Polský dopravce PKS Gdynia oznámil, že trasa do města Hel, respektive na polostrov Hel, byla přejmenována na číslo 669. Oblíbená linka s číslem 666 už na Hel jezdit nebude, což vyvolalo protesty veřejnosti. Místní média uvedla, že autobusový dopravce jednal pod tlakem křesťanských skupin, které změnu prosazovaly, ale kvůli protestům veřejnosti již uvažuje o návratu ke starému číslu.
Peklo se anglicky řekne hell. A v Polsku, nedaleko města Gdynia (česky Gdyně – pozn. red.) na pobřeží Baltu leží poloostrov Hel a na něm stejnojmenné město. Lingvistická podobnost s anglickým slovem lidem neušla a poloostrov se stal oblíbenou turistickou destinací. Zvláště poté, co na něj začala jezdit autobusová linka s číslem 666 – což je číslo Antikrista podle biblického Zjevení svatého Jana.
Autobus do města Hel na polském pobřeží Baltského moře byl dlouho oblíbený mezi turisty. Někteří křesťanští konzervativci však protestovali proti používání čísla označujícího ďábla na autobusu vedoucím na místo, které v angličtině zní jako peklo.
Místní autobusový dopravce, společnost PKS Gdynia, tento týden oznámil, že autobus 666 již nebude do Helu jezdit. Uvedl, že od 24. června bude linku provozovat pod číslem 669.
Mohlo by vás zajímat
Místní média uvedla, že autobusový dopravce jednal pod tlakem křesťanských skupin, které změnu prosazovaly, ale kvůli protestům veřejnosti již uvažuje o návratu ke starému číslu.
Konzervativní katolický web Fronda.pl v roce 2018 vyzval ke změně a prohlásil, že někteří lidé to považují za nevinný vtip, ale je „těžké to nepovažovat za zlomyslnou inspiraci“.
Připustil, že Hel, dlouhý zelený poloostrov s bílými písečnými okraji oblíbený u rekreantů, není ve skutečnosti podsvětím, které okupují zesnulí, ale uvedl, že by to dodalo důvěryhodnost hrůze smrti duše a snížilo důvěru lidí v posmrtný život. Polský výraz pro peklo je piekło.
Zaměstnanci společnosti PKS Gdynia o změně informovali cestující v aktualizaci jízdního řádu. Bez bližších podrobností oznámili: „Letos obracíme poslední šestku vzhůru nohama!“ na sociálních sítích.
Číslo linky není jedinou slovní hříčkou v polské dopravě. Okružní tramvajová linka ve Vratislavi se už desítky let jmenuje nula.
Místní zpravodajský portál Trojmiasto.pl uvedl, že linka jezdí pod číslem 666 od roku 2006, nejprve jako místní vtip, poté přitahovala cestující z celého Polska i mimo něj. Někteří lidé jezdili autobusem jen proto, aby řekli, že jeli autobusem 666 na Hel, uvedla polská média.
Web Fronda si posteskl nad tím, že mnohé polské novináře, dokonce i katolické, je tento vtip velmi bavil.
„Od Dębek ležících západně od Władysławowa až po samotný Hel jezdí už delší čas autobus s číslem 666. Zábavné, viďte? Autobusem 666 na Hel(l), tedy do pekla. Zdá se to jako nevinný žert, ale těžko v něm nevidět zlý úmysl pojmenovávat věci ďábelským jménem,“ píše se v článku, který je podepsaný názvem redakce.
Portál Fronda.pl se sám označuje za konzervativní a katolický. Publikuje mimo jiné texty o tzv. „civilizaci smrti“. Tou má na mysli vztah společnosti k tématům interrupcí, eutanázie, antikoncepce a dalších.
„Před několika lety jsme měnili polský model pojmenovávání linek na evropský: k názvům konečných stanic přibyla i čísla, pro usnadnění orientace pasažérů,“ vysvětloval už v roce 2013 v rozhovoru s Baltským deníkem Mariusz Józefowicz z gdyňského dopravního podniku.
„A protože trasy linek v puckém okrese mají čísla od 650 do 669, bylo jasné, že některá z nich musí jezdit do Helu. A tak to prostě nějak vyšlo,“ dodal.
Krzysztof Nadolski v reakci na facebookové stránce autobusového dopravce tento krok kritizoval s tím, že PKS zmařila skvělou marketingovou příležitost.
„Byla to reklama pro celý svět. O lince 666 na Helu jsem četl mnohokrát na zahraničních webech. Jsem přesvědčen, že turisté, kteří by pravděpodobně mohli jet rychleji vlakem, jeli pro zábavu autobusem. Nevím, jestli to číslo bylo náhodné, nebo záměrný marketing, ale určitě upoutalo pozornost,“ uvedl Nadolski.
Přeplněný populární Hel
Cestovatelský web Staypoland.com popisuje polostrov Hel jako „výjimečné možnosti dovolené“ s dlouhými plážemi, několika mysy, centrem tuleňů, přístavem a promenádou a „typickým zdravým přímořským klimatem“, které „z místa dělá skutečný ráj pro ty, kteří se jen rádi opalují a koupou v moři“.
Cestovatelský portál Staypoland.com popisuje „výjimečné možnosti dovolené“ s dlouhými plážemi, několika mysy, centrem tuleňů, přístavem a promenádou a „typickým zdravým přímořským klimatem“, které „z tohoto místa činí skutečný ráj pro ty, kdo se rádi opalují a koupou v moři“.
Upozorňuje také na jeho důležitý historický význam a strategickou obrannou hodnotu, která se projevila za druhé světové války.
„Po agresi Německa 1. září 1939 se Hel proslavil jako jeden z hrdinně a dlouho bráněných regionů Polska. Město bylo osvobozeno v roce 1945 a po válce se rozrostlo nejen jako rybářský přístav, ale také jako jedno z nejoblíbenějších polských rekreačních středisek,“ uvádí turistický web.
(nik)