INZERCE

Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Kateřina Sadílková. Foto: MPSV

Policie prověřuje Jurečkovu náměstkyni Sadílkovou a její kolegyni. Kvůli údajné šikaně na úřadu práce

Policie v Liberci vede trestní řízení ve věci možné šikany a mobbingu na tamním úřadu práce. Na problém upozornilo několik zaměstnanců a týkat se má jednání bývalé ředitelky a dnes náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Kateřiny Sadílkové a její kolegyně Marcely Ottové.

Podezření vůči Kateřině Sadílkové a Marcele Ottové, která vede Krajskou pobočku Úřadu práce v České Lípě, jsou podle Ekonomického deníku vážná. Policie pracuje hned s několika podněty. Úřad práce poskytuje policii součinnost a zároveň vede vlastní prověřování.

Mimochodem se před časem objevily spekulace, že by Kateřina Sadílková mohla zamířit na post generální ředitelky Úřadu práce České republiky, kde už v minulosti působila.

„Dostala jsem k vyřízení Váš email, ve kterém nás žádáte informace o tom, zda jsme Vámi jmenované pracovnice úřadu práce prověřovali v souvislosti s jejich údajným protiprávním jednáním. Odpovím Vám jen obecně. Policie České republiky neposkytuje informace o své činnosti v souvislosti s konkrétními jmény. Při svém postupu vycházíme především z paragrafu 8a trestního řádu, který upravuje zásady poskytování informací veřejnosti ze strany orgánů činných v trestním řízení,“ zareagovala na otázky Ekonomického deníku mluvčí liberecké krajské policie Ivana Baláková.

Ekonomický deník ale zná nejen identitu vyšetřujícího policejního komisaře, ale i spisovou značku případu, která se týká možného nevhodného a nátlakového chování zmiňovaných manažerek.

„Kateřina Sadílková je náměstkyní ministra práce a sociálních věcí a má na starosti koordinaci činností směrem k Úřadu práce ČR vedoucích k procesu jeho transformace a zlepšení služeb v souvislosti s digitalizací sociálních dávek. To souvisí s trendem posledních několika měsíců, které přinesly revoluční postupy ve vyřizování některých sociálních dávek. Má na starosti koordinaci agend Úřadu práce a zavádění nových projektů a také způsobů práce, které směřují k proklientskému, efektivnímu a modernímu pojetí úřadu. Díky svému detailnímu vhledu a zkušenostem je schopná ze své pozice koordinovat zavádění nových postupů. Neuvažuje se o jejím přesunu na nejvyšší pozici v rámci Úřadu práce ČR, současný generální ředitel Viktor Najmon je v čele úřadu podle zákona o státní službě,“ zareagovala na otázky Ekonomického deníku mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

K policejnímu vyšetřování pak doplnila: „Takovými informacemi nedisponuje ministerstvo ani pan ministr. Policie se na ministerstvo v této věci neobrátila. I s ohledem na výše zmíněné nepovažujeme v tuto chvíli za vhodné veřejně komentovat tento případ.“

Policie se ale obrátila na úřad práce, který jí poskytuje součinnost.

Problém se netýká jen Liberce, kde Kateřina Sadílková nějaký čas po odchodu z generálního ředitelství Úřadu práce České republiky působila. Policie má k dispozici i stížnosti na Sadílkovou z úřadů práce Praha-východ a Praha-západ. Sadílková byla generální ředitelkou úřadu práce v letech 2015 až 2020. Poté, až do nástupu na ministerstvo vedla Krajskou pobočku Úřadu práce v Liberci.

Ekonomický deník Kateřinu Sadílkovou oslovil a poskytl jí prostor pro vyjádření, ta ale na otázky neodpověděla.

Otázky, které Ekonomický deník položil náměstkyni ministra. Foto: Jan Hrbáček

„Vámi popsanou informaci o prověřování policie nic nevím. Je však překvapivé, že o údajném nařčení ve spojení s konkrétními jmény se dozvídám z médií,“ zareagovala pak na otázky Ekonomického deníku Marcela Ottová.

Jan Hrbáček