Před čtyřmi měsíci jsme mohli číst dramatické články o téměř prázdných plynových zásobnících. A dnes? Podzemní zásobníky na českém území jsou ze dvou třetin plné. Objem dodávek plynu směrem z Německa do Česka v minulých dnech dosáhl dlouho nevídaných 480 až 500 gigawatthodin za den.
Podle dat, která uvádí na webu evropská plynárenská asociace GIE, byly české zásobníky v úterý ráno naplněny na 66,2 procenta. Každým dnem v nich přibývá až 275 gigawatthodin (GWh) dalšího plynu. Ve chvíli, kdy vychází tento článek, jsou tak zásobníky zaplněné na 66,7 procent maximální kapacity. Tedy ze dvou třetin.
Příznivá letní cena
Rostoucí zájem o ukládání plynu potvrzuje největší vlastník zásobníků, kterým je Gas Storage CZ. „V posledních týdnech se průměrná poptávka zákazníků po uskladnění zemního plynu pohybuje okolo 160 GWh denně. O uplynulém víkendu došlo k výraznému navýšení požadavků, a to až na úroveň 220 GWh. Předpokládáme, že hlavním důvodem je příznivá tržní situace, kdy je cena plynu s dodávkou v následujících dnech nižší než cena zimní dodávky,“ vysvětluje mluvčí státem vlastněné firmy Gas Storage CZ Simona Hladíková.
Podle údajů GIE byly zásobníky firmy Gas Storage CZ v úterý ráno naplněny z 61,6 procenta. Dva zásobníky, které vlastní skupina MND miliardáře Karla Komárka, jsou už plné ze zhruba 70 procent. Nejvíc naplněný – na 81 procent – byl zásobník SPP Storage, který slouží hlavně pro potřeby Slovenska.
Podle zdroje, který se pohybuje v oboru mezinárodního obchodu se zemním plynem, zde pomohlo rozhodnutí Evropské unie zmírnit požadavek na plnění zásobníků před zimou. Opadl stres, že plynu bude k dispozici málo a cena plynu s dodáním v létě klesla. Navíc „zaspali“ Němci, kteří docela pomalu plní své vlastní zásobníky. Platí to i pro státní podnik SEFE a jeho velký zásobník Rehden. Vypadá to, že obchodníci (marně) doufali, že nákup plynu do zásobníků zafinancuje – tak jako na vrcholu energetické krize v roce 2022 – spolková vláda.
Mohlo by vás zajímat
Nejsme teď zemí na konci trubky
Další dobrou zprávou je, že Česko přestává být „zemí na konci trubky.“ Jak Ekonomický deník už dříve upozornil, od počátku června znovu ožil tranzit zemního plynu z Německa přes českou soustavu směrem na Slovensko. Je to dobrá zpráva pro státem vlastněného provozovatele páteřní sítě NET4GAS, který bude muset splatit vysoké dluhy zanechané bývalými vlastníky.

Dodávky na Slovensko od počátku července dále vzrostly, a to na zhruba 130 GWh denně (což je 11 až 12 milionů m3). „Tento vývoj potvrzuje dřívější očekávání ohledně možného oživení tranzitu naší soustavou v průběhu roku 2025. A potvrzuje důležitou roli přepravní soustavy NET4GAS při zajišťování bezpečnosti dodávek plynu v regionu střední a východní Evropy,“ dodává mluvčí podniku NET4GAS David Hořínek.
Příznivý dopad na ceny
Proti dobám, kdy přes Česko protékaly desítky miliard metrů krychlových ruského plynu z Nord Streamu, je to skromné množství. Ale i to se může příznivě projevit v ceně plynu pro koncové zákazníky. Výnosy podniku NET4GAS z mezinárodní přepravy plynu totiž snižují účet za přepravu plynu do Česka, který se promítá do cen plynu hrazených podniky a domácnostmi.
Zajímavostí může být, že dodávky norského, amerického či jiného neruského plynu přes území Německa a Česka se v červenci staly hlavním zdrojem pro pokrytí potřeb Slovenska. To vedle 130 GWh denně z Česka dováží okolo 66 GWh plynu denně z Maďarska a 20 GWh z Rakouska. Spotřeba plynu na Slovensku je teď poměrně malá. Většina plynu se tudíž ukládá do zásobníků nebo směřuje dál na Ukrajinu.