Policie obvinila starostu Chotěboře na Havlíčkobrodsku Tomáše Škaryda (ČSSD) kvůli úsekovému měření rychlosti aut. Informoval o tom dnes Jihlavský deník. Uvedl také, že trestně stíhaný je i vedoucí městského odboru dopravy Pavel Málek. Důvodem je to, že podle policie platili vyšší podíl z vybraných pokut firmě, která měření zajišťovala.
Obvinění se podle Jihlavského deníku týká úsekového měření rychlosti aut v Bílku a Dobkově, což jsou vsi spadající pod Chotěboř.
„Podle policie jsme způsobili městu škodu tím, že jsme firmě, která měření zajišťovala, dávali pětačtyřicet procent z vybraných pokut. Údajně jsme tak zaplatili víc, než jsme měli,“ řekl Škaryd deníku.
Starosta i vedoucí odboru dopravy podle listu odmítají, že by jakkoli porušili zákon či způsobili městu škodu. Uvedli také, že jde o kolektivní rozhodnutí rady.
Škaryd dnes ČTK řekl, že obce úsekovým měřením řeší v podstatě věci za policii. „A pak vám tohle policie začne vyčítat, to je pro mě velice neseriózní jednání,“ uvedl.
Úsekovým měřením u Chotěboře se podle deníku kriminalisté zabývají přes dva roky. Prověřovali i zákonnost měření. Policie k případu informace neposkytla. „Aby nedošlo ke zmaření účelu trestního řízení,“ uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Podle deníku oba muži podali proti zahájení trestního stíhání stížnosti, dozorující státní zástupce je ale zamítl jako nedůvodné.
S úsekovým měřením v privátních rukou měli problém i v severočeském Varnsdorfu.
Policie kvůli tomu navrhla obžalovat celkem čtyři lidi a jednu firmu. Mezi nimi je i bývalý starosta Stanislav Horáček (ANO), který už strávil několik týdnů ve vazbě, a také někdejší místostarosta Josef Hambálek (ANO). Informoval o tom loni v prosinci deník Mladá fronta Dnes.
Například jen od dubna 2018 do května roku 2019 řidiči projíždějící obcí Studánka spadající pod Varnsdorf, kde byly umístěny tři radary firmy WST, zaplatili na pokutách 50 milionů.
Státní zástupce Jan Veselý listu řekl, že policie navrhuje obžalovat všechny, proti nimž bylo zahájeno trestní stíhání. Stíhaná firma Water Solar technology, která na základě veřejné zakázky radary provozovala a dostávala peníze za každý zjištěný přestupek, podle policie neoprávněně získala přes 20 milionů korun.
Obviněných, kteří vinu odmítají, se mají týkat podle deníku celkem čtyři trestné činy. Vedle zjednání výhody při zadání veřejné zakázky také trestné činy podplacení, legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti a zneužití pravomoci úřední osoby.
(čtk, rov)