INZERCE

Ministr dopravy Martin Kupka s ministryní obrany Janou Černochovou Foto: Úřad vlády

Platy politiků i soudců vzrostou o 6,9 procenta. Zbytek dostanou pracovníci v justici

„Dnešní návrh vlády o platech znamená, že na soudech a ve státních zastupitelstvích může konečně dojít k významnému snížení rozdílu mezi velmi dobře placenými soudci a státními zástupci a nízkými platy pracovníků administrativy, bez nichž je chod těchto institucí nemožný,“ uvedl ministr spravedlnosti Petr Blažek.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra ve středu odpoledne uvedl, že si návrh musí nejprve prostudovat, zatím má totiž informace pouze z médií. „Za administrativu jsem rád, ale to spojení je nehezké. Nevím, proč to politici takto nevyřešili v posledních třech letech, kdy jsme volali po tom, aby administrativa dostala přidáno. Mám za to, že tento způsob staví soudce proti zaměstnancům na soudech,“ řekl České justici.

Zdůraznil také, že nový systém musí odpovídat dřívějšímu nálezu Ústavního soudu.

Že oddělení výpočtu platů soudců od platů politiků podle něj není na stole, uvedl Vávra už dříve. „Já jsem úplně proti, aby se to oddělilo,“ řekl České justici po úterním jednání s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Schůzky se zúčastnil i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Ten apeloval na to, aby státní zástupci nadále měli platy ve výši 90 procent platů soudců.

Kupka: Odpovídá to vývoji mezd ve společnosti

Podle Kupky zvýšení platů odpovídá vývoji mezd v celé společnosti. Neobává se, že by soudci rozhodnutí vlády znovu napadli u Ústavního soudu. „Je pochopitelné, aby politici, soudci i státní zástupci sledovali vývoj průměrných mezd ve veřejném sektoru i v celé ekonomice,“ řekl Kupka. Vláda podle něj rozhodla o tom, že by všem třem těmto skupinám měly platy vzrůst o stejné procento. Původní návrh počítal s růstem platů o 13,7 procenta, kritizovali ho opoziční i vládní politici.

Za silný argument Kupka považuje to, že návrh počítá se solidaritou uvnitř justice, kdy část peněz vyčleněný na růst platů soudců a státních zástupců dostanou administrativní pracovníci, kteří jsou podle ministra nedostatečně ohodnoceni.

Ministři i premiér Petr Fiala (ODS) považují za problematické zmrazování platů ústavních činitelů, do automatu by se nemělo zasahovat, shodli se při příchodu na dnešní zasedání kabinetu ve Strakově akademii.

„Nemají se rozpojit, v poslední době se rozpojují,“ uvedl Fiala k principům dělby moci, na nichž stojí spojení platů poslanců, členů vlády, soudců a státních zástupců. 

Původní návrh stanovil od 1. ledna příštího roku platový nárůst ostatních ústavních činitelů meziročně o 13,7 procenta, avšak u státních zástupců měl být nárůst méně než poloviční. Státní zástupci však už před týdnem návrh zvrátili. Unie státních zástupců připomněla, že Ústavní soud v minulosti označil za nepřípustná platová opatření přijatá v souvislosti s úspornými opatřeními státu, která by se dotkla diskriminačně pouze vybrané skupiny zaměstnanců rozpočtové sféry. Vyjádřil se také k navázání platů státních zástupců na platy soudců v tom smyslu, že toto legislativní opatření dokládá, že si vláda uvědomuje odpovědnost za fungování soustavy státního zastupitelství.

ANO požádalo o mimořádnou schůzi Sněmovny

Poslanci opozičního hnutí ANO dnes kvůli platům požádali o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Poslanci by se na ní mohli sejít příští týden, kdy také začne řádná sněmovní schůze.

„Dnes jsme podali návrh na svolání mimořádné schůze ke zmrazení platů politiků. Pro nás stále platí, že jakýkoliv růst platů politiků je v tuto chvíli naprosto nepřijatelný, a o tom budeme i na schůzi hovořit,“ uvedla předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Předseda ANO Andrej Babiš podal začátkem tohoto týdne návrh na pětileté zmrazení platů poslanců, senátorů, členů vlády či prezidenta.

Platy poslanců, členů vlády, prezidenta, soudců a dalších funkcionářů se vypočítávají s pomocí koeficientu a průměrné měsíční mzdy na přepočtené počty zaměstnanců za předloňský rok. V minulých letech se kvůli krizovým situacím zmrazily. Soudci se obrátili na Ústavní soud. Ten konstatoval, že snížení jejich platů po trvalé změně koeficientu odporuje ústavnímu pořádku. Koeficient pro ně od příštího roku zrušil. Ministerstvo práce připravilo novelu, která upravuje podle soudního stanoviska pravidla pro všechny ústavní činitele.

(epa)