INZERCE

Politické přesvědčení požívá ochrany pouze pokud není v rozporu se zákonem, zdůraznil NS

Politické přesvědčení vyjadřuje určitou politickou orientaci a názorové ztotožnění se s určitým politickým směrem reprezentovaným zpravidla politickým subjektem. Zákonné ochrany ovšem požívá jen takové politické přesvědčení, které není v rozporu se zájmy chráněnými trestním zákonem, upozornil Nejvyšší soud.

Z vyhrožování politikovi likvidací nelze vyvodit, že pachatel to činí kvůli jeho politickému přesvědčení. Může jít o nesouhlas s konkrétním činem. Nejvyšší soud se tak zastal muže odsouzeného na dva roky podmíněně za vydírání ministra vnitra Víta Rakušana, kterého pod hrozbou jeho odstranění nutil k demisi. Soud s vyjádřil i k právu na odpor: Nelze ho využít, pokud je systém napravitelný a vláda není u moci pučem nebo falšováním voleb.

Vyplývá to z textu usnesení Nejvyššího soudu o dovolání obviněného T.K. Nejvyšší soud zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4 i usnesení Městského soudu v Praze a přikázal věc znovu projednat a rozhodnout. Česká justice už o případu informovala. Nyní přinášíme hlubší analýzu rozhodnutí. Obvodní soud pro Prahu 4 tak bude muset znovu rozhodovat a dobře odůvodnit, proč má za to, že obviněný T.K. sepsal výzvy k demisi na Facebooku a vyhrožoval jeho odstraněním nikoli kvůli činům politika, ale kvůli politickému přesvědčení Rakušana. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu se T.K. měl trestné činnosti dopustit tím, že „opakovaně a soustavně po několik dní, konkrétně dne…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová