INZERCE

Po uvedení do provozu bude jaderná elektrárna v polské lokalitě Lubiatowo-Kopalino vytvářet HDP v minimální výši 38 miliard zlotých a podporovat 16 300 pracovních míst ročně. Ilustrační snímek. Foto: Elektrownia Jądrowa Lubiatowo Kopalino

Poláci požádali o povolení přípravných prací pro výstavbu jaderné elektrárny

Polská státní energetická společnost Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) požádala vedoucího Pomořanského vojvodství o povolení k zahájení přípravných prací potřebných pro výstavbu první polské jaderné elektrárny. Společnost plánuje mimo jiné zajistit místo budoucího staveniště a geodetické práce, atd.

„Přípravné práce jsme rozdělili do několika etap, čímž minimalizujeme potenciální obtěžování, které je s těmito činnostmi spojeno. Máme zde na mysli zejména místní komunity obce Choczewo a sousedních obcí,“ uvedl předseda PEJ Leszek Juchniewicz.

Žádost společnosti se týká přípravných prací, tj. geodetických prací, nebo oplocení plochy přípravných prací.

Přípravné práce mají být provedeny na ploše cca 300 hektarů ve dvou částech, z toho první na ploše cca 45 procent této plochy.

Jedním z nezbytných úkonů v lokalitě budoucí elektrárny bude odstranění vegetace, kterému budou předcházet zmírňující opatření – včetně výstavby metaplantáží, instalace ptačích budek a netopýrů. Tyto činnosti byly plánovány v souladu s podmínkami stanovenými v Rozhodnutí o podmínkách prostředí pro jadernou elektrárnu.

Spolu se žádostí o povolení přípravných prací předložila společnost zprávu o vlivu projektu na životní prostředí týkající se první etapy plánovaných přípravných prací. Společnost PEJ tak splnila podmínku environmentálního rozhodnutí generálního ředitele pro ochranu životního prostředí ze dne 19. září 2023 pro výstavbu a provoz jaderné elektrárny v obci Choczewo.

Zpráva, která je výsledkem spolupráce společnosti PEJ a společnosti Energopomiar Gliwice, která se specializuje na komplexní znalecké posudky pro energetické investice, analyzuje vliv přípravných prací na životní prostředí. Stejně tak budou zpracovány samostatné zprávy o přehodnocení vlivu projektu na životní prostředí i pro následné etapy prací souvisejících s výstavbou jaderné elektrárny.

Dokud nebudou zahájeny vlastní stavební práce, PEJ plánuje získat jiné stavební povolení (vydané Národní agenturou pro atomovou energii) a stavební povolení (vydané Pomořanským vojvodstvím).

Polskie Elektrownie Jądrowe je společnost odpovědná jiné za přípravu investičního procesu a působení jako investor v projektu výstavby jaderných elektráren o celkovém instalovaném výkonu cca 6 až cca 9 GWe na základě bezpečných, osvědčených, velkokapacitních, tlakovodních jaderných reaktorů generace III(+) a jejich možného budoucího provozu. Společnost také podporuje státní správu v jejím úsilí o implementaci polského programu jaderné energetiky a implementaci dohody mezi polskou vládou a vládou USA o spolupráci při rozvoji programu jaderné energie používané pro civilní účely a civilního jaderného průmyslu v Polsku.

Až 118 miliard zlotých do rozpočtu

Výstavba šesti reaktorů AP1000 společnosti Westinghouse může Polsku přinést více než 118,3 miliardy zlotých (30,2 miliardy dolarů) do hrubého domácího produktu, zatímco jejich následný provoz by generoval HDP ve výši 38 miliard zlotých ročně, zjistila studie společnosti PricewaterhouseCoopers.

Polsko narýsovalo cestu k rozvoji nové jaderné energetiky s cílem vybudovat šest až devět GWe jaderné kapacity s využitím technologie tlakovodních reaktorů. Podle nejnovějšího harmonogramu Polského jaderného programu, který byl zveřejněn v roce 2020, má výstavba první jaderné elektrárny v Pomořansku začít v roce 2026 a uvedení prvního bloku do provozu je plánováno na rok 2033.

V listopadu 2022 vybrala tehdejší polská vláda technologii reaktoru AP1000 společnosti Westinghouse pro první jadernou elektrárnu v zemi, a to v lokalitě Lubiatowo-Kopalino v obci Choczewo v Pomořansku v severním Polsku.

Dohoda, která stanovuje plán na dodávku tří bloků, byla podepsána v květnu loňského roku společnostmi Westinghouse, Bechtel a Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Tamní ministerstvo klimatu a životního prostředí v červenci roku 2023 vydalo zásadní rozhodnutí o výstavbě elektrárny PEJ. Cílem je, aby první polský reaktor AP1000 vstoupil do komerčního provozu v roce 2033.

Společnost PricewaterhouseCoopers LLC (PwC) pak vypracovala zprávu s názvem Ekonomický dopad projektu reaktoru AP1000 společnosti Westinghouse v Polsku pro společnost Westinghouse a její vlastníky, společnosti Brookfield a Cameco.

Společnost PwC posoudila pracovní místa, HDP, příjmy z práce a daňové příjmy spojené s projektem AP1000, které vyplývají jak z kapitálových výdajů, tak z probíhajících operací.

Zvážila také širší dopady rozvoje projektu AP1000 a zaměřila se na jeho dopad na dovednosti, odbornou přípravu a rozvoj, podporu místních průmyslových klastrů, příspěvek k úsilí Polska v oblasti změny klimatu a dodržování vysokých bezpečnostních standardů v provozu elektráren.

Studie předpokládá, že dvacetiletá výrobní, inženýrská a stavební fáze šesti bloků AP1000 přinese v Polsku více než 118,3 miliardy zlotých dopadu na HDP a více než 204 990 osoboroků přímé zaměstnanosti.

Po uvedení do provozu budou tyto jednotky vytvářet HDP v minimální výši 38 miliard zlotých a podporovat 16 300 pracovních míst ročně. Během minimálního provozního období 60 let se kumulativní nediskontovaná ekonomická stopa odhaduje na 2 282 bilionů zlotých do HDP, 978 000 osoboroků zaměstnanosti, 363 miliard zlotých v příjmech z práce a 981 miliard zlotých v celkových daních v Polsku, pokud vezmeme v úvahu přímé, nepřímé a indukované vlivy. Prodloužený provoz by tyto dopady ještě zvýšil.

Zpráva také uvádí, že polský dodavatelský řetězec může podporovat nové globální nasazení AP1000, což generuje dalších 1,9 miliardy zlotých v HDP na jednotku. Další příležitosti budou k dispozici také díky mikroreaktoru eVinci a malým modulárním reaktorům AP300 v Evropě.

Westinghouse podle serveru World Nuclear News také oznámil výběr sedmi polských dodavatelů pro podporu závodu Lubiatowo-Kopalino a dalších evropských projektů: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator (Grupa Przemyslowa Baltic), Mostostal Kielce, Mostostal Krakow, ZKS Ferrum, Famak a Energomontaz-Polnoc Gdynia.

Společnost uvedla, že „výběrové řízení bylo provedeno transparentním a konkurenčním způsobem s ohledem na požadavky na zajištění kvality vztahující se na zařízení jaderného ostrova. Jedná se o součást procesu přípravy realizační fáze projektu v Lubiatowo-Kopalino.“

„Nasazení naší technologie AP1000 v Polsku představuje stoleté partnerství mezi Spojenými státy a Polskem v oblasti energetické bezpečnosti,“ řekl k tomu prezident společnosti Westinghouse Energy Systems David Durham.

Tato studie podle něj dále zdůrazňuje významné a dlouhodobé ekonomické, lidské a klimatické přínosy, které tato technologie může poskytnout zemi, jejím obyvatelům a hluboce zkušenému dodavatelskému řetězci.

„Zapojení předních dodavatelů, jako jsou ti, které jsme dnes oznámili, bude rozhodující pro to, jak Westinghouse postupuje v tomto vizionářském projektu jaderné elektrárny,“ dodal Durham.

(nik)