Významné rozšíření přípustné plochy pro investice do větrné energie, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v národním energetickém mixu a následné urychlení energetické transformace země jsou hlavní cíle návrhu polského zákona o investicích do větrných elektráren a dalších zdrojů. Zákon by měl přinést spotřebitelům bonus v podobě příznivých cen. Novela předpokládá zavedení systému podpory biometanu a umožní několik dalších důležitých změn nezbytných pro další rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Na popisované předloze je revoluční to, že bude zrušeno kritizované pravidlo 10H, čímž se sníží minimální vzdálenost větrných parků od obytných budov ze 700 metrů na 500 metrů.

Primárním cílem navrhovaných změn je zvýšit využití obnovitelných zdrojů energie a urychlit energetickou transformaci v partnerství s místními komunitami při respektování přírodního prostředí a snížení účtů za elektřinu. Očekává se také, že tyto změny podpoří hospodářský rozvoj, zejména na místní úrovni.

Změny navržené ministerstvem klimatu a životního prostředí nabídnou řadu výhod jak místním vládám, tak průmyslu. To zahrnuje další zdroj příjmů prostřednictvím obecních daní z nemovitosti a snížených obchodních nákladů spolu se snížením uhlíkové stopy produktů – což je zvláště důležitý faktor pro energeticky náročná průmyslová odvětví,“ uvedl portál CEEnergy News.

Plánované změny mají mít podle CEEnergy News významný dopad na hospodaření společností z oblasti energetiky, stavebnictví, poradenství a projektování. To pomůže zvýšit domácí podíl na polských projektech větrné energie na pevnině a přispěje k vytvoření více než 30 000 nových pracovních míst.

Mohlo by vás zajímat

Stačí jen půl kilometru

„Cílem našeho návrhu zákona je podpořit úsilí Polska o transformaci zelené energie. Návrh řeší řadu otázek, vyjasňuje předpisy a zavádí řadu pozitivních řešení, která podpoří růst obnovitelných zdrojů energie. Nyní čekáme na podněty od nevládních organizací a průmyslu,“ uvedla ministryně klimatu a životního prostředí Paulina Hennig-Kloska.

„Uvolňujeme investice do obnovitelných zdrojů energie a očekáváme výrazné zrychlení, protože Polsko má v této oblasti obrovský potenciál. Je načase ji plně využít. Dramaticky rozšiřujeme dostupnou investiční oblast a zefektivňujeme předpisy – to vše při dodržování přísných principů ochrany životního prostředí,“ doplnil náměstek ministra pro klima a životní prostředí Miłosz Motyka.

Návrh zákona reviduje pravidla pro umístění větrných farem. Bude zrušeno pravidlo 10H, čímž se sníží minimální vzdálenost od obytných budov ze 700 metrů na 500 metrů.

Novela dále zefektivní umístění větrných farem tím, že je bude regulovat v rámci integrovaného investičního plánu. Očekávaným výsledkem těchto změn je čtyřicetičtyřprocentní nárůst povolené plochy pro investice do větrné energie, což urychlí rozvoj projektů větrných elektráren na pevnině. Do roku 2030 se očekává téměř 10 gigawattů (GW) nové kapacity větrných elektráren na pevnině.

Nová nařízení také zavádějí podporu investic do biometanu, které sníží závislost na dovozu energie a přispějí k vytváření pracovních míst v obcích, kde jsou biometanové stanice provozovány; urychlení místní energetické transformace; zvýšení příjmů pro místní samosprávy prostřednictvím daní z nemovitosti; splnění cílů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů v dopravě využitím biometanu k výrobě biovodíku pomocí parního reformingu v zařízeních na zemní plyn; stabilizace a vyrovnávání elektrických rozvodných sítí.

(nik)