Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se ve známé Pivnici Radošina na tajno potkával s nejvyššími policejními důstojníky. Stát nyní zabavil podíl slovenského oligarchy Norberta Bödöra, který je stíhán v několika známých korupčních kauzách. Informoval o tom slovenský zpravodajský portál Aktuality.sk.
Pivnica Radošina je známé slovenské vinařství, ležící ve vesnici Radošina nedaleko Piešťan, které Norbert Bödör spoluvlastní a které za vlády strany Směru-SD získalo štědré dotace z fondů Evropské unie. Koncem roku 2015, 2016 a 2017 se ve vinařství měly údajně konat schůzky, podávalo se jídlo a v případě potřeby se údajně řešila práce.
„Nesetkali se v jeho vinárně, jestli to byla jedna schůzka, tak je to hodně. Možná dvě. To nemám tušení, to musí říct svědci, kteří tam byli,“ řekl před časem bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. bývalý vysoce postavený policista a nyní spolupracující svědek v několika závažných kauzách, Ľudovít Makó uvedl, že proběhla tři setkání.
Pivnice Radošina je mediálně známá již několik let. Prokuratura nyní Norbertu Bödörovi podíl ve slavném vinařství, které měl navštěvovat i Robert Kaliňák, zabavila.
Podíl v této společnosti je nyní obstaven kvůli trestnímu stíhání nitranského oligarchy, které prokurátor zahájil v květnu 2021.
O společnosti Pivnica Radošina psal zastřelený slovenský investigativní novinář Ján Kuciak již v roce 2017, kdy odhalil, že za éry ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka získala společnost dotace ve výši 3,1 milionu eur.
Mám jen podíl
Informace, že byl Bödörův podílu ve společnosti Pivnica Radošina zabaven, se v obchodním rejstříku objevila později.
„Úřad Speciálního státního zastupitelství usnesením sp. zn. VII/3 Gv 147/20/1000-387 ze dne 20. 5. 2021, pravomocným dne 2. 8. 2021, zajistil obchodní podíl společnosti MERUS (…), ve které je obviněný Ing. J. K., nar. Pivnica Radošina, s.r.o.,“ uvádí se v zápise společnosti Pivnica Radošina v obchodním rejstříku.
Norbert Bödör vlastní polovinu společnosti Pivnica Radošina prostřednictvím své společnosti Merus. Druhou polovinu společnosti vlastní advokátní kancelář Entireal advokáta Ľubomíra Pekára.
V případě Pivnice Radošina a její mateřské společnosti Merus se jedná o jediné společnosti, ke kterým se mladší Bödör oficiálně hlásí.
„Mám podíly ve dvou společnostech: v pivovaru Pivnica Radošina a ve společnosti Merus – to je firma na pronájem nemovitostí,“ řekl soudu v kauze úplatku policistům, když soud rozhodoval o jeho vazbě.
V lednu 2021, kdy byl v kauze Očistec obstaven majetek Norberta Bödöra i Tibora Gašpara, Bödörův podíl ve společnosti Pivnica Radošina mezi obstaveným majetkem nefiguroval.
„Obchodní podíl a další majetek byl zajištěn, protože trestní stíhání bylo vedeno také pro dva trestné činy, u nichž trestní zákoník stanoví obligatorní uložení trestu propadnutí majetku,“ uvedl mluvčí generální prokuratury Dalibor Skladan.
Dodal, že kromě akcií byly zabaveny také peníze na bankovních účtech a cenné papíry.
Přestože má Merus dva majitele (jedním z nich je obviněný Bödör), eseróčko nemůže zabavený podíl v Pivnici Radošina prodat – restaurace však může pokračovat v činnosti.
„Merus nemůže se zabaveným podílem v Pivnici Radošina nakládat, nemohl ho převést na jinou osobu, ani Privatbanka nemůže bez souhlasu soudce nebo státního zastupitelství uplatnit zástavní právo, které na podíl má,“ uvedl Radovan Pala, partner advokátní kanceláře Taylor Wessing.
Ministr, generální prokurátor a Bödör
Pivnica Radošina je známá jako Bödörovo konspirativní místo, kde se s ním scházely policejní špičky a státní zástupci. Podle několika výpovědí obžalovaných v hlavních kauzách tam měl být i Robert Kaliňák, který však tvrdil, že si ani nepamatuje, koho všeho ve vinném sklepě potkal.
„Schůzky v Radošinském sklepě jsou pro exministra citlivým tématem. Několik spoluobviněných v kauze Očistec totiž podrobně popsalo své schůzky s Norbertem Bödörem a dalšími tehdejšími úředníky či loajálními policisty v Radošině. Kaliňák v minulosti nepopíral, že byl v Radošinském podniku. Hájil se však tím, že se zúčastnil tisíců schůzek a podrobnosti si nepamatuje,“ napsaly loni na podzim Aktuality.sk.
Později Kaliňák připustil, že se s Bödörem mohl setkat ve významném podniku Radošina. „Ale myslím, že pan Bödör tam nebyl příliš často,“ řekl deníku SME.
V Radošině se měli setkání vlivných zúčastnit i bývalý speciální prokurátor Dušan Kováčik nebo bývalý šéf daňové kriminálky Ľudovít Makó. Vyplývá to z Makóovy výpovědi v trestní věci prokurátora Kováčik.
Makó se zmiňuje o setkání v Radošině ve vinárně, kde se měli sejít na společenské akci – v souvislosti s koncem roku.
„Jednalo se o schůzky, kterých se měli účastnit například Robert Kaliňák, Norbert Bödör, ale i přední představitelé policie a bezpečnostních složek,“ popsaly Aktuality.sk Makóovu výpověď z 8. července 2021.
Ľudovít Makó před vyšetřovatelem podrobněji popsal, jak tyto schůzky probíhaly, Robert Kaliňák u nich prý byl vždy.
„Kaliňák nám vždy poděkoval za naši práci, řekl nějaké nové legislativní návrhy, které by měly jít do parlamentu, a pak probíhaly samostatné debaty, které vedli Noro a Tibor s jednotlivými osobami…,“ uvedl Makó s tím, že předmětem schůzek byl „kvazi konec roku“ a vždy se jich účastnil speciální prokurátor Dušan Kováčik.
Informace o schůzkách bývalých bezpečnostních činitelů v Radošinském sklepě se objevily při vyšetřování kauzy Očistec a měly se odehrát ještě za éry bývalého vedení policie, kdy jí šéfoval další z vysoce postavených policistů Tibor Gašpar.
„Později se do médií dostaly i policejní záznamy z dalších schůzek, které se konaly na loveckém zámečku v době, kdy byl Norbert Bödör již obviněn a soud jej poslal do vazby. Na těchto setkáních jeho otec – majitel bezpečnostní agentury Bonul Miroslav Bödör – hostil také špičky Směru-SD Roberta Kaliňáka a Roberta Fica. Tyto schůzky jsou rovněž zaznamenávány na video,“ připomínají Aktuality.sk.
(hrb)