Ministerstvo vnitra vypsalo tendr v hodnotě téměř jedné miliardy korun na nová auta pro dopravní a pořádkovou policii. Policisté by pak  měli do tří let obdržet 800 nových vozidel. Původní výběrové řízení zrušil soud kvůli diskriminačním podmínkám, které ve finále zvýhodňovaly pouze Škoda auto.

Podmínky výběrového řízení

Výběrové řízení je rozděleno na dvě části. V první zakázce hledá ministerstvo dodavatele 500 aut, které budou sloužit hlídkám pořádkové policie. Předpokládaná hodnota zakázky je 619,83 milionu korun bez DPH.

druhé zakázce se jedná o dodávku 300 aut pro dopravní policii za 371,9 milionu korun bez DPH.

Zájemci se v obou případech mohou hlásit do 8. července.

Zasáhl soud i ÚOHS

Soud v Brně letos v květnu potvrdil zrušení zadávacího řízení na uzavření rámcové smlouvy na dodávku policejních vozidel v celkové hodnotě 2,25 miliardy korun, protože technické podmínky tendru zvýhodňovaly pouze jednoho dodavatele, a to Škoda auto. Tendr už dříve zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Technické podmínky tendru byly podle úřadu stanoveny diskriminačně.

„Ani samo Ministerstvo vnitra nebylo schopno předložit objektivní zdůvodnění, proč vozidla o těchto parametrech poptává i pro jiné zadavatele. U zakázky za více než 2 miliardy korun z kapes daňových poplatníků byla reálně vyloučena soutěž, když podmínky byly bezdůvodně nastaveny tak, že je splňoval pouze vybraný dodavatel,“ napsal v prohlášení ÚOHS.

Mohlo by vás zajímat

Jako problematické viděl Úřad omezení provedení automobilu na typy sedan a hatchback, požadavek na pětidvéřovou karoserii i stanovení minimálních rozměrů interiéru vozů.

,,Zadavatel v daném případě stanovil několik desítek technických požadavků na vozidla, které však byl schopen splnit pouze jediný dodavatel, čímž vyloučil soutěž o zakázku“. Kromě toho se ÚOHS dotázal 12 dodavatelů různých značek automobilů, zda by byli schopni splnit mj. kombinaci tří technických požadavků, a to typ karoserie, minimální velikost zavazadlového prostoru a vnitřní rozměry vozu. Žádný z dodavatelů nebyl schopen kombinaci těchto tří požadavků splnit.

Právě kombinace těchto požadavků vedla podle ÚOHS ve výsledku k bezdůvodné konkurenční výhodě Škody Auto.

Rozhodnutí ÚOHS nakonec potvrdil i soud.

„Zadavatel podle soudu dostatečně nezdůvodnil, v čem jsou vozidla typu sedan/hatchback natolik odlišná od vozidel typu kombi, že pro značnou část veřejné zakázky požadoval žalobce dodání vozidel s homologací sedan/hatchback a zároveň základním objemem zavazadlového prostoru min. 500 dm³. Konkrétně neprokázal, v čem spočívají tvrzené rozdíly v jízdních vlastnostech a proč jsou tyto rozdíly významné z hlediska dané veřejné zakázky,“ popsal případ ÚOHS.

Jana Bartošová s přispěním ČTK