Podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) se počet kybernetických incidentů dostal v říjnu vysoko nad průměr. Úřad jich zaevidoval celkově devatenáct. Počet útoků tak za jediný měsíc dosáhl skoro stejných hodnot jako za celých devět měsíců letošního roku.

,,K části říjnových útoků se přihlásila ruskojazyčná skupina Anonymous Russia. Podobná vlna DDoS útoků proběhla také v dubnu, kdy se některé české subjekty staly obětí skupiny Killnet,“ uvedl úřad.

Zdroj: NKÚB

Poprvé od května se podle úřadu také stal incident, který byl klasifikován jako velmi významný. Šlo o útok na dostupnost telekomunikačních služeb. ,,Podobně jako v dubnu, tak i nyní za nárůstem stojí hlavně bezprecedentní zvýšení počtu DDoS útoků. Zatímco však na jaře stály DDoS útoky za necelou třetinou incidentů, nyní jde o téměř sedmdesátiprocentní podíl,“ uvedl úřad ve své zprávě.

Co jsou DDoS útoky?

DDoS útoky spočívají v tom, že počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server a tím ho vyřadí z provozu. Patří k jednomu z nejčastěji požívaných typů útoků v rámci kybernetické války, která se uskutečňuje paralelně s fyzickým konfliktem na Ukrajině.

Zaznamenané druhy útoků. Zdroj: NKÚB

Kybernetickým útokům v říjnu čelily i někteří operátoři telekomunikačních služeb. Operátor O2 na začátku listopadu oznámil, že od pondělí 24. října začaly jeho sítě evidovat nezvykle silné a dlouhé DDoS útoky, které směřovaly zejména na vybrané zákazníky.

V pondělí 24. října zaznamenal celorepublikový výpadek mobilních služeb i operátor T-Mobile, někteří zákazníci měli problémy s mobilními daty a telefonováním.

Jana Bartošová s přispěním ČTK