Podnikatelé se aktivizují a začínají si pomáhat sami, na facebooku se shromažďují nabídky

V době krize se lidé semknou. Potvrzuje se to i v případě Koronaviru. Objevují se nejrůznější nabídky na spolupráci. zdroj: facebook

Slevy na své služby pro nejmenší podnikatele, případně zdarma. Možnost nákupu se slevou pro živnostníky, poradenství, či vzájemná výměna produktů. To je ve zkratce obsah akce, která se rozjela v největší podnikatelské skupině na facebooku, kde se normálně řeší rady a tipy ohledně podnikání.

Situace okolo Koronaviru  vyvolává i vlnu snahy o vzájemnou pomoc a podporu. V největší facebookové podnikatelské skupině Podnikatelé a živnostníci – tipy a zkušenosti vznikla iniciativa vzájemné pomoci.

„Právě teď je potřeba, aby se malí podnikatelé spojili a navzájem si pomohli. Současná situace kolem koronaviru už přímo ohrožuje některé obory, např. cestovní ruch nebo pořádání akcí. Spotřebitelé s dětmi mohou mít problémy kvůli nečekanému uzavření škol,“ uvedl administrátor skupiny Radim Hasalík.

Podle něj sice vláda uvolňuje peníze na podporu, velmi pravděpodobně se však nebude týkat drobných živnostníků a podnikatelů. Proto je třeba pomoci jiným způsobem:

* Nabídněte zvýhodněné ceny za zboží nebo služby.
* Poskytněte své znalosti zdarma.
* Nakupujte / využívejte přednostně u těch nejmenších, namísto u velkých dotovaných koncernů

Za několik hodin se ve formuláři objevilo téměř 70 nejrůznějších nabídek. Řada členů nabízí pomoc s finančním poradenstvím, slevu na vytvoření fotografií, nebo pomoc s vybudováním online obchodů pro malé podnikatele, kteří je dosud nemají. Objevila se například nabídka na 30% slevu na livestreaming akcí, které musely být zrušeny. Ozvali se také zástupci vietnamské komunity, kteří rádi do svých obchodů nakoupí zboží malých živnostníků.

„Kromě Bylinkové manufaktury se zabývám i svou druhou „prací“. Doučuji matematiku, fyziku a chemii (a na zkoušky i jazyk český). Prý vždy najdu způsob, jak učivo vysvětlit a dokonce je to zábava 🙂 Rodičům živnostníkům nabízím zatím do poloviny dubna slevu 30-40% z běžných cen, které si účtuji. Zejména přijímací zkoušky CERMAT či maturity jsou více než aktuální,“ uvedla například Kateřina Hrabalová z města Albrechtice.

Veškeré nabídky si lze prohlédnout (a lze nabídnout svou pomoc) na tomto linku: http://bit.ly/mypomahamefb

Tweet Ivy Pazderkové

Kromě této vzájemné pomoci se objevila řada nabídek ze stran herců a dalších lidí, kteří pracují v divadlech, stejně jako učitelů. Například známá herečka Iva Pazderková na twitteru uvedla, že na pár týdnů hledá práci.

S prodlužujícím se obdobím, kdy budou zavřené školy, se dá předpokládat, že podobné aktivity budou vznikat stále více, ale půjde o čistě lokální aktivity, kde se lidé alespoň trochu znají a mají k sobě důvěru v to, že opravdu nebyli v rizikových oblastech a nemají příznaky nákazy.

Jiří Reichl