Po dlouhé roky platilo, že E.ON Energie je dvojkou na trhu s elektřinou. Ale loni už to platit přestalo. Podle aktuální statistiky za rok 2023, kterou Ekonomickému deníku poskytl správce energetického trhu OTE, navýšila Pražská energetika svůj tržní podíl na 10,36 procenta a překonala tak E.ON s podílem 10,07 procenta. Expanduje také Skupina ČEZ i další dodavatelé.
E.ON měl do roku 2020 tržní podíl okolo 20 procent. V minulých letech omezil působnost na trhu s energiemi pro velké odběratele a jeho podíl se tak propadl zhruba na polovinu původního stavu. Skupina ČEZ naopak své pozice na energetickém trhu posiluje. Dceřiná společnost ČEZ Prodej během posledních pěti let navýšila podíl podíl na trhu s elektřinou z 32 na 42 procent a na trhu se zemním plynem z 6,5 na více než 16 procent.
Pokud zůstaneme u srovnání za posledních pět let, tak výrazný růst na trhu s elektřinou můžeme sledovat také v případě společností innogy (z 3,9 na 9,2 procenta trhu) a EP Energy Trading (z 3,4 na 6,3 procenta). Mezi velkými dodavateli se v žebříčku za letošní rok nejspíš objeví také Powertica Energie ze skupiny Sev.en miliardáře Pavla Tykače. Powertica v posledním roce získala celou řadu velkých zákazníků a například jen smlouva na dodávku trakční energie pro Správu železnic představuje dvě procenta trhu.
Další dodavatelé mají zhruba stabilní podíl (Veolia Komodity ČR, Slovenské elektrárne, MND), jistý pokles lze v pětiletém období sledovat u Centropolu. Trh se spíš koncentruje, slabší dodavatelé nezvládli skokový růst velkoobchodní ceny energií v druhé polovině roku 2021 a první polovině roku 2022 a museli skončit. Stačí uvést kolaps společností Bohemia Energy a Lumius.
Změny na trhu s plynem
Největším dodavatelem plynu v České republice zůstává skupina innogy, její tržní podíl se v posledních letech stabilizoval okolo 30 procent. Naopak dál posiluje Skupina ČEZ. Když sečteme ČEZ Prodej a mateřskou společnost, tak její podíl loni vzrostl na 20,75 procenta. Trojkou na trhu je Pražská plynárenská, která v meziročním srovnání oslabila.
Podobně jako na trh s elektřinou i zde platí, že E.ON Energie ztrácí podíl. Za posledních pět let spadla z 10 na necelých 6 procent. Dalším oslabujícím je německý Wingas, který se zaměřuje na velké odběratele. Wingas na přelomu let 2017 a 2018 převzal zákazníky po zkolabované firmě Vemex, kterou vlastnil ruský Gazprom. V minulých letech zásoboval 5 až 6 procent trhu, loni však jeho tržní podíl klesl na 2,2 procenta.
Růst dodávek plynu můžeme v posledních několika letech naopak pozorovat u společností SPP CZ, EP Energy Trading, Veolia Komodity ČR a Pražská energetika.
Zcela jiné výsledky získáme, pokud místo tržních podílu sledujeme počet odběrných míst jednotlivých dodavatelů. E.ON Energie omezila aktivitu v dodávkách energií velkým odběratelům, avšak v segmentu domácností a dalších maloodběratelů je – i díky vstřícným cenovým nabídkám – nejrychleji rostoucím hráčem na českém trhu. Naopak ČEZ Prodej s pověstí drahého dodavatele ztrácí nejvíc zákazníků.
David Tramba