Stále méně lidí méně lidí má pocit, že v boji proti globálnímu oteplování je zapotřebí velkých individuálních akcí. Přitom drtivá většina z nich má z něj paradoxně obavy. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury Ipsos o postojích veřejnosti k oteplování planety ve 32 zemích.

Jak vypadají klíčová zjištění?

Skepse nad elektromobily

Svět je svědkem bezprecedentního nárůstu globálních teplot, které loni poprvé překročily teplotu 1,5 °C nad takzvanou předindustriální úroveň. Aktuální zpráva agentury Ipsos nyní odhaluje měnící se vnímání a obavy ze změny klimatu po celém světě. Zde jsou klíčová zjištění:

  • Pokles individuální akce: Ačkoli 64 % lidí uznává, že nečinnost v oblasti změny klimatu by zklamala budoucí generace, od roku 2021 došlo k výraznému poklesu jednotlivců, kteří věří, že jejich činy jsou zásadní.
  • Rostoucí obavy: 74 % vyjádřilo obavy z dopadů klimatu ve své zemi, zejména ve vysoce rizikových oblastech, jako jsou Filipíny a Turecko, a ve srovnání s předchozími lety se zvýšilo povědomí.
  • Důležitost 1,5 °C: Zatímco 17 % respondentů podceňuje význam překročení této teplotní referenční hodnoty, většina (53 %) chápe její kritické důsledky.
  • Polarizované názory na vládní opatření: V Latinské Americe existuje silná poptávka po větších vládních intervencích, zatímco 36 % má pocit, že se jejich země příliš rozšiřují.
  • Ekonomické obavy: V Evropě si mnozí spojují přechod na obnovitelné zdroje energie s vyššími náklady domácností a se skepsí vůči přínosům elektrických vozidel pro životní prostředí.

Podpora klesá v nejvyspělejších ekonomikách světa

Podpora ochrany klimatu také výrazně klesla ve všech sledovaných zemích od roku 2021 a nejvýrazněji v nejvyspělejších ekonomikách světa.

Na otázku, zda by například Německo mělo dělat více v boji proti klimatickým změnám, souhlasilo asi 41 procent respondentů, ve srovnání s 55 procenty před dvěma lety. To řadí Německo, kdysi považované za průkopníka v oblasti klimatu, na poslední místo z 32 zkoumaných zemí.

Ve velké části Evropy, včetně většiny dotázaných v Německu, se lidé obávají, že přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům zvýší ceny energií.

Názory na to, jak problém řešit, se liší

Průzkumy veřejného mínění v posledních letech obecně ukazovaly, že změna klimatu se stala klíčovým problémem pro většinu lidí na celém světě. Názory na osobní dopady nebo na to, jak se vypořádat s globální výzvou, se však značně liší.

Někteří volají po větších ambicích, jiní kritizují, že se od jejich země žádá příliš mnoho. V sousedním Německu byly výzvy k ambicióznějším opatřením v oblasti klimatu v posledních letech přehlušeny obavami z jiných výzev, zejména pokud jde o hospodářskou stabilitu a bezpečnostní politiku. Německá veřejnost však již několik let staví klimatickou akci vysoko na seznam svých politických priorit a podpora přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku je obecně i nadále silná.

Mohlo by vás zajímat

Globální oteplování názory
Názory na osobní dopady globálního oteplování nebo na to, jak se s ním vypořádat, se značně liší. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Česká republika součástí sociologického výzkumu na rozdíl od Polska a Maďarska nebyla.

Celá zpráva je k dispozici ZDE.