Smlouva o výstavbě moderní elektrárny s plynovou turbínou s kombinovaným cyklem (CCGT), která má vzniknout v lokalitě Tiszaújváros elektrárny MVM Tisza je platná. Podle dohody může být zahájen projektování, zadávání zakázek a výstavba budoucí nejúčinnější velké elektrárny v Maďarsku na klíč.

Stavět budou Italové a Turci

Veřejné zadávací řízení na výstavbu nové elektrárny a dlouhodobou údržbu plynových turbín vyhrálo dvoučlenné konsorcium, italský energetický gigant Ansaldo Energia a turecký Calik Holding.

„Před několika hodinami MVM podepsala smlouvu na výstavbu plynové elektrárny v Tiszaújvárosu,“ oznámil na Facebooku náměstek maďarského ministra energetiky Gábor Czepek.

Generální ředitel společnosti MVM Károly Mátrai zároveň zveřejnil podpis smlouvy a fotografie ze slavnostního ceremoniálu na síti LinkedIn.

Účastníci akvizice krátce po podpisu smlouvy. Foto: Ministerstvo energetiky Maďarska

7 500 gigawatthodin ročně

„Po zahájení komerčního provozu se očekává, že dvoubloková elektrárna s plynovou turbínou o výkonu 1 000 megawattů (MW) s kombinovaným cyklem dodá maďarské elektrické soustavě v průměru 7 500 (gigawatthodin) GWh elektřiny ročně,“ doplnil maďarský ministr energetiky Csaba Lantos.

„Projekt paroplynové elektrárny Tisza otevírá novou éru výroby energie ve východním Maďarsku: namísto dříve odstavené tradiční elektrárny vznikne moderní, flexibilní výrobní kapacita, která se přizpůsobí zvýšené poptávce spotřebitelů a zároveň podpoří integraci plánovaných obnovitelných zdrojů závislých na počasí do systému,“ dodal generální ředitel společnosti MVM Károly Mátrai.

Mohlo by vás zajímat

Smlouva na vývoj nového paroplynového bloku o výkonu 650 MW v elektrárně Tisza byla podepsána v únoru.

Krátce poté MVM také oznámila podpis smlouvy se členy dvoučlenného konsorcia italských a tureckých společností na výstavbu dvoublokové elektrárny s plynovými turbínami s kombinovaným cyklem o výkonu 1000 megawattů (MW) a dlouhodobou údržbu turbín.

Energetická podpora chemického a ropného průmyslu

„Výstavba nové elektrárny má historický význam, protože naposledy byla nová elektrárna pro základní zatížení postavena v Maďarsku před patnácti lety. Kromě toho se jedná o důležitý krok z hlediska domácí výroby energie, protože přispívá k posílení naší energetické nezávislosti, zvýšení bezpečnosti dodávek a zároveň k dosažení našich klimatických cílů. Nové zařízení bude hrát důležitou úlohu při vyvažování výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, a tím i při dosahování úspěšné energetické transformace,“ zdůraznil ministr energetiky Csaba Lantos.

V lednu MVM oznámila podpis smlouvy na výstavbu plynové elektrárny v druhé lokalitě, na místě elektrárny Mátra, a poté vláda v únoru naznačila, že bude postavena také aktuálně zmiňovaná plynová elektrárna v Tiszaújvárosu.

Elektrárna Tisza byla postavena v polovině 70. let jako energetická podpora pro rozvíjející se investice do chemického a ropného průmyslu. Původně se počítalo s výstavbou sedmi bloků o výkonu 500 MW, ale nakonec bylo podobně jako u elektráren Dunamenti a Mátra postaveno 215 MW bloků, celkem tedy čtyři bloky. Pro čtyři kotle byl vybudován 250 metrů vysoký komín se železobetonovou skořepinovou konstrukcí, pro každý kotel byla samostatná ocelová trubka. Čtyři bloky byly uvedeny do provozu v letech 1977 až 1979. Elektrárna byla v době svého uvedení do provozu 4. největším výrobním blokem v zemi z hlediska nominálního instalovaného výkonu.