České podniky sahají po prvních zakázkách na stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. Podle dnes uzavřené dohody s korejskými společnostmi KHNP a Doosan Enerbility vyrobí plzeňská strojírna Doosan Škoda Power parní turbíny pro nové jaderné bloky v Česku. Dalším oznámeným dodavatelem jsou Armatury Group.
Jak dnes oznámila společnost KHNP v tiskové zprávě, celkem bylo uzavřeno 13 dohod mezi českými a korejskými organizacemi pro všechny oblasti jaderného cyklu. Tedy od vývoje technologie, inženýringu, dodávky zařízení, provozu a údržby, nakládání s radioaktivními odpady až po otázku lidských zdrojů. KHNP byla na základě rozhodnutí vlády a Skupiny ČEZ v červenci vybrána za preferovaného dodavatele nových jaderných bloků.
„Dohody jsou důležitým milníkem pro projekt dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Nejenže budeme schopni překročit úroveň lokalizace očekávanou Českou republikou, ale naše spolupráce zároveň podpoří spolupráci obou zemí i v akademické a výzkumné sféře a dále upevní partnerství mezi oběma zeměmi v oblasti jaderné energetiky,“ uvedl prezident společnosti KHNP Jooho Whang během slavnostního podpisu smluv.
Zakázky pro české firmy za 240 miliard
Akci pořádala KHNP v rámci státní návštěvy korejského prezidenta Yoon Suk Yeola v České republice. Současně české ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo memorandum s korejským ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky s cílem podpořit vzájemnou spolupráci ve všech oblastech jaderné energetiky. Memorandum o porozumění týkající se spolupráce při lokalizaci dodávek zařízení bylo podepsáno také s Aliancí české energetiky.
„Jako představitel Aliance české energetiky, která zastupuje největší české firmy v oblasti jaderné energetiky, jsem rád, že jsme si v memorandu s KHNP potvrdili jako společný cíl významné zapojení českého průmysl do dostavby JE Dukovany. Vážíme si také slov pana prezidenta společnosti KHNP Jooho Whanga k zajištění lokalizace českých firem v objemu požadovaném českou vládou. Součástí memoranda je zřízení pracovní skupiny do konce září 2024 složené ze zástupců obou stran, jejímž úkolem je začít intenzivně jednat a připravit konkrétní plán lokalizace,“ doplnil k tomu výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.
Slavnostního podpisu smluv se účastnil také premiér Petr Fiala. Podle jeho vyjádření by české firmy mohly při výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. Korejci totiž ve své nabídce přislíbili, že českým podnikům zadají zakázky odpovídající nejméně 60 procentům celkové hodnoty zakázky. Dva korejské bloky s reaktory typu APR1000 přitom vycházejí na nejméně 400 miliard korun (v dnešních cenách a bez nákladů financování).
Vláda v polovině července rozhodla o výběru dodavatele, který postaví dva nové jaderné bloky v Dukovanech a získá opci na dva další v Temelíně. Jasným vítězem se stala korejská společnost KHNP, která podle premiéra Fialy vyhrála prakticky ve všech posuzovaných kritériích nad konkurenční nabídkou francouzského koncernu EDF. „Cena elektřiny z nových bloků bude nižší než současná tržní cena ve výši 90 eur za megawatthodinu,“ doplnil předseda vlády.
Nepřející konkurenti dělají dusno
Jenže tak snadné to nebude. Americký Westinghouse Electric Company, který byl ze soutěže na dodavatele nových reaktorů v lednu vyřazen, napadá vítězství Korejců na všech frontách. Westinghouse ve stížnosti uvádí, že návrhy designů technologií reaktorů APR1000 a APR1400 společnosti KHNP využívají licencovanou technologii systému Westinghouse 80 generace II. Společnost KHNP nevlastní výchozí technologii ani nemá právo ji sublicencovat třetí straně bez souhlasu Westinghouse.
Westinghouse se snaží korejské vítězství v dukovanském tendru napadnout u amerického soudu, ale také u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí o výběru preferovaného dodavatele napadla u ÚOHS také francouzská EDF. Pokud se tyto útoky ze strany neúspěšných uchazečů podaří vyřešit, bude další postup vypadat následovně:
- 2025 a 2026: práce na designu nového bloku
- 2028: SÚJB má vydat povolení dle Atomového zákona
- 2029: stavební povolení, příprava staveniště
- 2030: zahájení výstavby nového bloku – „první beton“
- 2035: zavezení paliva, první spuštění bloku
- 2036: začátek dvouletého zkušebního provozu
Ve stínu „velkého tendru“ proběhl výběr dodavatele prvního modulárního reaktoru, který má vyrůst po roce 2030 v areálu Jaderné elektrárny Temelín. Vláda ve středu 18. záři potvrdila rozhodnutí společnosti ČEZ zaměřit se na spolupráci s britským podnikem Rolls-Royce SMR. Ten chce stavět modulární reaktory o výkonu 470 megawattů, zatím probíhá schvalován jejich designu ve Velké Británii.
David Tramba