Středa, 25. května, 2022

Počet kyberútoků na české organizace vzrostl meziročně na dvojnásobek

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Počet kyberútoků na české organizace vzrostl meziročně na dvojnásobek. Každý týden se stane terčem ransomwarového útoku každá jednašedesátá organizace. Nejčastějším terčem kyberútoků jsou vzdělávací a výzkumné organizace, upozornil výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies Ltd. – Check Point Research.

Check Point Research varuje před dalším nárůstem kybernetických hrozeb a útoků po celém světě. Počet kyberútoků na organizace vzrostl v letošním roce v porovnání s rokem předchozím o hrozivých 40 procent, v České republice dokonce ještě více.

V září 2020 bylo maximem v průměru 523 útoků na jednu českou organizaci za týden, v září 2021 bylo týdenní maximum už 1057 útoků, což je více než dvojnásobný nárůst během jediného roku. Počet útoků na české organizace se dlouhodobě drží nad celosvětovým průměrem.

Kyberútoky na průmyslová odvětví

Vzdělávací a výzkumné organizace jsou celosvětově nejvíce zasaženým sektorem. V průměru čelí každá vzdělávací nebo výzkumná organizace 1 468 útokům za týden, což je šedesátiprocentní nárůst oproti roku 2020.

Jedna vládní nebo vojenská organizace čelí průměrně 1 082 útokům za týden, což je čtyřicetiprocentní nárůst oproti roku 2020.

V České republice se jedná dokonce o 1 225 kyberútoků.

Jedna zdravotnická organizace čelí průměrně 752 kybernetickým útokům za týden, což je pětapadesátiprocentní nárůst oproti roku 2020.

Ransomwarové útoky

Každý týden je terčem ransomwarového útoku každá 61. organizace na světě.

Každá 44. zdravotnická organizace na světě čelí týdně nějakému ransomwarovému útoku, což je nárůst o 39 procent oproti roku 2020.

Největšímu počtu ransomwarových útoků čelí společnosti v regionu APAC – Asijsko-pacifickém regionu, každý týden je tam napadena každá 34. organizace

Nejvyšší nárůst v Evropě

Nejvíce útoků směřuje na organizace v Africe, kde na jednu společnost míří v průměru 1 615 útoků za týden, což je patnáctiprocentní nárůst oproti roku 2020.

V regionu APAC je to průměrně 1 299 útoků týdně na jednu organizaci (dvacetiprocentní nárůst oproti roku 2020).

A nejvyšší nárůst útoků, o 65 procent, zaznamenala Evropa. Počet kyberútoků na české organizace vzrostl meziročně na dvojnásobek.

„Říjen je měsícem kybernetické bezpečnosti. Jak je vidět, kyberbezpečnost by měla být zásadní téma nejenom v říjnu. Zločinci se snaží využívat každou příležitost, včetně koronavirové pandemie. Počet útoků neustále roste a je tak důležité, aby organizace kladly důraz na prevenci a nehasily jen problémy, až když hrozby způsobí nějaké škody,“ říká Security Engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies Pavel Krejčí.

Bezpečnostní tipy

  1. Vzdělávání. Vzdělávání. Vzdělávání. Vzdělávání uživatelů je jednou z nejdůležitějších prvků ochrany a každá organizace by na něj měla klást velký důraz.
  2. Nic nepodceňte. Mějte plně pod kontrolu všechna zařízení, aplikace, síťový provoz i data.
  3. Prevence na prvním místě. Starší bezpečnostní řešení spoléhají jen na detekci incidentů a reakci na ně. Nové útoky nezachycují včas, je tak obtížné minimalizovat škody.
  4. Pozor na phishing. Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy a stahujte obsah pouze ze spolehlivých zdrojů.
  5. Ihned instalujte aktualizace a nové záplaty. Vaše zařízení by měla být vždy aktuální a s nejnovějšími bezpečnostními záplatami, aby nebylo možné zneužít k sofistikovaným kyberútokům známé zranitelnosti.

(nik)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter