Blesky, kroupy, vandalové, ale třeba i nešikovnost údržbářů či vpád divokých prasat. Taková jsou rizika, kterým musejí čelit vlastníci solárních elektráren. Zřejmě nejčastější pojistnou událostí jsou poruchy trafo stanic a dalších zařízení po úderu bleskem. Kromě samotných škod se vyplatí pojistit si také výpadek výroby, čekání na dodávku nového zařízení se totiž může protáhnout na několik týdnů až měsíců.
Spolumajitel firemní skupiny Jufa Jiří Fast zmínil, že nepříjemné škody umí napáchat hlavně úder blesku. Vichřice jsou nebezpečné hlavně pro otáčivé konstrukce, avšak většina solárních panelů je umístěna na jednodušších fixních konstrukcích. Kroupy za větší problém nepovažuje, ale tady může mít Jufa zkrátka štěstí. Jiní provozovatelé a pojišťovny již škody napáchané krupobitím zaznamenaly.
Potvrzuje to jednatel makléřské firmy Satum Czech Roman Horváth. „Jelikož hlavní technologický celek tvoří relativně křehké panely, je dobré pokusit se tomuto nebezpečí předejít preventivně, tj. vybrat si pro výstavbu oblast, kde nejsou kroupy nadprůměrně častým jevem. Při výstavbě je dobré vybrat výrobce, který certifikát o takové zkoušce proti kroupám může dodat. Na tento certifikát se zpravidla ptají pojišťovny během vlastního hodnocení rizik,“ říká Roman Horváth.
Jaká byla nejpodivnější pojistná událost? „Jistý nešika sekal v areálu naší solární elektrárny trávu a nedal si na sekačku kryt. Létající kamínky poškodily několik solárních panelů,“ zmínil generální ředitel a spoluvlastník firemní skupiny Photon Energy Georg Hotar.
Kroupy, vichřice, úder blesku apod.
Mohlo by vás zajímat
Skupina REN Power CZ na svých osmi fotovoltaikách v Česku za více než deset let provozu evidovala tři pojistné události, které nahlásila pojišťovně. „Každá byla z jiného důvodu: vandalství, krádež a živelná událost,“ uvedl mediální zástupce REN Power CZ Vít Kurfürst. Naopak drobné škody zpravidla firmy řeší bez zapojení pojišťovny.
Zmíněný REN Power CZ má pojištění typu Allrisk proti všem živelným pohromám, zvlášť si pojistila elektronické prvky proti poškození přepětím vzniklým při nepřímém zásahu blesku či z jiné příčiny, riziko vandalství a krádeži, výpadek výroby a také má pojištěni na odpovědnost za škodu způsobenou provozem fotovoltaické elektrárny třetí straně. Podobně odpověděly i další oslovené společnosti z oboru fotovoltaiky.
Pojistné události se nevyhýbají ani největšímu tuzemskému vlastníkovi solárních elektráren – Skupině ČEZ. „Ročně řešíme v celém portfoliu našich provozovaných fotovoltaických zdrojů pojistné události v počtu jednotek případů. Nejčastěji jde o vlivy počasí, například poškození elektronického zabezpečovacího systému, fotovoltaických panelů a dalších komponent elektráren při bouřkách, úderech blesků a podobně,“ zmínil mediální zástupce Skupiny ČEZ Martin Schreier.
Také pojišťovna Kooperativa potvrzuje, že škody na solárních elektrárnách nejsou výjimečné. „Řešíme cca 50 škod ročně. Nejčastěji jde o poškození přepětím nebo živlem – kroupy, pád předmětů při vichřici, úder blesku. Výjimečně se setkáme i se škodou řešenou z pojištění odpovědnosti,“ zmínil mluvčí Kooperativy Milan Káňa a dodal, že jednou pojišťovna řešila i poškození elektrárny vandalem, který na solární panely házel kamení.
Oslovené firmy se shodují, že se rozhodně vyplatí pojistit si riziko přerušení provozu, tedy výpadek produkce po primární pojistné události, například úderu blesku. Platí zde sice spoluúčast provozovatele, která obvykle zahrnuje první tři dny výpadku, avšak třeba náhrada poškozeného transformátoru může v praxi trvat týdny i měsíce. Majitel větší solární elektrárny by tak mohl přijít o statisíce korun za nevyrobenou elektřinu.
Levnější panely už zloděje tolik nelákají
Shoda je také na tom, že kriminální jevy včetně krádeží a vandalismu, které se často objevovaly před deseti lety, jsou v posledních letech vzácné. Souvislost to může mít s lepším elektronickým zabezpečením elektráren, ale také s rychle klesající cenou solárních panelů. Ty už nejsou pro zloděje tak „lukrativním zbožím“ jako před lety. Jak dodává Georg Hotar, více než zloději v posledních letech do areálu solárních elektráren pronikají přemnožení divočáci, pro které nepředstavuje plot zásadní problém; zkrátka se pod ním podhrabou.
Přesto by neměli majitelé elektráren riziko krádeží a vandalismu podceňovat. „Objekty FVE fungují autonomně a bez trvalé obsluhy, z tohoto titulu se zpravidla jedná o objekty po většinu času opuštěné a pro neoprávněné vniknutí jsou velkým lákadlem. Proto je dobré kompenzovat tento nedostatek vhodným technickým zabezpečením, zejména vysokým oplocením (alespoň 1,8 metru) s ostnatým či žiletkovým drátem. Plot je vhodné kombinovat s kamerovým systémem se záznamem a ochranou perimetru plotu s přenosem na bezpečnostní agenturu,“ uvedl jednatel Satum Czech Roman Horváth.
Novinkou, která se v poslední době objevila, je termometrické snímkování. Díky němu je lze rychle detekovat poškozený prvek, například poškozený solární panel. „Pojišťovací makléřská společnost Satum Czech v rámci procesu analýzy rizik, která je součástí poskytovaných služeb, využívá drony pro technické inspekce objektů, nově i fotovoltaických elektráren. Disponuje vyškolenými piloty a splňuje požadavky potřebné pro provoz bezpilotních letadel pro komerční využití,“ zmínil Roman Horváth.
David Tramba