Polsko by mohlo kvůli energetické krizi stavět dvě jaderné elektrárny.
Jaderná energie může být impulsem pro polské stavebnictví a podnětem k investicím. To, co by mohlo být příležitostí, se ale podle polského listu Rzeczpospolita může ukázat jako prokletí kvůli omezeným kapitálovým možnostem polských společností.

Výstavba dvou jaderných elektráren v Polsku by podle odhadů analytiků Polského ekonomického institutu mohla stát až 184 miliard PLN.

„To je výrazně více než odhady před čtyřmi lety. Významné je, že účast polských firem na výstavbě by mohla být poměrně velká, což však vyvolává otázky, zda se s touto výzvou dokáže průmysl vypořádat,“ zamýšlí se deník Rzeczpospolita.

Podle stále platné energetické strategie mají dvě jaderné elektrárny urychlit odklon Polska od uhlí a zajistit stabilnější výrobu energie v rámci procesu dekarbonizace.

Z výpočtů Polského ekonomického institutu, které jsou součástí zprávy „Ekonomické aspekty investic do jaderné energetiky v Polsku – dopad na podnikání, trh práce a místní komunity“, vyplývá, že za 20 let zajistí atom v Polsku dodávky elektřiny na úrovni 26 až 38 procentech poptávky.

Mohlo by vás zajímat

V případě, že bude pro výstavbu vybrána francouzská technologie EPR 2, by se výše uvedené náklady na výstavbu dvou elektráren mohly vyšplhat až na 225 miliard PLN.

Rozdíl mezi EPR1 a EPR2 spočívá v tom, že Francouzi jej nabízejí ve dvou variantách – levnější je výstavba 4 reaktorů o celkovém výkonu 6,6 GW a dražší je výstavba 6 reaktorů o celkovém výkonu 9,9 GW.

Jaderná elektrárna by mohla stát dříve

Rada ministrů přijala návrh zákona, kterým se mění zákon o přípravě a realizaci investic do jaderných zařízení a doprovodných investic a některé další zákony. Předpokládá se, že zkrátí dobu certifikace, a tím i samotný proces výstavby jaderné elektrárny o 1 až 1,5 roku. Práce na samotném návrhu však již trvají déle než rok.

Analytici ekonomického institutu odhadují, že podíl polských firem na výstavbě atomu by se v reálném scénáři mohl pohybovat mezi 50 až 70 procent.

O takovém rozsahu hovoří i potenciální dodavatelé, respektive investoři, z USA, Francie a Jižní Koreje.

„Maximální hodnota investic polských společností by mohla dosáhnout 130 miliard PLN, což by se mohlo projevit v tvorbě nových pracovních míst. Institut odhaduje jejich počet na 26,4 až 39,6 tisíc. Jedná se o pracovní místa související s výstavbou a provozem jaderných elektráren v průběhu padesátiletého cyklu reaktorů,“ kalkuluje deník Rzeczpospolita.

Výzva pro průmysl

Kromě přínosů pro energetiku a hospodářství jako celek existují i problémy – především ty, které souvisejí s financováním projektů. Vládní model předpokládá 51procentní podíl státní pokladny a 49procentní podíl zahraničního partnera, na jehož výběr se čeká do konce letošního roku.

Jak upozorňuje Polský ekonomický institut, polský průmysl, který by se měl na výstavbě atomu podílet nejméně 50 procenty, čelí řadě rizik a slabých stránek, které by mohly bránit plnému využití potenciálu účasti na jaderném projektu. Ministerstvo klimatu a životního prostředí poukazuje na omezené kapitálové možnosti vůči zahraniční konkurenci, které jsou dány strukturou, velikostí a finanční kondicí polských průmyslových podniků, uvádí zpráva.

„Překážkou pro realizaci potenciálu polských společností v oblasti jaderné energetiky může být horší kapitálová situace polských společností ve srovnání se zahraničními společnostmi a malý počet subjektů, které mají zkušenosti s investicemi do jaderné energetiky. Potenciál však nespočívá pouze ve velkých společnostech,“ domnívá se Adam Juszczak, jeden z autorů zprávy Polského ekonomického institutu.

Navrhuje záruky, které by pomohly podnikům získat certifikáty potřebné k účasti ve výběrových řízeních a k dodržování bezpečnostních norem.

Potenciál polských společností

Polský průmysl uznává, že rozvoj jaderné energetiky je příležitostí pro průmyslovou výstavbu. Uvádí však konzervativnější údaje než analýza ekonomického institutu.

V případě výstavby prvního bloku elektrárny se očekává, že účast polských stavebních firem by mohla dosáhnout 30 až 40 procent celkové investice.

Společnosti Polimex Mostostal, Budimex a několik dalších stavebních firem podepsaly dohody o spolupráci se všemi potenciálními dodavateli jaderných technologií a spolupracujícími partnery. Na tomto základě se budují dodavatelské řetězce pro výstavbu jaderných elektráren.

„Zahájili jsme přípravy na certifikační procesy našich výrobních zařízení a jsme dobře hodnoceni potenciálními generálními dodavateli jaderných bloků. Jednáme také o spojenectví se společnostmi, které jsou našimi konkurenty na polském trhu, abychom zvýšili důvěryhodnost potenciálu a realizačních schopností polských společností,“ řekl v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita prezident společnosti Polimex Mostostal Krzysztof Figat.

Už zmiňovaní Francouzi nejsou jediným potenciálním spoluinvestorem jaderných zařízení v Polsku. Podobně jako Američané jsou i Jihokorejci připraveni stát se menšinovým partnerem jaderného projektu a mohou podpořit jeho financování. Podpora korejských exportních úvěrových agentur už je domluvena.

„Realizace polského jaderného programu trvala dosud 13 let. V zájmu urychlení tohoto procesu přijala vláda 16. srpna novelu zákona, která urychluje práce o 1 až 1,5 roku. Jen samotná příprava legislativy ale trvala rok,“ dodává deník Rzeczpospolita.

(nik)