„Jsme spolu v Evropské unii, společně v NATO. Jsme silní partneři, za což vám děkuji. Jsem velmi rád, že jsem dnes v Bratislavě, že mě doprovází ministr infrastruktury Dariusz Klimczak, který v současné době vede bilaterální schůzky. To není náhoda, ale naše strategické rozhodnutí spolupracovat, zejména ve zbrojařství. Jsem velmi ohromen výrobní kapacitou Slovenska z hlediska munice – zejména 155 mm, ale i jiných typů. Máte neuvěřitelný potenciál, jeden z největších nejen v Evropě, ale i na světě. Chceme společně s vámi rozvíjet zbrojní průmysl, protože jste náš strategický partner v této oblasti,“ řekl polský ministr obrany a místopředseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz po setkání s ministrem obrany Slovenska Róbertem Kaliňákem.
Oficiální setkání polské vládní delegace na Slovensku za účasti vicepremiéra Władysława Kosiniaka-Kamysze a ministra infrastruktury Dariuse Klimczaka cílilo mimo jiné prohloubení spolupráce v oblasti obranného průmyslu Polské republiky se Slovenskou republikou.
Podle Kosiniak-Kamysze hned po návštěvě začne práce na mezivládní dohodě mezi Polskem a Slovenskem o strategické spolupráci v rozvoji zbrojního průmyslu.
„Dohodli jsme se s premiérem (Robertem Ficem – pozn. red.), že připravíme mezivládní dohodu o strategické spolupráci v rozvoji zbrojního průmyslu. Doufám, že tento dokument brzy podepíše. Už teď zvu premiéra do Polska. Dříve však zástupci našich zbrojních firem navštíví Slovensko, aby tuto spolupráci posílili,“ řekl polský místopředseda vlády.
Možnosti posílení průmyslové spolupráce v oblasti obrany jsou zásadní pro zvýšení výrobní kapacity a inovace ekonomiky obou zemí.
Spolupráce na výrobě kolových transportérů?
„Právě uděláme vše pro to, aby polské firmy, státní i soukromé, navázaly co nejtěsnější spolupráci se slovenskými firmami – státními i soukromými. To je pro nás priorita. Osobně zajistím, aby rozvoj, výměna zkušeností, technologie a společné iniciativy – ať už při výrobě Rosomaků nebo v oblasti obchodu a výroby munice – prospělo oběma stranám. Pro nás je dnes klíčovou otázkou v oboru získání schopnosti vyrábět velkoobjemovou vícekaliberní munici. Bez partnerství se Slovenskem tohoto cíle nedosáhneme. Jsem o tom přesvědčen. Vím, že jste naším zásadním partnerem, za což vám velmi děkuji.,“ zdůraznil šéfa polského ministerstva národní obrany.
Kolové transportéry Rosomak jsou výsledkem výběrového řízení provedeného polskými ozbrojenými silami na začátku 21. století. Uspěla v něm finská společnost Patria s modelem kolového transportéru na podvozku 8×8. Polsko přitom požadovalo řadu úprav, například aby mělo schopnost plavat. Do služby pak vozidla vstoupila v roce 2004, a postupně jsou zařazována jako kolové obrněné transportéry, bojová vozidla pěchoty, nosiče minometu a další.
Poslední variantou, jakou si objednaly polské ozbrojené síly, je Rosomak-L, který se letos polská armáda objeednává. Ten je o 60 centimetrů delší než dosud používaná varianta, a dosahuje tedy délky 8,4 metrů. Polská armáda opět požadovala zachování plavbyschopnosti, což umožní splnit právě delší trup, a zároveň bude moci být těžší než 22 tun, ale upřesňující specifikace nejsou dosud známé.
Rosomak-L má mít novou věž, konkrétně na ni bude možné namontovat polskou dálkově ovládanou ZSSW-30, která bude kromě nových Rosomaků použita i na pásovém bojovém vozidle pěchoty Borskuk. Je vybavena kanonem Mk44S Bushmaster II ráže 30 milimetrů a dvěma odpalovači protitankových střel Spike; vše pak doplňuje koaxiální kulomet a vrhače kouřových granátů. Vybavena je moderním řízením palby, pokročilým nočním viděním, laserovým dálkoměrem nebo upozorněním na laserové zaměření vozidla.
Většina dalších parametrů by měla být obdobná jako u kratší verze. Rosomak-L bude mít 3člennou osádku a místo pro výsadek 8 vojáků, i když prostoru v něm asi bude o něco více. Otázkou je, zda nebude využit k zesílení pancéřování, neboť má KTO Rosomak, na rozdíl od běžných modelů vozidel řady Patria, nižší stupeň ochrany (jen proti střelám do ráže 14,5 mm), aby mohl plavat na vodě, kde je jeho rychlost kolem 10 km/h, kdežto na silnici až 100 km/h.
„V oblasti obranného průmyslu existuje obrovský prostor pro spolupráci,“ řekl ministr Robert Kaliňák. Zdůraznil, že hlavním kritériem pro budování našich vztahů by měla být soběstačnost. „Vytipovali jsme několik průniků, kde můžeme budovat společné projekty potřebné nejen pro naše ozbrojené síly, ale díky nimž budeme moci být úspěšní i v zahraničí,“ uzavřel ministr Kaliňák.
Během dvoustranných rozhovorů byl zdůrazněna společná akce Polska a Slovenska pro zachování bezpečnosti v regionu a celém východním křídle NATO.
„Důležitým prvkem naší spolupráce není jen zbrojní průmysl, ale také výměna zkušeností mezi našimi armádami. Naše speciální jednotky spolupracují obzvláště dobře. Máme také zkušenosti z mise Air Policing, kterou Polsko realizuje nad Slovenskem do konce letošního roku. Ochrana společných hodnot a vzdušného prostoru zemí EU a NATO zůstává naší prioritou. Jsme připraveni prohloubit spolupráci v oblasti výcviku vojáků a výměnu zkušeností. Pozval jsem Slovensko na iniciativu Shield East, v jejímž rámci budujeme opevnění na východním křídle NATO. Slovensko má v této oblasti vynikající inženýrské jednotky a spolupráce v této oblasti,“ poznamenal šéf polského ministerstva obrany.
Ministři se rovněž shodli, že bilaterální spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti mezi oběma zeměmi zůstane velmi intenzivní. Identifikovali rovněž další potenciální prostor pro prohloubení spolupráce v oblasti speciálních sil, vojenských cvičení a vzdělávání.
Vyzdvihli také stávající spolupráci v rámci euroatlantických struktur, která je podle nich rovněž na velmi vysoké úrovni. Ministr Kaliňák zároveň poděkoval polským partnerům za ochranu slovenského vzdušného prostoru a za účast polských ozbrojených sil na oslavách 80. výročí Slovenského národního povstání.
(nik)