V hnutí ANO padla předžalobní výzva kvůli zrušení tří městských organizací v Brně. Zrušení stranických buněk inicioval místopředseda ANO Petr Vokřál kvůli korupční kauze, jejímž hlavním aktérem je jeho stranický kolega Jiří Švachula. Není vyloučeno, že předsednictvo hnutí zrevokuje svoje březnové rozhodnutí a místní organizace ani členství, či čekatelství na členství, nakonec zrušeny nebudou.

Problémy hnutí ANO 2011 v Brně nabírají obřích rozměrů. Poté, co místopředseda hnutí a bývalý primátor města Petr Vokřál inicioval zrušení tří místních organizací, a tím jejich lokálním politikům zaniklo členství v hnutí, už bývalí členové kromě odvolání k smírčí a revizní komisi podali dokonce i předžalobní výzvu. Ta může předznamenat možné řešení stranických půtek před soudem. Což by s ohledem na blížící se krajské a senátní volby mohlo zhatit představy vedení hnutí o velkém politickém úspěchu.

Ekonomický deník také získal koncept návrhu usnesení předsednictva hnutí, kterým by předsednictvo zrušilo svoje březnové rozhodnutí o konci tří brněnských městských sdružení.

Pokud by vedení hnutí v reálném čase nevyslyšelo argumenty bývalých členů ANO, ti po takzvaném marném uplynutí lhůty dané předžalobní výzvou zváží soudní žalobu o zrušení sporného rozhodnutí předsednictva hnutí.

Mohlo by vás zajímat

Dozvuky Stoky

Členové zrušených brněnských buněk poukazují na na údajné nestandardní chování lidí kolem exprimátora Vokřála, pod jehož taktovkou proběhla nominace kandidátů do podzimích krajských voleb, který byl hlavním iniciátorem lokálních stranických čistek. Ty se podle bývalých členů řešily rovnou na předsednictvu hnutí v pražské centrále.

Předsednictvo hnutí ANO 2011 5. března zrušilo tři místní organizace: v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a Brně-Starém Lískovci. „Organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s principy hnutí,“ řekl k tomu místopředseda ANO a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Hnutí tak podle něj zareagovalo na personální propojení některých členů místních organizací se dvěma policejními vyšetřováními: mimo jiné s korupční kauzou na radnici Brno-střed s policejním krycím jménem Stoka, v níž figuruje bývalý politik ANO Jiří Švachula, a s napojením některých členů na „pochybné skupiny“ mimo hnutí. Bývalí členové v odvoláních kritizují Vokřálovo odůvodnění na webu idnes.cz.

Článek, který rozzuřil členy zrušených místních organizací. O konci místních sdružení se dozvěděli až z médií. Repro: ED

Policie nedávno navrhla státnímu zástupci, aby Švachulu a další obviněné v souvislosti s údajnou korupcí na radnici Brno-střed obžaloval. A tak se podle informací Ekonomického deníku i stalo. Obžalováno má být 11 lidí. Státní zástupce tvrdí, že výše úplatků, které si skupina podle kriminalistů rozdělila, činí cca 33 milionů korun. Ovlivněny byly podle policie tamní veřejné zakázky v celkovém objemu za asi 328 milionů korun. Dotyční jsou obžalovaní z několika trestných činů, například z účasti v organizované skupině nebo z přijetí úplatku, podle informací Ekonomického deníku státní zástupce u Švachuly hodlá požadovat trest 15 let za mřížemi. Policejní razie se na radnici uskutečnila loni v březnu. Případ dostal krycí jméno Stoka.

Členové zrušených organizací hnutí ANO jsou rozezleni, že nebyli dosud seznámeni se zjištěními smírčí a revizní komise, na kterou se kvůli „anihilaci“ buněk obrátili. „Věc se v současnosti nachází na úrovni předsednictva ve fázi rozhodování o podaných odvolání proti jeho rozhodnutí o zrušení místních organizací, které je spojeno se zánikem členství jejich členů v hnutí. Rovněž nám není známo stanovisko rozhodčí a smírčí komise hnutí. Klienti uplatnili vůči předsednictvu předžalobní výzvu a stanovili termín, po jehož marném uplynutí zváží soudní žalobu o zrušení sporného rozhodnutí,“ potvrdil informace Ekonomického deníku právní zástupce části dotčených exstraníků Radek Ondruš.

Členové podle Ondruše zvažují předběžné opatření, které by zakázalo do vyřešení věci zřizovat nové místní organizace na místě zrušených, které by byly obsazeny jinými členy a tím porušena práva původních členů na zachování vnitrostranické demokracie a vnitřní volební parity. „O takovém předběžném opatření budeme zvažovat až v případě podání žaloby nebo v případě signálů, že by se k takovému kroku brněnské orgány hnutí chystaly,“ konstatoval Ondruš.

Ekonomický deník získal koncepty možného řešení vnitrostranických problémů v hnutí ANO kvůli rušení tří brněnských organizací. Jednou z alternativ, jak nastalý obří problém vyřešit, je zcela revokovat březnový výnos předsednictva o rušení stranických buněk. „Předsednictvo rozhoduje o zrušení usnesení Předsednictva č. 10/5/3/2020 v rozsahu, kterým rozhodlo o zrušení místních organizací hnutí Židenice, Starý Lískovec a Černovice a zániku členství/statusu čekatele na členství členů/ čekatelů na členství, kteří byli u těchto místních organizací ke dni zrušení evidováni. Předsednictvo nicméně považuje důvody předložené Krajským předsednictvem JMK KO za závažné a vyzývá ho proto, aby – pokud setrvá na svém návrhu – vypracovalo podrobné odůvodnění návrhu, shromáždilo k němu veškeré dostupné podklady, seznámilo s návrhem dotčené organizace a osoby a dalo jim prostor k jejich vyjádření a věc poté znovu projednalo na Krajském a Oblastním předsednictvu. Poté je Předsednictvo připraveno na základě takto doplněných podkladů a informací o věci znovu jednat a rozhodnout,“ zní jedna z alternativ na vyřešení stranických půtek.

Právník Ondruš tvrdí, že zatím nikdo z hnutí s bývalými členy, které zastupuje, nejednal a ti neobdrželi na své odvolání žádnou reakci vyjma potvrzení o jejich doručení. „O vámi citovaném návrhu nám není nic známo. Zrušení napadeného rozhodnutí, jako jediného možného rozhodnutí bychom uvítali. S jiným řešením nelze souhlasit. Jinak řečeno, předsednictvo oznámilo členům pouze zrušení jejich organizace s dvěma nic neříkajícímu obecnými větami odůvodnění opsanými ze Stanov. Žádné odůvodnění pak členové neobdrželi, neměli možnost se k danému kroku vyjádřit ani nic vysvětlit,“ pokračuje Ondruš.

Zatím není známo, kdy přesně by mělo předsednictvo hnutí o problémech v Brně znovu jednat. Jedna z informací zmiňovala jednání včera večer, ale do vydání textu se ji nepodařilo ověřit.

Jak bývalí členové hnutí ANO popisují, jak k rušení místních organizací v jihomoravské metropoli došlo? „Rozhodnutí o zrušení místních organizací a tedy o zániku členství jejich členů byl pro ně (členy – pozn. red.) naprosto překvapivý a neočekávaný. Nikdy se o tom nevedla žádná vnitrostranická diskuse ani jiná debata a nic nenasvědčovalo tomu, že by předsednictvo takový krok chystalo. Členové neví, kdo toto usnesení navrhl. Na veškeré dotazy, zejména na žádost o poskytnutí stejnopisu tohoto návrhu orgány hnutí nereagují. Klientům není tedy známo, kdo zrušení jejich organizace inicioval a jaké důvody iniciátora k tomuto vedly. Vzhledem k tomu, že návrh mohlo podat více osob, nelze spekulovat k tomu, kdo to byl. Pokud předsednictvo požadovaný návrh na zrušení uvedených organizací neposkytne, bude tento navržen jako důkaz k soudu,“ odprezentoval informace bývalých členů Radek Ondruš.

Vokřálova labutí píseň?

Přestože bývalí členové explicitně na nikoho z vedení hnutí jak v Brně, tak na celorepublikové úrovni, neukázali, v kuloárech zní jediné jméno: místopředsedy hnutí a bývalého primátora Petra Vokřála. Ten Ekonomickému deníku řekl, že celostátní předsednictvo ANO podle něj „rozhodlo o zrušení buněk pro poškozování jména hnutí“. „O kauze Švachula se v usnesení nehovoří. Krajské předsednictvo jednomyslně odsouhlasilo postup před jednáním celostátního předsednictva,“ konstatoval Vokřál.

Ke krokům bývalých straníků proti rušení brněnských buněk, které podle exčlenů sám inicioval svým návrhem, Vokřál podotkl: „Právo na reakci bývalí členové mají. Je to přirozené. Každý však máme jinou motivaci… …Vedení ANO řeší spoustu témat, tato jednání jsou ale interní.“

Bývalí členové hnutí jsou aktivitami Vokřála velmi rozčarováni a vidí za ním snahu „uplacírovat“ sobě blízké politiky v blížících se podzimních krajských volbách. Vokřál si totiž jako lídr do krajských voleb přes doporučení jihomoravských okresních organizací ANO prosadil vlastní kandidátku. Prvních pět míst obsadil následovně: sám sebou – Petrem Vokřálem, místostarostkou Vyškova Karin Šulcovou, krajským radním Milanem Vojtou, stávajícím hejtmanem Bohumilem Šimkem a sobě velmi blízkou krajskou radní a poslankyní Taťánou Malou.

Taťána Malá, Petr Vokřál a radní a zastupitel Brna-Židenic René Novotný diskutují na ulici poté, co v Ekonomickém deníku vyšly články, které podrobně rozebírají pnutí v hnutí ANO. Repro: ED

„Pokud mám být lídrem a vzít na sebe zodpovědnost, chci mít kolem sebe lidi, kteří mají potenciál, jsou spolehliví a kterým věřím,“ řekl podle deníku MF Dnes Petr Vokřál s tím, že za volební výsledek bere osobní zodpovědnost. Případný neúspěch by mohl podle deníku znamenat i konec jeho politické kariéry. Dodnes mu totiž někteří lidé z hnutí vyčítají, že jako jasná jednička kandidátky v minulých komunálních volbách v Brně nedokázal ANO dostat do koalice, přestože zvítězilo.

Ve stranických kuloárech se přitom velmi živě spekuluje také o tom, že pokud by vedení hnutí zrušilo Vokřálem iniciované rušení tří stranických buněk, mohl by ANO opustit a kandidovat se „svými lidmi“ za jinou platformu. 

„Zrušení“ členové hnutí ANO Vokřálovy aktivity, a to zejména jeho mediální výstupy, kterými je dává do souvislosti se zločineckou skupinou soustředěnou kolem vazebně stíhaného člena místní organizace Hnutí Brno-střed Jiřího Švachuly, nechápou. „Není jim známo, proč tak vystoupil, ani důvody jeho výroků. Rovněž jim není známo, zda tak jmenovaný činí jako soukromá osoba nebo tak vystupuje z pokynu orgánů hnutí jako jeho místopředseda. Z tohoto důvodu klienti vznesli dotaz předsednictvu, aby toto upřesnilo svůj vztah k aktivitám jmenovaného. Pokud ve stanovené lhůtě neobdrží odpověď budou mít zato, že hnutí přebírá za kroky Petra Vokřála plnou občanskoprávní odpovědnost a zváží žalobu na ochranu osobnosti proti hnutí, jehož představitel se svými výroky jejich dobrého jména a pověsti dotkl,“ uzavřel právník Radek Ondruš.

Podle člena zrušené organizace ANO z Lískovce Michala Němečka jde ze strany Petra Vokřála jednoznačně o ovládnutí brněnského a krajského ANO. „Aby si mohli dělat, co chtějí. Což učinili kandidátkou na krajské volby, kterou si sami poskládali. Já vím, že jim to stanovy umožňují, ale z morálního hlediska je to špatně, když to řeknu velice slušně. Zrušením těch místních organizací chtějí ukázat těm ostatním, že mají vliv na premiéra. A také to, co oni řeknou, že tak bude. Aby si ti ostatní dali pozor a dělali jen to co oni chtějí,“ řekl Ekonomickému deníku Němeček.

„Jako ofiko“

Ekonomický deník v této souvislosti citoval pasáže z policejního materiálu ke kauze Švachula, který dostal Michal Němeček do schránky. V nich Švachula domlouval Vokřálovi některé schůzky. Například tu, týkající se převodu vlastnického práva vojenského objektu v Brně Pisárkách (u muzea Anthropos – pozn. red), kde někteří brněnští politici řeší už delší dobu možnou developerskou aktivitu – a to i možnou výstavbu bytů. Převod těchto pozemků řešilo s brněnským magistrátem ministerstvo financí, obrany a antimonopolní úřad. „V jednom z telefonních hovorů s primátorem Petrem Vokřálem k tomuto (Švachula) uvádí, že potřebuje přesný seznam osob, které se budou uvedené schůzky účastnit ´neboť je to udělané tak, že se o tom ví… aby to proběhlo jako ofiko…´,“ zaznamenala Národní centrála proti organizovanému zločinu.

V další části policejního dokumentu řeší Švachula s Vokřálem také možnou zástavbu v Pisárkách, na níž mají někteří brněnští politici více než eminentní zájem. „Díky odposlechu telefonního hovoru bylo zjištěno, že Jiří Švachula v telefonním hovoru, když se ho primátor města Brna Petr Vokřál ptá, že když už mluví tam o tom, že tam leží to, co říkal Richard Mrázek (Vokřálův náměstek – pozn. red.) z Ministerstva financí, tak mu Jiří Švachula skáče do řeči s tím, že mu to řekne zítra, že už tam je oficiálně. Vokřál dále pokračuje, že se to týká Antroposu, na což Jiří Švachula reaguje, že příští týden má rozkladovou komisi (ÚOHS – pozn. red.), tak se na to v klidu podívá, protože tam už je oficiálně,“ stojí také v policejních dokumentech.

Faksimile z policejního dokumentu ze stíhání politika ANO Jiřího Švachuly, který někdo zaslal brněnskému politikovi. Repro: ED

Uvedený list z kauzy Stoka ovšem nepopisuje kontakt místopředsedy hnutí ANO Vokřála s bývalým členem Švachulou jako jediný. Trestní spis se zmiňuje také o nákupu elektromobilu, který měl Švachula Vokřálovi zařídit.

Místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál v reakci na zjištění Ekonomickému deníku řekl, že zrušení místních organizací projednalo krajské vedení a důvodem bylo poškozování jména hnutí. „V jaké souvislosti se objevuje mé jméno se jménem Švachula? Víte asi více jako já. Byl členem Hnutí ANO a byl členem představenstva Brněnských veletrhů a výstav, stejně jako já. Žádné jiné vztahy jsme spolu neměli,“ zareagoval na otázky ohledné kontaktů s vazebně stíhaným Švachulou Vokřál.

Jan Hrbáček