Extrémní rozdíly v nabídce malých bytů jsou v současné době v Karlovarském kraji. Zatímco v krajském městě nabídka vysoko překračuje nabídku, v Chebu je situace zcela opačná. Malometrážní byty k pronájmu nebo koupi téměř chybí. A potřeby lidí, kteří postupně získávají práci v tamní průmyslové zóně, přesvědčily i dosud váhající investory.

Zájemci o malé byty to na Chebsku nemají jednoduché. Zatímco v Karlových Varech by si mohli vybrat ze stovky malometrážních bytů určených k prodeji, v pětatřicetitisícovém Chebu je aktuálně v nabídce jen pět bytů 1+1. Letošek je také prvním rokem za posledních 6 let, kdy ve městě přibylo obyvatel.

Příčin je několik. V Karlových Varech po útlumu ruských peněz trh spíše stagnuje, v Chebu a okolí naopak zažívá zlaté časy. A to díky raketově se rozvíjející průmyslové zóně a nejistotě lidí z konce 100% hypoték.

Mohlo by vás zajímat

A to se rýsuje nová krajská stohektarová strategická zóna, která je na seznamu vládních priorit. Tedy tak velký podnikatelský prostor, jaký dosud vznikl ve dvou předcházejících etapách. Hledají se proto i zbytky míst k využití pro průmysl.

„V sousedství současného průmyslového parku zůstal ještě pás území podél dálnice D6. Projednáváme změnu územního plánu a rádi bychom rozšířili zónu o dalších 19 hektarů. Ve městě jsou ještě dvě menší zóny – u hřbitova a v Podhradu. Zatím ve fázi územní studie,“ přiblížil situaci starosta Chebu Petr Navrátil.

Zaplňující se průmyslový park, který má zaměstnávat okolo dvou tisícovek lidí, má i další dopady na život města. Ubytovny praskají ve švech, dobře si vedou i subdodavatelské firmy služby. Vzniká velká jídelna pro obědy zaměstnanců financovaná ze soukromých zdrojů. Po letech se probudili i developeři a chystají několik projektů s byty.

„Zájem je velký. Investoři dnes projektují zhruba 250 bytů v celém městě. Vysoká poptávka se projevuje i v dražbách nájmů městských bytů,“ zhodnotil vyhlídky trhu z nemovitostmi Navrátil.

Stavět se má na pozemku po bývalém gymnáziu, další plány jsou pro místo za Lidlem směrem k řece podél Ašské ulice a druhá etapa výstavby na Skalce se již začala realizovat. Nová zástavba je plánována rovněž ve vnitrobloku v Dukelské ulici naproti Sadům míru. Ceny letí nahoru a podle odborníků se může v Chebu opakovat situace, který vznikla na Tachovsku před lety, kdy zde byla dokončena jedna z prvních nových průmyslových zón. Situaci nahrává i blížící se konec stoprocentních hypoték.

„Mění se finanční trh a klienti zatím nevědí jak to bude vypadat po novém roce s hypotékami. Nebudou stoprocentní hypotéky, a tak je velká poptávka po bytech na prodej i pronájem. Největší hlad je v tuto chvíli po malometrážních bytech. Dostali jsme se na cenový strop, na úroveň let 2007-2008. Navíc odhady bank už nekorespondují kupní ceny a jsou nižší,“ popsal realitní trh v Chebu regionální ředitel M&M reality Michal Möhwald.

Doprodávají se i dřívější „ležáky“. „Před několika lety proběhlo zasíťování a rozdělení pozemků na Zlaté louce. Pozemky dlouho ležely ladem a nedařilo se je prodat. V letošním roce se se všechny doprodaly,“ přidal příklad Möhwald.

Nabídka bytů 1+1 se v celém Chebu dá spočítat na prstech jedné ruky. Ceny začínají na 530 tisících korunách a není problém narazit i na cenu okolo 900 tisíc. Stropem je 46 metrový byt za 1,4 milionu.

Petr Troníček