INZERCE

Nové dobíjecí stanice u Plzně na dálnici D5. Zdroj: tisková zpráva spol. ABB

Počet dobíjecích stanic v Česku roste, růst táhnou ČEZ, E.ON a PRE

Elektromobilita je módním trendem, který se nevyhnul ani České republice. Aktuální evidence ministerstva průmyslu a obchodu hovoří o počtu 978 dobíjecích stanic a 1908 nabíjecích bodech. Skutečný počet však bude nejspíš o několik stovek vyšší.

Na nesoulad mezi statistikou MPO a realitou upozorňuje třeba Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. Ta je aktivní třeba na trhu tankovacích karet včetně dobíjení elektromobilů. „Dle evidence MPO provozují největší zřizovatelé v Česku, ČEZ, E.ON a PRE, dohromady téměř 630 stanic. V reálu je to však nyní již více než 950 dobíječek. Je tak zřejmé, že celkový počet již překročil úroveň jednoho tisíce stanic,“ uvedl Damir Duraković.

Například jen Pražská energetika (PRE) zprovoznila od konce ledna přes 40 dalších nabíječek a v provozu jich nyní má více než 360. Společnost plánuje do konce roku uvést do provozu dalších 90 stanic. Nedávno se PRE pochlubila spuštěním ultra rychlé dobíjecí stanice o výkonu 300 kilowattů. Nachází se u supermarketu Lidl v Praze-Čakovicích.

E.ON zprovoznil za poslední dva měsíce více než 20 stanic. „Aktuálně máme v provozu 198 veřejných stanic, dalších 136 je ve výstavbě a většina z nich by měla být spuštěna do konce letošního roku,“ popisuje Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie. Mezi novinky patří dobíjecí stanice s vlastní fotovoltaickou elektrárnou, první E.ON postavil v Břeclavi a v Praze.

Rychlý rozvod dobíjecí infrastruktury potvrzuje také nejnovější analýza EV Readiness Index, kterou každoročně zveřejňuje leasingová společnost LeasePlan. V Česku v roce 2021 vzrostl průměrný počet dobíjecích stanic na jeden tisíc obyvatel na 0,25 stanice, zatímco v roce 2020 to bylo pouze 0,09 stanice. Spolu se Švédskem, Rakouskem a Švýcarskem patříme mezi čtveřici evropských zemí, které během jednoho roku v budování dobíjecí infrastruktury nejvíce pokročily.

Naopak počet veřejných čerpacích stanic, zaměřených hlavně na prodej benzinu a nafty, se v posledních letech prakticky nemění. Aktuální statistika MPO uvádí počet 2847 čerpacích stanic na českém území.

„Teď dochází pouze k drobným nárůstům či poklesům, když se občas nová pumpa otevře nebo zavře, případně nastávají korekce chyb v databázi ministerstva. Ta totiž může obsahovat stanice, které již roky nefungují, ale z evidence nebyly odstraněny, protože to ministerstvu nikdo neoznámil,“ vysvětluje předseda Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček.

Tomáš Rovný