Středa, 10. srpna, 2022

Podepsáno. ČEZ si zajistil dodávky paliva pro Temelín z Francie a Švédska

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

ČEZ právě podepsal smlouvy se společnostmi Westinghouse a Framatome na dodávky paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín. Jedná se o smlouvu na zhruba patnáct let, samotné dodávky palivových souborů začnou v roce 2024. Tato změna přispěje ke snížení české závislosti na odběru paliv a energií z Ruska.

Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun, přesnější částku účastníci transakce nezveřejnili. „Výběr dvou dodavatelů zajistí do budoucna co největší plynulost dodávek strategické suroviny a minimalizuje rizika případných výpadků dodávek,“ uvedl ředitel Útvaru palivový cyklus společnosti ČEZ Ladislav Štěpánek.

Samotné výběrové řízení zahájil ČEZ v dubnu 2020 po předchozí čtyřleté přípravě. Dodávky do Jaderné elektrárny Temelín by obě společnosti měly zahájit v roce 2024. Aktuálně zde ČEZ disponuje palivovými soubory na přibližně dva roky provozu. Ještě vyšší je objem zásob v Jaderné elektrárně Dukovany, kde bude náhrada ruského dodavatele paliva poněkud složitější.

Obě vítězné společnosti jsou světovými lídry v jaderné energetice. Společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku již palivové soubory do Temelína dodávala v letech 2000 až 2010. Společnost Framatome je jediným výrobcem se sídlem v Evropské unii, dodává palivové soubory do většiny západoevropských jaderných elektráren.

Dodávky ze švédského závodu

Westinghouse k uzavřené dohodě uvedl, že bude dodávat modifikované palivo Robust Westinghouse Fuel Assemblies (RWFA). Tato nová konstrukce palivových souborů je kompatibilní s palivy jiných výrobců pro bezproblémový přechod na nového dodavatele. Konstrukce RWFA využívá inovativní materiály, které zvyšují hospodárnost paliva. Samotnou výrobu má zajistit závod Westinghouse na palivo ve švédském městě Västerås (proto je na úvodní fotografii také švédská vlajka).

„Vítáme rozhodnutí Skupiny ČEZ diverzifikovat dodávky jaderného paliva a vybrat Westinghouse jako jednoho ze dvou nových dodavatelů palivových souborů pro Jadernou elektrárnu Temelín. Těšíme se na spolupráci s ČEZ na tomto projektu,“ říká Tarik Choho, prezident společnosti Westinghouse pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Zmínil také možnost budoucích dodávek paliva pro dukovanské reaktory.

Framatome je francouzská společnost s více než šedesátiletou historií, která se podílí na projektování a výstavbě jaderných bloků a také vyrábí jaderné palivo. „Uzavřený kontrakt je výsledkem dlouhodobého partnerství mezi našimi společnostmi. Demonstruje důvěru ČEZ ve spolehlivost našeho řešení, s ohledem na potřebu a požadavek vyrábět bezemisní energii v České republice,“ uvádí Lionel Gaiffe, výkonný viceprezident palivové divize společnosti Framatome.

Vítězství dvou západních dodavatelů ve výběrovém řízení na jaderné palivové soubory pro Jadernou elektrárnu Temelín oznámil ČEZ v polovině dubna. Dosud toto palivo dodával ruský výrobce Tvel z koncernu Rosatom.

(dtr)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter