Poláci prohubují svoji spolupráci se Spojenými státy americkými nejen na poli obranných a bezpečnostních technologií, ale i na poli energetiky. Americký vývojář malých modulárních reaktorů (SMR) Last Energy podepsal před pár dny s polskou Legnickou speciální průmyslovou zónou (LSEZ) a společností DB Energy dopis o záměru výstavby elektrárny sestávající z deseti SMR s celkovým výkonem 200 MWe. Součástí dohody je také smlouva o nákupu elektřiny s minimální délkou 24 let ze strany LSEZ a jejích nájemců.
Předpokládaný rozsah prací zahrnuje vývoj konstrukční koncepce, návrh, uspořádání, financování, realizaci, servis, údržbu a výrobu energie pro zákazníka až po likvidaci zařízení a paliva společností Last Energy, přičemž DB Energy zajistí integraci infrastruktury elektrárny a koncových zákazníků.
„Dohoda mezi společnostmi Last Energy a LSEZ představuje významný krok na cestě k širokému rozšíření SMR, což představuje investice ve výši více než jedné miliardy dolarů a prodej elektřiny v hodnotě více než pěti miliard dolarů,“ uvedla společnost Last Energy.
Speciální průmyslová zóna Legnica v Dolnoslezském vojvodství na jihozápadě Polska funguje od roku 1997 a v současné době je domovem více než 75 společností a více než 16 000 pracovních míst.
„Tento projekt by umožnil získat bezpečný, stabilní a bezemisní zdroj energie pro továrny nacházející se v zóně,“ uvedl prezident LSEZ Przemysław Bożek.
Mohlo by vás zajímat
„Podnikáme další krok nejen směrem k zelené energii, ale také k posílení energetické bezpečnosti,“ zdůraznil.
Viceprezident LSEZ Ryszard Wawryniewiczof dodal: „Setkání je pokračováním započaté spolupráce mezi společnostmi Last Energy, DB Energy a Legnickou speciální průmyslovou zónou. Po ověření finančních a ekonomických výhod zavedení nové technologie SMR v zóně jsme přešli k jednání o financování a výstavbě elektrárny sestávající z 10 malých jaderných reaktorů.“
„Jako jedni z prvních na světě máme možnost uplatnit tuto technologii u nás. Vidíme velkou příležitost a řadu výhod plynoucích z realizace investic, včetně dosažení skutečných nulových emisí, zvýšení atraktivity nabízených investičních ploch nebo budování konkurenční výhody zóny a zde působících investorů,“ vypíchl Ryszard Wawryniewiczof-
„Polsko je jednou z prvních zemí, kde společnost Last Energy plánuje implementovat naši technologii SMR,“ řekl Damian Jamroz, generální ředitel polské dceřiné společnosti Last Energy Polska.
„Jsme rádi, že Legnická speciální průmyslová zóna vyjádřila zájem o umístění jedné z plánovaných investic na svém území, stejně jako záměr podepsat dlouhodobý kontrakt na vyrobenou energii,“ podotkl.
„Nyní zahájíme proces identifikace potenciálních lokalit. Naším cílem je podpořit proces dekarbonizace polského hospodářství a také zajistit energetickou bezpečnost pro polský průmysl a společnost,“ dodal Damian Jamroz.
„Naše investice poskytne podnikatelům z bezemisní zóny stabilní zdroj energie,“ řekl generální ředitel DB Energy Dominik Brach.
„Malé jaderné elektrárny, zejména ty, které vyrábí náš partner Last Energy, jsou budoucností velkých podniků na cestě k nulovým emisím,“ uzavřel Dominik Brach.
Společnost Last Energy je spin-offem Energy Impact Center, výzkumného institutu, který se věnuje urychlení přechodu na čistou energii prostřednictvím inovací.
Její technologie SMR je založena na tlakovodním reaktoru o výkonu 20 MWe nebo 60 MWt. Moduly elektrárny by se stavěly mimo závod a sestavovaly by se do modulů. Díky použití hotových modulárních komponent se očekává, že reaktor bude sestaven do 24 měsíců od konečného rozhodnutí o investici. Předpokládaná životnost elektrárny je 42 let.
V červnu podepsala společnost Last Energy dohodu s polskou státní energetickou společností Enea SA o spolupráci při zavádění SMR, potenciálně v Polsku. Podle dopisu o záměru mezi společnostmi Enea a Last Energy budou obě společnosti zpočátku spolupracovat na vývoji, výstavbě a další distribuci SMR. Smlouva rovněž počítá s možností založit v Polsku společnou společnost, která bude odpovědná za implementaci technologie SMR společnosti Last Energy v Polsku. Po potvrzení ekonomické a technologické životaschopnosti a získání příslušných certifikátů rozhodnou společnosti o rozsahu další spolupráce na základě provedených analýz trhu a potřeb skupiny Enea.
„V celosvětovém měřítku čelíme naléhavé potřebě zvýšit energetickou bezpečnost, aniž bychom museli vykolejit pokrok v oblasti klimatu,“ uvedl zakladatel a generální ředitel společnosti Last Energy Bret Kugelmass.
„Jaderná energie nabízí zemím účinnou strategii, jak dosáhnout obojího. Dnešní dohoda je zásadním krokem k tomu, aby Polsko získalo stabilní, spolehlivou a cenově konkurenceschopnou energii a vytvořilo tolik potřebný model toho, jak lze sladit energetickou bezpečnost a klimatické cíle pro průmyslový sektor,“ uvařel šéf společnosti Last Energy Bret Kugelmass.
(nik)