INZERCE

Stávající uhelná elektrárna v polském Pątnówě, kde by měl v dohledné budoucnosti vyrůst jeden z polských zdrojů jaderné energie. Foto: PGE

Poláci se připravují na výchovu expertů s jadernými dovednostmi. Energetický gigant podepsal dohodu s varšavskou univerzitou

Společnost Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) a Varšavská technická univerzita (WUT) podepsaly dohodu o spolupráci při vzdělávání pracovníků pro polský jaderný sektor. PEJ má v Pomořansku postavit první velkou jadernou elektrárnu v zemi. Dohoda mezi PEJ a WUT předpokládá odbornou a výzkumnou spolupráci.

Dohoda také zahrnuje ujednání o spolupráci při vývoji a realizaci stipendijních programů, spolupořádání soutěží vědeckých prací nebo soutěží projektů. Na základě dohody se společnost-investor a univerzita zavazují spolupracovat na studijním programu, který umožní absolventům WUT získat znalosti a dovednosti potřebné pro uplatnění v jaderném sektoru.

Dohodu podepsali Łukasz Młynarkiewicz, úřadující prezident PEJ, a profesor Krzysztof Zaremba, rektor Varšavské technické univerzity. Foto: Varšavská technická univerzita

Zaměstnanci PEJ budou připravovat a vést vybrané předměty pro studenty v rámci bakalářských a magisterských programů univerzity. Kromě toho se PEJ zavázala organizovat placené stáže pro nejlepší absolventy vybraných univerzitních oborů souvisejících s jadernou energetikou.

„Dynamický rozvoj jaderného sektoru a získávání nových kompetencí polskými společnostmi v souvislosti s urychlením polského programu jaderné energetiky bude vyžadovat odpovídajícím způsobem vyškolený personál. Věřím, že spolupráce s jednou z nejlepších technických univerzit v Polsku pomůže tohoto cíle dosáhnout,“ uvedl úřadující prezident společnosti Polskie Elektrownie Jądrowe Łukasz Młynarkiewicz.

„Varšavská technická univerzita již mnoho let připravuje pracovníky pro jaderný sektor a máme také mnoho vynikajících odborníků v této oblasti. Realizace projektu jaderné elektrárny a s ní spojený rozvoj celého odvětví výrazně zvyšuje poptávku po dobře vyškoleném technickém personálu i odbornících v oboru,“ podotkl rektor WUT Krzysztof Zaremba.

„Jsem přesvědčen, že spolupráce mezi Varšavskou technickou univerzitou a společností Polskie Elektrownie Jądrowe zajistí v Polsku špičkové odborníky, kteří budou schopni nejen stavět bezpečné a moderní jaderné elektrárny, ale také dohlížet na provoz elektrárny nebo udržovat reaktory a celou infrastrukturu v plném provozu,“ doplnil Krzysztof Zaremba.

Podle ministerstva klimatu a životního prostředí již v Polsku sídlí přibližně 80 společností, které poskytují služby dodavatelům jaderných technologií po celém světě. Dalších 300 subjektů je připraveno zapojit se do polského dodavatelského řetězce v rámci realizace polského jaderného programu.

„Je pro nás důležité vyškolit polský personál, který se bude aktivně podílet na výstavbě a provozu jaderných elektráren v naší zemi, a proto dnes Polskie Elektrownie Jądrowe podepisují dohodu o spolupráci s klíčovou technickou univerzitou v Polsku – Varšavskou technickou univerzitou,“ uvedla Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, vládní zmocněnkyně pro strategickou energetickou infrastrukturu.

Polsko má v současné době rozsáhlé plány na rozvoj jaderné energetiky. V září 2021 bylo oznámeno, že do roku 2040 by mohlo být postaveno šest velkých tlakovodních reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 6-9 GWe jako součást plánu země na snížení závislosti na uhlí.

Podle přijatého harmonogramu bude výstavba první jaderné elektrárny zahájena v roce 2026, přičemž první reaktor – o výkonu 1,0-1,6 GWe – bude uveden do provozu v roce 2033. Další bloky budou realizovány každé 2 až 3 roky. Jako preferovaná lokalita pro první velkou jadernou elektrárnu v zemi byla určena pobřežní města Lubiatowo a Kopalino v polské obci Choczewo v Pomořanském vojvodství.

V listopadu 2022 polská vláda oznámila, že první elektrárna o výkonu 3750 MWe bude postavena v Pomořansku s využitím technologie AP1000 od americké společnosti Westinghouse. Dohodu, která stanoví plán dodávky elektrárny, podepsaly společnosti Westinghouse, Bechtel a PEJ v květnu.

Společnosti ZE PAK, Polska Grupa Energetyczna a Korea Hydro & Nuclear Power podepsaly dopis o záměru spolupracovat na projektu jaderné elektrárny v Patnówě ve středním Polsku a posoudit životaschopnost výstavby jihokorejských reaktorů APR1400 v této lokalitě.

V dubnu podal výrobce mědi a stříbra KGHM Polska Miedź SA žádost o vydání předběžného rozhodnutí o výstavbě elektrárny NuScale VOYGR SMR v Polsku na bázi malých modulárních reaktorů.

Později téhož měsíce společnost Orlen Synthos Green Energy požádala o vydání rozhodnutí o záměru výstavby elektráren založených na reaktoru BWRX-300 společnosti GE Hitachi Nuclear Energy v šesti lokalitách.

(nik)