Jedna z nejstarších elektráren v Česku, v Komořanech, odstaví uhelné kotle a nahradí je kombinací zdrojů na zemní plyn a biomasu. Projekt, který zveřejnila společnost United Energy ze skupiny EPH, nemůže mít podle rozhodnutí úředníků významný vliv na životní prostředí. Záměr tak prošel již ve zkráceném řízení EIA, které trvalo necelé dva měsíce.
Jak se uvádí ve zveřejněném rozhodnutí úředníků ministerstva životního prostředí, dopady záměru na klima a okolní obyvatele budou pozitivní. Emise oxidu uhličitého po dokončení záměru klesnou ze současných 975 tisíc na 384 tisíc tun ročně, což znamená pokles o zhruba 60 procent. Významně klesnou také zdraví škodlivé emise tuhých znečišťujících látek, oxidu siřičitého a oxidů dusíku. Podrobnější posouzení záměru nepožadoval ani nikdo další z účastníků zjišťovacího řízení.
Pokud se investorovi podaří získat všechna potřebná povolení, rekonstrukce Teplárny Komořany na Mostecku se uskuteční ve čtyřech krocích během let 2021 až 2027. První etapa počítá s útlumem provozu poloviny z deseti uhelných kotlů, kotel 6 bude spalovat výhradně biomasu. Tato etapa již probíhá. První brněnská strojírna (PBS) uzavřela v říjnu loňského roku kontrakt se společností United Energy na rekonstrukci šestého kotle.
Druhá etapa (roky 2022 až 2024) zahrnuje výstavbu paroplynového cyklu s elektrickým výkonem 40,8 megawattu a převod jednoho kotle na plyn. V roce 2025 přibude roštový kotel na biomasu, záložní zdroj na zemní plyn a dvě kogenerační jednotky. Uhelné bloky definitivně ukončí provoz v roce 2027, nahradí je kombinace různých zdrojů na plyn a biomasu o elektrickém výkonu 156,7 megawattu a tepelném výkonu 502 megawattů.
Místo současných 780 tisíc tun hnědého uhlí by měla elektrárna po roce 2027 spotřebovat 198 milionů metrů krychlových zemního plynu a 175 tisíc tun biomasy ročně. Dodávky tepla určené pro odběratele v Mostě a Litvínově zůstanou na úrovni okolo 1,6 milionu gigajoulů za rok, výroba elektrické energie se má zvýšit ze 470 na 814 milionů kilowatthodin ročně.
Elektrárna Komořany patří mezi nejstarší energetické zdroje v Česku, první blok zde zahájil provoz již v roce 1951. Od roku 1964 funguje jako zdroj tepla pro Most a později i další města v okolí. Od roku 2005 elektrárnu vlastnila skupina J&T, která jej později vložila do holdingu EPH. Vlastník měl v minulých letech jiné plány, uvažoval o výstavbě moderního uhelného bloku či zdroje na energetické využití odpadů. Nakonec však zvítězila varianta plyn plus biomasa.
David Tramba