INZERCE

Přístav v německém Rostocku. Foto: Port Rostock

Poláci usilovali o námořní baltské velitelství NATO, ale vyfoukli jim ho Němci

Nové velitelství Task Force Balt, tedy námořní základny NATO, bude sídlit v německém Rostocku, napsal deník Nordkurier. O sídlo základny na svém pobřeží usilovalo Polsko, to ale ostrouhalo.

Jak dále uvádí Nordkurier, centrum dokonce zahájilo provoz na začátku října a očekává se, že bude oficiálně otevřeno koncem tohoto měsíce německým ministrem obrany Borisem Pistoriusem a premiérkou Meklenburska-Předního Pomořanska Manuelou Schwesigovou.

O umístění CTF Baltic se ucházelo také Polsko, napsal dále Nordkurier.

„To, že kontrakt byl nakonec přidělen Rostocku, má pravděpodobně co do činění s tím, že německé námořnictvo tam už má své velitelství. Německo má podle německé tiskové agentury dpa největší flotilu NATO v Baltském moři.

Mezi hlavní úkoly regionálního velitelství v hanzovním městě patří podle Bundeswehru mimo jiné vedení námořních sil obranné aliance v oblasti Baltského moře v případě krize a konfliktu a koordinace námořních aktivit partnerů NATO v námořní oblasti. Kromě toho má CTF Balt nepřetržitě vytvářet situační obraz vojenské a civilní lodní dopravy v Baltském moři.

Mluvčí německého námořnictva poukázal na to, že v Rostocku se na rozdíl od Polska nemusí nic stavět od nuly. To je jasný a stručný komentář k tomu, proč základna v Polsku nevznikne.

Námořní trasy v Baltském moři mají podle Bundeswehru pro námořnictvo a jeho partnery velký význam. Po rozšíření NATO na východ na počátku roku 2000 a ještě více po přistoupení Finska a Švédska je Baltské moře více než kdy jindy životně důležitým tepnou pro sousední státy aliance. Od ruské invaze na Ukrajinu a útoků na plynovody Nord Stream je Baltské moře v centru pozornosti, vysvětlil mluvčí námořnictva.

Ještě v září NATO demonstrovalo svou sílu na moři s více než 1 000 vojáky z devíti zemí. S ohledem na konfrontaci s Ruskem a jeho agresivní válku na Ukrajině bylo týdenní cvičení Severní pobřeží o alianční obraně německého pobřeží Baltského moře od fjordu Flensburg až po Rujánu.

Nové velitelské centrum NATO v Rostocku je pod vedením německého kontradmirála a má zahrnovat až 180 služebních míst pro vojáky z 11 spojeneckých zemí. V případě krize by mohlo být 240 míst zvýšeno, řekl mluvčí námořnictva.

Nový člen NATO Švédsko posílá podle švédských ozbrojených sil do Rostocku asi devět důstojníků. Vzhledem ke stále se zhoršující bezpečnostní situaci a vstupu Švédska a Finska do aliance vyvstala potřeba jasnější koordinace námořních sil v Baltském moři a okolních vodách. Kolektivní odstrašování aliance v regionu bude posíleno.

V roce 2017 se NATO rozhodlo přizpůsobit svou velitelskou strukturu a vytvořit stálé námořní velitelství na nejvyšší taktické úrovni. Velitelství plánuje vojenské operace a cvičení a velí námořním silám v době míru, stejně jako v krizových situacích a válce.

(nik)