Ještě letos skoncujeme s nákupem ropy, zemního plynu i uhlí z Ruska. Takové je rozhodnutí polské vlády, která je z evropských zemí nejrazantnější v ukončování závislosti na dodávkách z východu. Výhodou Polska je, že se na takovou variantu již déle než deset let připravovalo.
Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki oznámil, že nejpozději do května letošního roku se Polsko ukončí odběr ruského uhlí. Rozhodlo se tak po zklamání z faktu, že stejný zákaz nepřijala celá Evropská unie. Jedná se o poměrně velké objemy: jen loni Poláci z Ruska dovezli 8,3 milionu tun černého uhlí, což tvořilo dvě třetiny celkového importu.
Dovážené uhlí pokrývá spotřebu hlavně elektráren a dalších zákazníků v severní části země, kam se nevyplatí dovážet černé uhlí z dolů v Horním Slezsku. Ministryně energetiky Anna Moskwa dodala, že dotčení zákazníci mohou nakupovat palivo z Jihoafrické republiky či Austrálie, a to za podobné ceny jako v případě dodávek z Ruska.
Ruská ropa: z 62 procent na nulu
Současně Morawiecki slíbil, že „udělá všechno pro to, aby ukončil dovoz ruské ropy do konce roku.“ Podle jeho slov se jedná o „nejradikálnější plán v Evropě na odklon od ruské ropy.“ Jak zmínil web Notes from Poland (NFP), pro tiskovou konferenci si vybral působivé kulisy. Záměry v oblasti energetiky zveřejnil před ropným skladem u obce Mościska.
Jak Ekonomickému deníku sdělil Daniel Piekarski, druhý tajemník politicko-ekonomické oddělení polského velvyslanectví v Praze, snižování závislosti na ruské ropě je dlouhodobější proces. Ještě v letech 2010 až 2014 tvořila přibližně 90 procent ropy spotřebované v polských rafineriích ruská ropa. Od roku 2015 začal proces diverzifikace dodávek, v roce 2019 již podíl ropy z Ruska klesl na 62 procent.
Vlastník polských rafinerií PKN Orlen má dlouhodobý kontakt s Rosněftí, který vyprší letos v prosinci, a také ruskou Tatněftí, platný do konce roku 2024. Ten bude zřejmě vypovězen předčasně. O náhradních dodávkách ropy již Polsko vyjednává s Norskem či arabskými státy. Jako velmi prozřetelné se ukazuje nedávný podpis smlouvy o spolupráci s koncernem Saudi Aramco.
Mohlo by vás zajímat
Derusifikace plynárenství podle plánu
Do třetice chce Polsko setřást také závislost na odběru zemního plynu. Tady se však jede dál podle plánu – záměr nahradit ruské dodávky do konce roku 2022 polská vláda avizuje již několik let. V říjnu či listopadu má být hotový plynovod Baltic Pipe, který umožní přímé dodávky norského plynu přes území Dánska. Kapacita plynovodu je 10 miliard metrů krychlových ročně, což vystačí na pokrytí až poloviny polské spotřeby.
Současně Poláci investují do rozšíření kapacity terminálu pro dovoz zkapalněného plynu (LNG) ve Svinoústí u Štětína z 5 na 8,3 miliardy kubíků za rok. Touto cestou se do země dováží plyn hlavně ze Spojených států a Kataru. Když připočteme vlastní těžbu na polském území, tak už bude potřeba země zcela pokryta i bez dodávek z Ruska.
Polsko se tak v komfortnější situaci než Německo; ministr hospodářství Robert Habeck dnes ráno ohlásil první stupeň včasného varování s ohledem na možný výpadek dodávek ruského plynu. Také česká závislost na dodávkách ropy a plynu z Ruska se bude těžko odbourávat.
David Tramba, Jana Bartošová