Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Politickým náměstkem Blažka bude Radomír Daňhel

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Novým politickým náměstkem na ministerstvu spravedlnosti bude Radomír Daňhel. Vystřídá Tomáše Podivínského. Resort Daňhelovo jméno již uvedl na svém webu. Na ministerstvu už působil při první misi Pavla Blažka (ODS) v letech 2012 a 2013. „Jedním z úkolů, které nás nyní čekají, je sestavení rozpočtu na další rok. Proto jsem oslovil Radomíra Daňhela, který dříve na ministerstvu působil a problematice rozumí,“ uvedl nový ministr. Dojde také k reorganizaci sekcí.

Před nástupem na ministerstvo spravedlnosti působil ve státním podniku LOM Praha. Na svou funkci zde rezignoval k 21. prosinci 2021. Nový náměstek je držitelem dokladů o bezpečnostní způsobilosti fyzické osoby vydaný Národním Bezpečnostním úřadem v roce 2016 a 2021.

Čtěte také: Náměstek Podivínský končí na ministerstvu spravedlnosti

Na úřadu vlády od ledna vznikne 74 nových služebních a pracovních míst, především kvůli zřízení útvarů pro ministry bez portfeje pro vědu, legislativu a evropské záležitosti. V rámci úpravy tzv. systemizace služebních a pracovních míst k začátku roku 2022 to schválila vláda, vyplynulo z vyjádření ministrů. Materiál počítá i se zřízením desítky nových míst náměstků na ministerstvech a řadou dalších organizačních změn v úřadech.

Změny se podle Blažka na ministerstvu nebudou týkat ekonomických oddělení a v pozici náměstkyně sekce dohledu a justice zůstane Klára Cetlová. Nový ministr by také rád zřídil pozici náměstka pro zahraničí a Evropskou unii. „Nejen kvůli našemu předsednictví, ale také bych byl rád, aby se věnoval vztahům s Polskem a Maďarskem,“ řekl Blažek v obsáhlém rozhovoru pro Českou justici.

„Navrhuje se zřízení 1 místa náměstka člena vlády na dobu neurčitou a 2 pracovních míst na dobu určitou do 31. prosince 2022 v přímé podřízenosti ministra. Současně se navrhuje zrušení 1 služebního místa představeného v sekci koordinace boje proti korupci v návaznosti na zrušení této sekce a 2 pracovních míst na dobu určitou do 31. prosince 2022 v oddělení soudních znalců a tlumočníků. Tato změna má za cíl posílení koordinace činností ministra souvisejících s výkonem jeho funkce člena vlády,“ uvádí vládní dokument, který má Česká justice k dispozici.

Reorganizace sekcí

Další navrhovanou změnou je reorganizace oddělení kabinetu člena vlády tak, aby kabinet člena vlády byl odborem a zároveň byla zrušena kancelář člena vlády. Dojde tak podle vlády k vyššímu stupni koordinace a zabezpečení plnění úkolů ministra vyplývajících z jeho řídící činnosti a výkonu funkce člena vlády tím, že bude vycházet z jednoho místa.

V souvislosti s tím dojde ke zrušení místa ředitele kanceláře člena vlády, místa vedoucí oddělení vládní a parlamentní agendy, vedoucího kabinetu člena vlády, 1 pracovního místa v oddělení technické správy a 1 pracovního místa v oddělení registru oznámení veřejných funkcionářů. Zároveň dojde ke zřízení místa ředitele kabinetu člena vlády a 2 pracovních míst v tomto kabinetu.

Dále se navrhuje reorganizace sekcí, která spočívá ve zrušení sekce legislativní a sekce koordinace boje proti korupci a zřízení sekce mezinárodní a evropské spolupráce, sekce koordinace tvorby právních předpisů a prevence korupce a sekce vězeňství a resortní kontroly. V souvislosti s tím budou zrušena a zřízena místa náměstků v příslušných sekcích.

Na nová místa v útvarech ministrů bez portfeje či v útvaru podřízeném vicepremiérovi pro digitalizaci Ivanu Bartošovi (Piráti) se navýší objem peněz na platy o 43 milionů korun. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že noví úředníci ve Strakově akademii umožní koordinovat ty činnosti, které vláda považuje za důležité. Kabinet ale počítá s tím, že státní správu zeštíhlí. „Ministři mají za úkol postupně navrhnout úspory a omezení počtu úředníků na resortech, takže ve výsledku budeme na provozu státu šetřit,“ řekl.

Jeroným Pardubický

Tento příspěvek vyšel původně na portálu Česká justice, který je rovněž součástí Media Network

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter