INZERCE

Estery vyráběné v závodě v polském závodě produkují o 83 procent méně emisí než konvenční motorová nafta, tvrdí společnost ORLEN. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Polská rafinerie začala vyrábět palivo z bioodpadů. Zužitkuje 30 000 tun použitých kuchyňských olejů a živočišných tuků

Polská energetická společnost ORLEN Group oznámila, že její dceřiná společnost ORLEN Południe otevřela nové zařízení UCO FAME ve své rafinérii Trzebinia v jižním Polsku na výrobu biokomponentů z použitých kuchyňských olejů a živočišných tuků. UCO FAME dodá ročně 30 000 tun esterů druhé generace a 7 000 tun glycerinu technické kvality. Tento ekologický projekt je součástí strategie skupiny ORLEN v oblasti biopaliv, která umožňují nahrazení fosilních paliv palivy vyrobenými z odpadních materiálů.

FAME je biopalivo vyrobené na bázi rostlinných olejů a živočišných tuků. Může obsahovat aditiva na zlepšení užitných vlastnosti, jako jsou depresanty, detergenty, mazivostní přísady a inhibitory koroze. Používá se především jako motorové palivo pro vznětové spalovací motory a kogenerační jednotky a jako topivo pro výrobu tepla.

V České republice podobné palivo vyrábí například společnosti Temperatior nebo Primagra.

Očekává se, že nové polské zařízení bude dodávat 30 000 tun esterů druhé generace a 7 000 tun glycerinu technické kvality ročně, přičemž použije 30 000 tun vstupních surovin ve formě použitých kuchyňských olejů a živočišných tuků, které jsou odpadem ze zpracování potravin.

„Skupina ORLEN investuje do nejmodernějších řešení a technologií, které usnadní dynamický rozvoj výroby zelených alternativních paliv. Jejich výrobní proces bude využívat nepotravinářské suroviny, včetně odpadu, v souladu se zásadami oběhového hospodářství. Prvním projektem tohoto typu je závod UCO FAME v Trzebinii, který umožňuje přeměnu použitých kuchyňských olejů na bioaditivum,“ oznámil generální ředitel a předseda představenstva společnosti ORLEN Daniel Obajtek.

Výstavba zařízení začala v listopadu 2021, generálním dodavatelem byla polská strojírenská firma AB Industry. Celkové náklady na projekt činily přibližně 127,5 milionu zlotých (27,8 milionu eur).

„Tato investice představuje další milník v procesu transformace ORLEN Południe na moderní biorafinerii, čímž se skupina ORLEN přibližuje k dosažení svých strategických cílů. Do roku 2030 se bude používání bioaditiv ve skupině ORLEN zvyšovat na cca 3 miliony tun ročně a bude pro ORLEN důležitou obchodní oblastí,“ dodal Obajtek.

V souladu s polským národním cílem snížení emisí se odhaduje, že projekt přispěje k dalšímu snížení emisí uhlíku v dopravě. Estery vyráběné v závodě UCO FAME produkují o 83 procent méně emisí než konvenční motorová nafta, uvedl ORLEN v tiskové zprávě.

Estery druhé generace z Trzebinie budou použity jako přísada do motorové nafty, uvedl Orlen. Technický glycerin, vedlejší produkt procesu výroby esterů, může být použit závody Trzebinia k výrobě zeleného propylenglykolu, ekologicky bezpečného produktu pro nalezení aplikací v potravinářském, farmaceutickém, kosmetickém a lékařském průmyslu.

(nik)