INZERCE

Těžba bauxitu pro výrobu hliníku v Austrálii. Foto: Al Circle

Pochmurný výhled na těžbu strategických surovin. Trh potáhnou plyn, hliník a zinek, tvrdí analýza Bank of China

Bank of China International vidí zemní plyn jako hvězdu na pozadí svých vlastních chmurných vyhlídek pro suroviny. Podle predikcí státní čínské banky mají nejlepší vyhlídky mezi kovy zinek a hliník, jak vyplývá ze zjištění agentury Bloomberg.

„Některé společnosti se domnívají, že ceny plynu již klesly ze svého maxima,“ konstatoval vedoucí oddělení komoditní strategie v Londýně Bank of China Xiao Fu.

Zároveň dopnil, že se to může během zimy změnit a ceny opět vzrostou.

Snížení dodávek z Ruska klíčovým odběratelům v Evropě zvýšilo ceny zemního plynu. V srpnu došlo k poklesu rekordních evropských cen, ale chladnější zima než obvykle nebo jiné nepředvídané narušení dodávek by mohly plyn opět rychle zdražit.

V letošním roce byly strategické komodity v krátkém časovém období vystaveny výrazným cenovým výkyvům.

Po invazi na Ukrajinu a následných hospodářských sankcích vůči Rusku, které je předním světovým dodavatelem energie a surovin, ceny zpočátku rostly. Následné prudké zvýšení úrokových sazeb v boji proti inflaci a prudké posílení dolaru způsobily náhlý pokles hodnoty komodit v souvislosti s rostoucími obavami z recese.

Minulý týden klesl Bloomberg Commodity Spot Index na nejnižší úroveň za posledních osm měsíců.

Bloomberg Commodity Spot Index. Foto: Bloomberg

Špatné výhledy

Podle analýz Bank of China International nemá v současné době žádná surovina zvlášť pozitivní výhled.

Výjimku tvoří hliník a zinek, kterým se mezi obecnými kovy bude dařit relativně dobře.

Bankéř Xiao Fu se domnívá, že hliník a zinek jsou odolné a v případě narušení trhu v Evropě získá jejich produkce větší podporu. Navzdory negativním predikcím v krátkodobém horizontu vidí XiaoFu v příštích několika čtvrtletích slibnou poptávku po některých kovech, protože se zvyšuje důraz na zelenou energii.

Podle Goldman Sachs Group Inc. se komodity ocitly v negativní zpětné vazbě způsobené vyššími úrokovými sazbami v USA ve srovnání se zbytkem světa, posilujícím dolarem a slabším hospodářským růstem mimo USA.

(nik)