INZERCE

V roce 2030 bychom měli jezdit až třísetkilometrovou rychlostí. Foto: Správa železnic

Poláci začínají s projektovou dokumentací k vysokorychlostní trati z Vratislavi k českým hranicím. U nás už se na studii pracuje

Šedesátikilometrový železniční úsek má spojit Żarów ležící jihozápadně od Vratislavi se Świdnicou, Wałbrzychem a Lubawkou s polsko-českou hranicí. Výběrové řízení na studii proveditelnosti za 15,1 milionu polských zlotých získala společnost BBF. Klíčovou předprojektovou přípravu musí zhotovitel připravit během jednoho a půl roku. Do konce roku 2022 má být hotová i česká studie proveditelnosti.

Celý úsek vysokorychlostní trati zahrnuje Lubawku, Wałbrzych, Wrocław, Sieradz, Lodž a Varšavu. Tato železniční trasa je přitom páteří železničního systému Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Spojí jihozápadní Polsko se svým centrem, díky čemuž bude účinně přispívat v boji proti vyloučení dopravy v této části země, uvádí náměstek ministra infrastruktury Marcin Horała.

Doporučená trasa a technické analýzy

Úsek od Żarowa do Lubawky je součástí mezinárodního koridoru evropské sítě TEN-T. „Nakonec se spojíme s investicí připravenou Čechy a vytvoříme železniční spojení mezi Varšavou, Vratislaví s Prahou. Činnosti společně koordinují CPK a česká Správa železnic,“ říká prezident CPK Mikołaj Wild.

Studie proveditelnosti má mimo jiné odpovědět na otázky týkající se doporučené trasy železniční trati. Vítězná firma tak připraví i předpovědi provozu na trati, technické a environmentální analýzy či geologickou dokumentaci.

Významné zkrácení jízdy

Díky polské investici do tohoto úseku se zkrátí doba cestování z Wałbrzychu do Vratislavi. Cesta dnes trvá zhruba hodinu, nově by to mělo být asi čtyřicet minut. Po vybudování celé trasy se dvojnásobně zkrátí i cesta z Wałbrzychu do Varšavy, trvat by měla zhruba dvě hodiny a 35 minut.

Mapa plánovaných VRT v České republice. Foto: Správa železnic

Świdnica navíc získá přímé dálkové spojení s dobou cesty do Varšavy za dvě hodiny a 25 minut. Z Vratislavi do Prahy se bude možné, po dokončení prací na české straně, dostat za dvě a půl hodiny. Z Varšavy do Prahy je aktuální doba jízdy více než osm hodin, nově to bude asi o polovinu méně.

Česko-polská spolupráce

Podle harmonogramu mají Poláci první stavební práce zahájit v roce 2023. Na české straně je aktuálně stavba vysokorychlostní trati v před-investiční fázi.

„Projektant v současné době pracuje na studii proveditelnosti pro tento úsek vysokorychlostní tratě, její dokončení předpokládáme na konci roku 2022. Do připravovaného materiálu postupně zapracováváme výstupy polských kolegů a novou železniční trať také pravidelně projednáváme se samosprávami či dalšími subjekty,“ uvádí Dušan Gavenda ze Správy železnic.

Úřad na přípravě česko-polských přeshraničních úseků spolupracuje se společností CPK od jara 2019, kdy vznikla mezistátní smlouva o vzájemné spolupráci. S polskými kolegy je v pravidelném kontaktu a letos na podzim plánují společné jednání, na kterém se setkají také projektanti příslušných úseků vysokorychlostní železnice.

Z hlediska infrastruktury se trať ve směru z Prahy do Polska skládá z několika dílčích úseků. Podle Správy železnic je první část trati připravena k realizaci současně s vysokorychlostním úsekem Praha – Brno, protože úsek Praha-Běchovice – Poříčany je pro obě tratě společný. 

Lucie Přinesdomová