INZERCE

Rafinerie společnosti PCK ve Schwedtu. Společnost PCK dodává až 9 procent 90 procent dodávek benzínu, leteckého paliva, motorové nafty a topného oleje v Berlíně a Braniborsku. Foto: PCK

Polsko a Německo se chystají navázat užší spolupráci v oblasti bezpečnosti dodávek ropy

Německo a Polsko podepsaly memorandum o porozumění s cílem prohloubit spolupráci v oblasti bezpečnosti dodávek ropy a ochrany rafinerií v obou zemích, oznámilo německé ministerstvo hospodářství a klimatu (BMWK). Společné prohlášení podepsali německý ministr Robert Habeck a polská ministryně pro klima a životní prostředí Anna Moskwowá a jeho cílem je zabezpečit provoz polských rafinerií v Gdaňsku a Płocku a východoněmeckých rafinerií ve Schwedtu a Leuně tak, aby obě země byly zásobovány dostatečným množstvím ropy.

„Spolupráce je velmi potřebná,“ řekl ministr Robert Habeck a dodal, že postupné vyřazování ruské roppy je pro rafinerie v obou zemích výzvou.

Podle ministerstva hospodářství a klimatu jsou podporovány dvoustranné investice, obchod a spolupráce mezi německými a polskými ropnými společnostmi „s cílem maximalizovat využití jejich infrastruktury a posílit energetickou bezpečnost“.

Německá vláda usiluje o nezávislost na ruské ropě do konce roku 2022. V roce 2021 pocházelo přibližně 35 procent dovozu ropy z Ruska.

Zpráva odborníka na průmysl Steffena Bukolda, kterou si nechala vypracovat nevládní ekologická organizace Greenpeace, ukázala, že po desetiprocentním poklesu na začátku roku spotřeba ropy v Německu ve druhém a třetím čtvrtletí opět výrazně vzrostla, a to navzdory ruské válce na Ukrajině.

„Německá vláda vyvinula obrovské úsilí při hledání nových obchodníků s ropou, ale zatím udělala příliš málo pro snížení celkové závislosti na ropě,“ uvedl mluvčí Greenpeace Manfred Santen.

Embargo EU na dovoz ruské ropy po moři vstoupí v platnost dnes – 5. prosince.

(nik)