Poláci to s obměnou elektrárenského parku, zaměřeného převážně na fosilní paliva, myslí smrtelně vážně. A dělají pro to razantní kroky. O projektech výstavby jaderných elektráren s americkou společností Westinghouse a korejskou KHNP už Ekonomický deník psal. Nová dohoda mezi Japonskou agenturou pro atomovou energii (JAEA) a polským Národním centrem jaderného výzkumu (NCBJ) doplnila základní návrh výzkumného reaktoru do jejich probíhající spolupráce ve výzkumu a vývoji technologie vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru (HTGR). Dohodu oznámila JAEA.
Vysokoteplotní reaktory schopné dodávat páru o teplotě až 1000 °C by mohly nahradit fosilní paliva jako zdroje tepla pro chemický a petrochemický průmysl, což by vedlo k dekarbonizaci mnoha výrobních procesů a umožnilo by ekonomickou výrobu vodíku.
Japonsko má dlouholeté zkušenosti s provozem vysokoteplotního zkušebního reaktoru (HTTR), prototypu reaktoru chlazeného plynem s grafitovou moderací o výkonu 30 MWt, a Polsko již několik let spolupracuje s Japonskem na možném zavedení takové technologie.
NCBJ zahájila práce na koncepčním návrhu výzkumného reaktoru HTGR v roce 2021. Nová dohoda mezi NCBJ a JAEA doplňuje dřívější dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje na výzkumném reaktoru, který by byl postaven v Polsku v NCBJ.
Smlouva uzavřená souběžně s prováděcí dohodou stanoví, že do roku 2024 budou NCBJ poskytovány technické informace týkající se japonského výzkumu a vývoje HTGR, které budou partneři společně využívat.
JAEA uvedla, že bude nadále spolupracovat s NCBJ na základním projektu výzkumného reaktoru HTGR s cílem dále modernizovat a standardizovat japonskou technologii HTGR vyvinutou prostřednictvím výstavby a provozu HTTR, a to s cílem „zvýšit mezinárodní konkurenceschopnost japonských technologií HTGR“.
Mohlo by vás zajímat
(hrb)