Komplikovaná fúze polských ropných rafinerií PKN Orlen a Grupa Lotos se blíží dokončení. Jako vedlejší efekt přinese několik zajímavých změn. Saudi Aramco získá 30procentní podíl v gdaňské rafinerii a navýší dodávky ropy do Polska. Většinu sítě čerpacích stanic Lotosu koupí maďarský MOL.
Prodeje aktiv souvisejí s požadavky antimonopolního orgánu Evropské komise; z jejího pohledu by zfúzované rafinerie získaly příliš velký podíl na polském trhu s pohonnými hmotami. Jak na dnešní tiskové konferenci uvedl prezident koncernu PKN Orlen Daniel Obajtek, prodejů aktiv se uskuteční hned několik. Nejvýznamnější jsou tyto tři: Saudi Aramco koupí minoritu v gdaňské rafinerii a také byznys v oboru výroby asfaltu, MOL převezme 417 čerpacích stanic sítě Lotos oproti platbě 610 milionů dolarů (13 miliard korun).
Až polovina ropy ze Saúdská Arábie
Spolupráce mezi Polskem a Saúdskou Arábií se neomezí pouze na prodej podílu v rafinerii, kterou dosud stoprocentně vlastnila Grupa Lotos. PKN podepsal také dlouhodobý kontrakt na dodávky ropy, podle kterého bude od Saudi Aramco nakupovat 200 až 337 tisíc barelů denně. Díky této smlouvě PKN Orlen pokryje až 45 procent spotřeby ropy a sníží tak závislost na dodávkách z Ruska. Další podepsaná dohoda se týká spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje.
Část arabské ropy by měla směřovat i do rafinerií, které PKN Orlen vlastní v Česku a v Litvě. Ropa ze Saúdské Arábie se zatím v Česku příliš neuplatnila. Jak Ekonomický deník uvedl v úterý, v loňském roce pocházela polovina ropy dodané do českých rafinerií z Ruska, druhou polovinu tvoří dodávky hlavně z Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Spojených států amerických.
Také dohoda s maďarským rafinerským podnikem MOL má komplexnější povahu. MOL pronikne na polský trh, kde získá většinu sítě Lotos. Současně PKN Orlen koupí 144 čerpacích stanic v Maďarsku a 41 na Slovensku. Dohodnutá cena za tuto transakci dosahuje 229 milionů eur. Orlen a MOL jsou sice navzájem v konkurenčním vztahu, podle Obajtka se však jedná o přátelskou a inspirativní konkurenci.
Středoevropská megafúze
Evropská komise schváila podmínky fúze společností PKN Orlen a Grupa Lotos v červenci 2020. Díky ní vznikne nový regionální lídr na trhu s pohonnými hmotami a jinými ropnými produkty. PKN Orlen má včetně dceřiných podniků v Česku a Litvě kapacitu na zpracování 29,5 milionu tun ropy za rok, v případě Lotosu to bylo 10,2 milionu tun. Oba zmíněné podniky investovaly do těžby ropy v Norsku, Kanadě i dalších zemích.
Z českého pohledu je PKN Orlen zajímavý jako vlastník českých rafinerií a sítě čerpacích stanic Benzina. Po vítězství v privatizaci v roce 2004 totiž Poláci koupili většinový podíl ve společnosti Unipetrol (nyní Orlen Unipetrol), nyní zde již vlastní 100 procent akcií. Orlen Unipetrol patří mezi největší průmyslové podniky v Česku, rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou mají kapacitu na zpracování až 8,7 milionu tun ropy za rok.
David Tramba