INZERCE

Fotovoltaické panely u polské čističky odpadních vod v Koszalinu. Foto: tisková zpráva Photon Energy

Pokles cen elektřiny na burzách srazil zisk solárníků z Photon Energy. Firemní akcie oslabují

Pokles tržeb za leden až září oproti loňskému roku o 15 procent na 1,42 miliardy korun, pokles provozního zisku před odpisy z 563 milionů na 113 milionů korun a také čistá ztráta 229 milionů korun oproti zisku 161 milionů korun v loňském prvním až třetím kvartálu. Takové finanční výsledky dnes oznámila energetická skupina Photon Energy, která se zaměřuje hlavně na oblast fotovoltaiky.

Investoři nebyli ze zveřejněných čísel zrovna nadšeni. Kurz akcií Photon Energy během dopoledního obchodování spadl o 6,5 procenta na 46,80 koruny za kus. Akcie Photon Energy setrvale padají od počátku června, kdy jeden podíl na základním kapitálu firmy vyšel na 70 korun. S akciemi Photon Energy se obchoduje na standardním trhu pražské burzy, ale také na dalších středoevropských trzích.

V čem je problém? Na skupinu Photon Energy dolehl pokles cen elektrické energie z rekordních loňských hodnot. „Třetí čtvrtletí potvrdilo, že rok 2023 bude v mnoha našich klíčových oblastech podnikání velmi náročný. Nízké ceny energií, zpoždění při uvádění elektráren do provozu a drastické zpomalení poptávky po fotovoltaických komponentech přispívají k ostrému kontrastu finančních výsledků, pokud je srovnáme s rokem 2022,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy Group.

Navzdory horším výsledkům plánuje vedení Photon Energy další expanzi, a to jak ve fotovoltaice, tak v oblasti ukládání energie či služeb externím zákazníkům v oblasti údržby a správy solárních elektráren. K růstu mají přispět také nové zdroje příjmů z kapacitního trhu (Demand Side Response – DSR) a služby v oblasti zprostředkování nákupu a prodeje energií.

CEO společnosti Photon Energy Georg Hotar. Zdroj: fotobanka spol. Photon Energy

Portfolio vlastních elektráren skupiny Photon Energy vyrobilo ve 3. čtvrtletí letošního roku rekordních 49,3 GWh (meziroční nárůst o 33 procent) a od začátku roku do konce září celkem 114,8 GWh čisté elektřiny (růst o 11,4 procenta). Celkové portfolio fotovoltaik v majetku Photon Energy se rozrostlo na 123,4 MW.

Photon Energy letos expanduje hlavně v Rumunsku, tamní portfolio elektráren se rozšířilo o 31,5 MW. Dalších 20,1 MW výkonu přibude do konce roku. Ale ani to není vše. Photon Energy se pochlubil získáním stavebního povolení pro fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 54 MW, která vyroste v rumunské župě Gorj. Jedná se tak o zatím největší solární projekt v historii společnosti na území Evropy (větší svým rozsahem jsou jen chystané projekty v Austrálii).

Financování dalších záměrů v Rumunsku by mohl podpořit úvěr od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve výši až 15 milionů eur (368 milionů korun). Jeho schválení firma očekává v polovině prosince.

Vedení Photon Energy dále přiznalo, že předpokládaných tržeb ve výši 2,7 miliardy korun letos skupina nedosáhne, hlavně kvůli klesajícím objemům obchodování s fotovoltaickými komponenty. Konsolidované tržby se pravděpodobně budou pohybovat v rozmezí 1,8 až 1,9 miliardy korun. Hrubý provozní zisk EBITDA ve výši 245 milionů korun je letos reálný jen za podmínky, že se podaří dotáhnout probíhající jednání o prodeji portfolia fotovoltaických projektů v Polsku.

(dtr)