evropy rodí silné protiunijní spojenectví.

Jednobarevná vláda polská vláda je svou euroskeptickou politikou překvapivě blízká maďarské vládě Viktora Orbána, spory mezi oběma zeměmi, působené Orbánovou vstřícnbostí k ruskému prezidentovi Putinovi padly. To je resumé, které ze šestihodinového jednání obou politiků v jednom horském středisku vyvodil vlivný evropský server Politico.

Podle všeho Orbán a Kaczynski, který stojí v pozadí polské vlády, mohli vyjednávat společný postoj Varšavy a Budapešti vůči Londýnu. Orbán se má ve čtvrtek setkat s britským premiérem Davidem Cameronem, který usiluje o omezení sociálních dávek pro občany z ostatních zemí Evropské unie během prvních čtyř let pobytu na ostrovech.

„Pro Jaroslawa Kaczynského může být důležitá zkušenost Viktora Orbána, jakým způsobem utvářet vztahy s Bruselem tak, aby provedl změny odporující normám EU, ale aby mu nehrozila ztráta unijních financí či sestup do druhé evropské ligy,“ uvedl podle polských Wiadomoščí zahraniční expert Paweł Zalewski z opoziční Občanské platformy.

Při Orbánově předchozí návštěvě Polska, loni v únoru, ke schůzce s Kaczyńským coby šéfem polské opozice vůbec nedošlo. Představitelé Kaczyńského strany tehdy tvrdili, že šéf pozvání ke schůzce s maďarským premiérem odmítl s tím, že Orbánovy postoje vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi likvidují evropskou solidaritu, ale nakonec se ukázalo, že Orbánova kancelář schůzku s Kaczyńským vůbec neměla v plánu – nebo to aspoň tvrdila.

Kaczynského spojuje s Orbánem vedle nesouhlasu s těsnější evropskou integrací také odpor k přijímání uprchlíků. Podle webu Politico by setkání mohlo posílit koordinaci postupu Varšavy a Budapešti v těchto otázkách.

Mluvčí maďarské vlády odmítl setkání komentovat s tím, že nešlo o oficiální schůzku. Stejně tak odmítla vyjádření mluvčí polské vlády.

List Gazeta Wyborcza poznamenává, že mezi hosty v horském středisku, kde se Kaczyński a Orbán setkali, nebyl ani polský prezident Andrzej Duda, ani premiérka Szydlová. Schůzky se účastnilo okolo 60 lidí, z nichž několik desítek se podílelo na jednání.

Je dost dobře možné, že se jednalo také o tom, jaké fígle používá Orbán k tomu, aby udržel Maďarsko v pozici jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik sjednocené Evropy, poznamenává Politico. Pomáhají mu k tomu metody, které sám popsal jako “protiliberální ekonomickou metodu, založenou na národních fundacích.”

JInak řečeno – pokud na východní hranici Evropské unie roste polsko-maďarské spojenectví, podobné jaké bylo to mezi “starými králi” Vladislavem Jagellem a Zikmundem Lucemburským v prvním čtvrtstoletí patnáctého věku, bude to spojenectví založené mimo jiné na až korporativistické vizi ekonomiky. Což je zpráva, která by nejspíš potěšila fašistické ekonomy, pro liberálně definovanou Evropu je ale vcelku alarmující.

-of-