V hnutí Přísaha Róberta Šlachty to už pár týdnů pěkně skřípe. Po odchodu lidí z kontrolní a revizní komise v čele s bývalým detektivem protikorupční policie Karlem Tichým Šlachtu a spol. nyní opustila další důležitá postava – letitá sekretářka a asistentka a členka výkonné rady Přísahy Jaroslava Burianová. Není sama, z Přísahy odešla také expředsedkyně pražské buňky, někdejší policejní vyšetřovatelka, Jiřina Hofmanová, ale i její místopředseda Petr Kotaška nebo respektovaný člen hnutí Jaromír Füle. Jaroslava Burianová svůj odchod z hnutí Ekonomickému deníku potvrdila.
Róbert Šlachta a jeho sekretářka Jaroslava Burianová byli vždy dobře sehranou dvojkou. Léta byla nejbližším člověkem šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a její práce rozhodně nespočívala jen ve vaření kávy.
U policie působila Jaroslava Burianová 42 let, nejprve jako vyšetřovatelka, pak jako civilní zaměstnankyně. Poslední léta byla pravou rukou šéfa ÚOOZ Róberta Šlachty, přišla za ním i na celní správu, kam její šéf nějaký čas po hysterickém odchodu zamířil.
V nástupní organizaci ÚOOZ – Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) – Jaroslava Burianová skončila kvůli podezření, že svému někdejšímu nadřízenému měla údajně „donášet“ informace z útvaru poté, co odešel k zmiňovaným celníkům. Podezření se ale neprokázalo a Burianové byla doplacena ušlá mzda.
Jaroslava Burianová byla Róbertu Šlachtovi po boku i po jeho odchodu ze státních služeb. Podílela se na zakládání Šlachtova hnutí Přísaha. Členkou Přísahy, respektive členkou přípravného výboru, se stala dnem jejího zaregistrování loni 8. dubna. Účastnila se i předání povinné petice k registraci politického hnutí, kterou podepsalo přes 19 000 lidí, loni 17. března.
Loni pětašedesátiletá Jaroslava Burianová z Mníšku pod Brdy kandidovala za Přísahu na osmém středočeské kandidátky. Hnutí se nakonec do Poslanecké sněmovny nedostalo, i když chybělo málo.
Mohlo by vás zajímat
Jaroslava Burianová byla vlivnou členkou Šlachtova hnutí, zasedala ve výkonné radě, kterou tvoří: Libor Žofka (bývalý celník), Petr Kahoun (jednatel společnosti Šimway, která zajišťuje Přísaze support), Nicole Fryčová, Radka Štruncová, Michal Vojíř, Jiří Komárek (někdejší šéf expozitury ÚOOZ v Ostravě) a Michaela Talašová. Plus vedení hnutí: předseda Róbert Šlachta a místopředsedové Tomáš Sochr a Jaroslav Pelc.
Nyní je všemu konec. Jaroslava Burianová podle několika zdrojů Ekonomického deníku v hnutí Přísaha skončila. Její odchod podle zdrojů souvisí s přespříliš direktivním jednáním předsedy Róberta Šlachty a také nedemokratickými postupy, které ovlivnily složení pražské buňky Přísahy.
Jaroslava Burianová neodešla podle informací Ekonomického deníku sama, Přísahy opustila také expředsedkyně pražské buňky, někdejší policejní vyšetřovatelka, Jiřina Hofmanová, ale i její místopředseda Petr Kotaška nebo respektovaný člen hnutí Jaromír Füle.
„Je to tak, Jarka odchází. Nelíbilo se jí, jakým směrem se ubírá řízení Přísahy, především jakým způsobem ovlivňovali, kdo má být či nebýt v pražské buňce. Neodchází jediná, budou ji následovat nejspíš další,“ potvrdil Ekonomickému deníku zdroj zevnitř tohoto politického subjektu, který si přál zůstat v anonymitě.
Jaroslava Burianová byla jedinou členkou jedenáctičlenného výkonné rady, která byla proti, když rada schválila nedemokratické zásahy do složení pražské buňky Přísahy.
Podle dalšího zdroje Ekonomického deníku opustila Jaroslava Burianová řady Přísahy na přelomu roku.
„Na rozloučení předseda Šlachta oznámil, že paní Burianová odchází do důchodu, ale důvody k opuštění hnutí byly direktivní pokyny k přeobsazení pražské buňky hnutí,“ uvedl další ze zdrojů Ekonomického deníku.
Podle tohoto zdroje pražské sdružení hnutí ovládají aktuálně v loňské převolbě demokraticky odstavení původně lídr David Červenka a pražský městský strážník Jiří Matulík. Cílem zásahu v buňce má být podle zmiňovaného zdroje dostat znovu do hry Martinu Vrublovou, o které se před volbami objevily informace, že čelí 17 pravomocným exekucím.
Velký pražský problém popsal pro Ekonomický deník už bývalý člen rozhodčí a smírčí komise Přísahy – někdejší detektiv protikorupční policie Karel Tichý.
„Šlachta po mně požadoval, abychom se po prohraných volbách zbavili stávajícího vedení pražské krajské organizace Přísahy, jejího předsedy Davida Červenky a místopředsedkyně Martiny Vrublové a nařídil převolbu vedení ve všech krajských organizacích. Na venek, zejména pak prostřednictvím jeho zástupce, místopředsedy Jaroslava Pelce, bylo prezentováno, že se má jednat o naprosto demokratické volby, bez vlivu vedení. A tak se stalo, že volby v Praze opravdu proběhly naprosto demokraticky a bylo zvoleno naprostou většinou vedení nové. Šok pro mne nastal v noci, když mi Šlachta zavolal a oznámil, během opravdu výživného hovoru, že takhle to také nechce a že nás všechny vyrazí. A to bylo naposledy, kdy jsme spolu mluvili a doufám, že to tak i zůstane,“ popsal děj v Přísaze bývalý detektiv.
„Chtěl jsem ze spolku vystoupit, jako i řada dalších, už na plánovaném volebním sjezdu v Hradci Králové, ale ten byl z důvodu covidu zrušen a proběhl pouze online a nikdo neměl prostor něco udělat. Rozhodl jsem se ještě absolvovat mé první a poslední jednání v rozhodčí a smírčí komisi, kde se projednávala stížnost vedení hnutí, totožného s vedením republikové rady na jednoho člena hnutí pro údajné ´porušení stanov´. Před tímto jednáním mi však ještě Šlachta vzkázal po pracovnici sekretariátu hnutí, ´jak si to s námi vyřídí, že ho neznáme, ale teprve teď, že ho poznáme, jaký ve skutečnosti je´. Na jednání rady mi pak Pelc, když viděl, že se jednání nevyvíjí tak, jak si vůdce přál, tlumočil, a to slovy, které zde není možno citovat, ´prosbu´, abych táhnul do… A jako jeden z argumentů použil, že je jim znám obsah mého údajného telefonátu s novinářkou Sabinou Slonkovou. Vystoupení Pelce, bylo tak nechutné, že i takový zkušený a čestný člověk jako je předseda komise MUDr. Jiří Štětina, byl nucen konstatovat, že něco takového ještě neviděl,“ popisuje Karel Tichý eskalaci problémů.
Jaroslava Burianová je tedy další z tváří Přísahy, která v hnutí kvůli vnitřnímu pnutí jen pár měsíců po volbách do Poslanecké sněmovny končí.
Ekonomický deník se Jaroslavu Burianovou pokoušel kontaktovat kvůli vyjádření SMS zprávou. Svůj odchod z hnutí potvrdila, ale do podrobností zacházet nechtěla.
„Dobrý den pane Hrbáček. Omlouvám se, ale já nerada řeším cokoliv jinou cestou než přímo. Ano odešla jsem z Přísahy a svoje důvody jsem Robertu Šlachtovi sdělila. Přeji hezký den Burianová,“ odpověděla Jaroslava Burianová v textové zprávě.
Jan Hrbáček