Polsko žádá Evropskou investiční banku (EIB) o půjčku na nákup zařízení pro pozorování Země. Budou sloužit vojenské a civilní správě. Ministerstvo národní obrany si chce od EIB půjčit celkem 300 milionů eur, jak napsal polský portál Puls Biznesu.
Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak oznámil na jaře na Twitteru akvizici dvou francouzských průzkumných satelitů. Současně v Polsku vznikne pozemní segment pro příjem a zpracování dat. Jde o první krok v budování celé konstelace polských průzkumných satelitů, jak upozornil polský server Milmag.
Podle Blaszczaka dojde k podpisu smlouvy ještě v tomto pololetí. O nákupu nejsou žádné podrobné informace, ale minulý rok v červenci Polsko a Francie podepsaly dohodu o společném záměru LOI (Letter Of Intent) ohledně vybudování polských kapacit v oblasti pozorování Země z vesmíru.
Nyní se řeší financování nákladného programu, se kterým by měla pomoci EIB.
Mohlo by vás zajímat
V současně době Polsko provozuje segment pro zpracování satelitních informací P-DUGS (Polski Naziemny Segment Wojskowego Użytkownika). P-DUGS je součástí polského centra pro zpracování obrazových informací ORO (Ośrodka Rozpoznania Obrazowego im. płk. Juliana Sielewicza) v Bialobrzegu.
P-DUGS získává informace ze čtveřice italských radiolokačních satelitů COSMO-SkyMed. Satelity jsou provozovány italským ministerstvem obrany, ale Polsko má na vyžádání přímý přístup k snímkům. Satelity při úzkém zorném poli 10×10 kilometrů vytváří radarové snímky s rozlišením jeden metr. Pokud satelity například snímají pás země široký 40 kilometrů, je rozlišení tři až 15 metrů.
V rámci Plánu technické modernizace na období 2021-2035 byla také stanovena potřeba nákupu vlastní sítě družic, mikrosatelitů, průzkumných letadel a bezpilotních prostředků v rámci integrovaného programu Observer (Technický plán modernizace 2021-2035).
Polská armáda v roce 2021 uzavřela smlouvu s evropskou firmou Airbus Defence and Space pro přístup k snímkům z dvojice elektrooptický průzkumných satelitů Pléiades. Rozlišení satelitů za dobrého počasí a světelných podmínek je 30 centimetrů. Varšava může získat snímky do několik hodin od požádání.
Podobnou smlouvu Varšava uzavřela se společností Astri Polska. Jakých satelitů se úmluva týká, není známo – firma ale nabízí snímky z více než 20 elektrooptických a radiolokačních satelitů.
Budování konstelace průzkumných satelitů je součástí širšího polského programu Obserwator. Program poskytne polským ozbrojeným silám situační povědomí nejen o bojišti, ale také o zemi protivníka a o všech zájmových oblastech na planetě Zemi. Obserwator zahrnuje malé i velké satelity, průzkumné letouny, drony a pozemní centra pro shromažďování a analyzování informací. Součástí sítě budou také polské letouny F-35A Lightning II – ty budou nejen informace do sítě dodávat, ale také využívat za účelem provádění přesných úderů.
Zatím podle Armádních novin není konkretizován typ nakupovaných francouzských satelitů ani firma. Nejnovější francouzské elektrooptické satelity jsou CSO (Composante Spatiale Optique), které nahrazují Helios 2 a vycházejí z civilně-vojenských satelitů Pléiades.
„CSO obsahuje tři satelity na dvou orbitech. První satelit na nízké orbitě 480 kilometrů zvládá snímky s rozlišením 20 centimetrů, dva satelity na orbitě vysoké 800 kilometrů snímky s rozlišením 35 centimetrů. Satelity fungují ve viditelném i infračerveném pásmu a pořizují 3D snímky,“ popisují Armádní noviny.
Pro zajímavost – první dva satelity CSO vynesly z Guyany ruské rakety Sojuz.
Polsko tedy podle Armádních novin zřejmě nakoupí buď starší, menší ale výrazně levnější satelity Pléiades nebo nejmodernější CSO – cena jednoho 3 500 kilogramů těžkého satelitu CSO je 300 milionů euro. Společně se startem rakety (zřejmě Ariane), službami, včetně vybudování pozemního segmentu, by Polsko muselo za vynesení dvou vlastních satelitů CSO zaplatit minimálně miliardu euro.
(hrb)