První ze tří synchronních kompenzátorů instalovaných litevskou společností Litgrid, litevským provozovatelem elektrické přenosové soustavy, byl spuštěn v trafostanici Telšiai. Jen už za pouhých sto dní dokončí pobaltské státy svou historickou integraci s evropskou kontinentální energetickou sítí. Uvedení synchronních kompenzátorů do provozu je nejdůležitějším krokem v úsilí Litvy upevnit svou energetickou nezávislost v únoru příštího roku odpojením od ruské elektrické soustavy a synchronizací s kontinentální evropskou sítí.
Synchronní kompenzátor je výkonný, vysoce hmotný rotující elektromotor připojený k síti, který může ukládat rotační energii a v případě potřeby být použit jako generátor. Pomáhá stabilizovat frekvenci energetického systému a zvyšuje dynamickou stabilitu sítě: snižuje poklesy napětí při zkratech, zajišťuje setrvačnost a kompenzuje jalový výkon.
Jednotka o hmotnosti více než 460 tun byla vyrobena v Německu a instalována v Litvě společností Siemens Energy.
K přenosové soustavě v Litvě budou připojeny celkem tři synchronní kompenzátory – v trafostanici Neris v okrese Vilnius, Alytus a Telšiai. Synchronní kompenzátor Alytus bude dokončen v letošním roce, Neris – na jaře. Pro každou z pobaltských zemí jsou plánovány tři synchronní kompenzátory.
Mohlo by vás zajímat
Instalace synchronních kompenzátorů je jedním z hlavních projektů synchronizačního programu s evropskou kontinentální sítí.
Provoz synchronního kompenzátoru a setrvačnost, kterou vytváří, je rozhodující pro rozvoj energetického systému, kde je většina energie vyráběna elektrárnami na obnovitelné zdroje energie, protože solární elektrárny nevytvářejí setrvačnost v síti. Větrné a solární elektrárny nemají schopnost regulovat frekvenci. Setrvačnost je v současné době vytvářena staršími elektrárnami s velkými rotačními generátory, jako jsou tepelné a jaderné elektrárny. S klesajícím počtem těchto elektráren se zvyšuje potřeba zařízení pro podporu setrvačnosti.
„Energetická nezávislost Litvy byla jednou z hlavních priorit této vlády a opakovaně jsme říkali, že se musíme postarat o náš energetický systém jako o součást energetického systému Evropské unie a co nejrychleji a hladce se odpojit od BRELL, pochybné unie, která umožňuje nepřátelskému státu kontrolovat frekvenci našeho energetického systému. Spuštění prvního synchronního kompenzátoru v Litvě je začátkem úplného odpojení od společnosti BRELL. Tento konpenzátor je jedním z klíčových prvků litevského energetického systému, což nám poskytne klid, že jakmile se odpojíme od společnosti BRELL a připojíme se ke kontinentální evropské síti, budeme mít všechny nástroje a nezbytné prostředky k tomu, abychom si náš energetický systém řídili sami,“ uvedla litevská premiérka Ingrida Šimonytėová.
„Synchronní kompenzátory jsou nejdůležitějším zařízením, které pobaltské země potřebují k přípravě na nezávislé řízení výkonové frekvence. Zajistí setrvačnost napájecí soustavy a umožní kvalitní regulaci síťového napětí. Uvedením synchronního kompenzátoru na trh vysíláme velmi důležitou zprávu o dosažení jednoho ze dvou cílů energetické nezávislosti. Spravujeme si vlastní systém, který je bezpečný a spolehlivý,“ uvedl ministr energetiky Dainius Kreivys.
„Uvedení synchronního kompenzátoru Telšiai do provozu symbolizuje jak závěrečnou fázi tohoto složitého projektu, tak cílovou čáru mega projektu synchronizace s kontinentální evropskou sítí. Složité logistické operace, instalační a připojovací práce, které vyžadovaly maximální péči, byly úspěšně dokončeny díky úsilí týmu společnosti Litgrid a partnerů. Synchronní kompenzátor je velký a výkonný elektromotor, který zvyšuje setrvačnost v síti a tím zpomaluje kolísání frekvence například v případě neočekávané odstávky elektrárny. Proto jsou tato zařízení prvním prstencem ochrany, který udržuje frekvenci, dokud nebudou aktivovány další rezervy podpory frekvence, jako jsou baterie nebo výrobní kapacita,“ říká generální ředitel společnosti Litgrid Rokas Masiulis.
Celkem již Litgrid realizoval 8 synchronizačních projektů. Patří mezi ně rozšíření trafostanice 330 kV Bitėnai, výstavba vedení Pagėgiai-Bitėnai 110 kV, rekonstrukce vedení 330 kV Lietuvos elektrinė-Vilnius, prodloužení linky LitPol, test nouzového připojení ke kontinentální evropské síti prostřednictvím synchronního vedení LitPol Link, optimalizace přenosové sítě v severovýchodní Litvě, test izolovaného provozu v Litvě a zavedení systému AGV.
K dnešnímu dni Litva, Lotyšsko a Estonsko spolu s Ruskem a Běloruskem fungují v systému IPS/UPS, kde je frekvence elektřiny centrálně regulována Ruskem. Tři pobaltští operátoři se dohodli na synchronizaci s kontinentální evropskou sítí v únoru 2025.
Celkem byly do rozvoje energetické infrastruktury pobaltských států investovány téměř 2 miliardy eur, přičemž 75 procent z nich je kofinancováno evropskými penězi z programu Nástroje pro propojení Evropy.
(nik)