Plzeňský výrobce parních turbín Doosan Škoda Power zaznamenal výrazné zlepšení ve svých finančních výsledcích. Čistý zisk vzrostl z 49,6 milionu korun v roce 2021 na loňských 565 milionů korun, tedy jedenáctinásobně. Tržby stouply skoro o 40 procent na 3,99 miliardy korun. Přesto se jedná o slabé výsledky oproti době před deseti lety. Vyplývá to z výsledků oznámených ve Sbírce listin obchodního rejstříku.
Doosan Škoda Power (DSP) zmíněný nárůst ziskovosti ve výroční zprávě poněkud tajemně vysvětluje „implementací procesu risk managementu a operativním zlepšením“, zvýšením konkurenceschopnosti malých industriálních instalací a navýšením podílu servisních zakázek včetně zařízení jiných výrobců. Kladný dopad mělo také oživení světové ekonomiky po ústupu pandemie koronaviru.
Problémem je naopak klesající objem investic do klasické energetiky v Evropě. V průběhu let 2010 až 2014, kdy vrcholila investiční vlna v české energetice, vykazoval DŠP nejlepší čísla: vydělával bezmála dvě miliardy korun ročně a tržby kolísaly mezi osmi a deseti miliardami. Následoval setrvalý pád tržeb až na hodnotu 4,6 miliardy korun v roce 2016.
Po dokončení největších zakázek, které se týkaly dodávky parních turbín pro uhelné elektrárny Tušimice, Prunéřov a Ledvice a také pro slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce, se DŠP musela začít poohlížet po zakázkách jinde v Evropě, ale také v zámoří. Pomohl s tím vlastník, kterým je od konce roku 2009 jihokorejský koncern Doosan Enerbility.
Mezi největší zakázky získané či realizované v loňském roce patří:
- navýšení výkonu starších bloků slovenské jaderné elektrárně Mochovce na 500 MW
- kontrakt na výměnu parní turbíny TG3 v Elektrárnách Opatovice
- parní turbína o výkonu 270 MW pro závod skupiny Metsä ve finském Kemi
- 110MW parní turbína v koncentrační solární elektrárně v chilském regionu Antofagasta
- dvě turbíny o výkonu 30 MW pro energetický zdroj na ostrově Réunion
Naději na lepší časy může přinést oživení zájmu o stavbu jaderných elektráren v Evropě, které můžeme sledovat v posledních dvou letech v reakci na růst cen fosilních paliv a tlak na rychlé snižování emisí oxidu uhličitého. Pokud soutěž na stavbu nového bloku Elektrárny Dukovany vyhraje korejská skupina KHNP, tak by DŠP měla vyrobit a dodat turbínu. Rozvržení klíčových dodávek pro Dukovany II popsali top manažeři Doosan Enerbility při setkání s českými novináři v červnu loňského roku.
Nemuselo by se přitom jednat jen o zakázky na velkých jaderných reaktorech. DŠP se totiž zajímá také o dodávku turbín pro menší a střední reaktory.
David Tramba