Polská ministryně pro klima a životní prostředí Anna Moskwowá a náměstkyně ministra energetiky USA Kathryn Huffová podepsaly dohodu o zřízení Regionálního školicího centra pro technologie čisté energie v Polsku. Činnost centra bude sloužit rozvoji lidských zdrojů pro jadernou energetiku a pomůže budovat kompetence a také poskytovat školení pro pracovníky v jaderné energetice.
V souvislosti s rozhodnutím polské vlády postavit první polskou jadernou elektrárnu založenou na americké technologii reaktoru AP1000 a v kontextu strategického partnerství v oblasti energetiky mezi Polskem a Spojenými státy bude v Polsku zřízeno centrum na podporu rozvoje personálu a kompetencí na základě americko-polské spolupráce v oblasti vývoje a zavádění pokročilých jaderných technologií. Nabídka centra bude směřovat i do dalších evropských zemí.
„Činíme další krok směrem k bezuhlíkové energetice. Díky spolupráci s našimi přáteli ze Spojených států vytváříme v Polsku regionální školicí středisko pro čistou energii. Toto centrum bude podporovat polský program jaderné energetiky, rozvoj technologií SMR a usnadní proces integrace jaderné energetiky s dalšími čistými technologiemi, jako jsou obnovitelné zdroje energie. Zařízení pomůže budovat lidské zdroje a kompetence v oblasti energetiky. Své úkoly bude plnit nejen na národní úrovni, ale zaměří se i na další země v našem regionu,“ uvedla polská ministryně pro klima a životní prostředí Anna Moskwowá.
Činnost centra bude sloužit rozvoji lidských zdrojů pro jadernou energetiku a pomůže budovat kompetence a také poskytovat školení pro pracovníky v jaderné energetice. Návrhy centra budou určeny široké veřejnosti, akademické obci (studentům a doktorandům), stejně jako jadernému průmyslu v Polsku a v dlouhodobějším horizontu i dalším zemím v regionu – do Polska budou moci přinést zkušenosti a znalosti z amerických institutů a výzkumných center světové úrovně. Fungování centra usnadní proces integrace jaderné energetiky s dalšími čistými technologiemi, jako jsou obnovitelné zdroje energie, do elektrizační soustavy.
Mohlo by vás zajímat
„Spojené státy jsou odhodlány podporovat Polsko při budování civilního jaderného průmyslu. Dnešní dohoda je důležitým krokem v tomto procesu. Přivedením špičkových amerických odborníků pomůže středisko ministerstva energetiky Polsku vyškolit vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, která bude vytvářet a provozovat nejpokročilejší jaderné technologie a technologie čisté energie na světě. Jako Spojené státy jsme hrdí na to, že můžeme být nejbližším partnerem Polska při přechodu na čistou energii,“ zdůraznil velvyslanec USA v Polsku Mark Brzezinski.
„Důsledně podnikáme další kroky, abychom byli plně připraveni na okamžik, kdy zahájíme celý investiční proces pro první polskou jadernou elektrárnu. Všichni se shodujeme, že otázky zajištění bezpečnosti jaderné energie jsou zásadní. Proto je důležité dodržovat nejvyšší standardy a především důsledně budovat a udržovat jedinečnou kulturu bezpečnosti v tomto odvětví,“ uvedla vládní zmocněnkyně pro strategickou energetickou infrastrukturu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
„Polsko bude mít přístup k bezpečné, levné a suverénní elektřině. K tomu potřebujeme přibližně 40 000 pracovních míst s velmi různorodými kompetencemi. Toto centrum se všemi zkušenostmi amerických institucí nás v tom systémově podpoří,“ dodala Łukaszewska-Trzeciakowska.
„Výsledkem polsko-americké spolupráce, zejména v souvislosti s posílením úlohy jaderné energie při zajišťování energetické bezpečnosti, jsou konkrétní a významné investice. Vysoce si ceníme polsko-amerického partnerství a těšíme se na pokračování aktivit v tomto formátu. V této souvislosti – zřízení Regionálního školicího střediska pro technologie čisté energie v Polsku – tuto dvoustrannou spolupráci rozhodně prohloubí a ovlivní rozvoj jaderných kompetencí v Polsku,“ doplnil náměstek ministryně Moskwowé Adam Guibourgé-Czetwertyński.
„Naše strategické partnerství s Polskem je více než jednotlivé projekty – je to především spolupráce mezi lidmi. Toto školicí středisko vytváří základ pro vzdělávání, budování kapacit a rozvoj potřebných lidských zdrojů tak, aby budoucnost obou našich národů byla spojena s čistou a bezpečnou energií,“ dodala náměstkyně ministra energetiky USA Kathryn Huffová.
(nik)