INZERCE

Logo projektu Ministerstva financi "Pětadvacitka". Zdroj: MF ČR

Plán vlády pro OSVČ: 25 tisíc pro každého, komu za kvartál klesly příjmy alespoň o 10% oproti loňsku

Nejmenší podnikatelé – osoby samostatně výdělečně činné, by měli podle návrhu ministryně financí, který dnes schválila vláda, dostat už v průběhu dubna 25.000 korun. Podmínkou je příjem alespoň 180.000 korun za rok a skutečnost, že zaznamenali pokles příjmu mezi lednem a březnem letošního roku nejméně o 10%. Návrh míří do Sněmovny.

Nejpozději do 12. dubna by mělo být vše připraveno pro to, aby zaměstnanci Finanční správy začali přijímat žádosti o příspěvek státu pro podnikatele – tzv. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Vláda dnes schválila návrh ministryně financí Aleny Schillerové, aby každý, kdo zaznamenal za první kvartál tohoto roku pokles příjmů aspoň o 10%, získal od státu přímou podporu 25.000 korun. Peníze jsou tzv. „vratkou“ a nemohou být státem použity na případné nedoplatky vůči finanční správě.

Podle návrhu ministerstva financí má na částku v nominální výši 25 000 Kč nárok OSVČ, která o ni požádá a prohlásí splnění několika základních požadavků:

  • jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).
  • vykonávaná činnost je činností hlavní,
  • vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, ale pouze v případech, kdy OSVČ měla nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo jí byl přiznán starobní důchod, nebo měla nárok na rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství, případně pečovala o potřebnou osobu. Přesný výčet těchto situací je definován v § 9 odst. 6 písm. b) nebo c) zákona o důchodovém pojištění.
  • OSVČ vykázala v období leden-březen 2020 ve srovnání s obdobím leden-březen 2019 pokles hrubých tržeb alespoň o 10 %. (V případě, že podnikatel začal s podnikáním později než v lednu 2019, ke srovnání se použijí první tři měsíce od zahájení jeho podnikání, přičemž nejzazším možným srovnávacím obdobím je prosinec 2019-únor 2020).
  • subjekt dosáhl v roce 2019 hrubých příjmů alespoň 180.000 Kč. V případě, že nepodnikal celý rok, tak v přepočtu alespoň 15.000 Kč měsíčně.
  • splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením

Přečtěte si celé znění návrhu zákona

„Jsou to peníze napumpované do hybné síly naší ekonomiky, které pomohou udržet základní infrastrukturu služeb tak, jak jsme na ni všichni zvyklí. Peníze dostaneme k podnikatelům rychle a jednoduše, a to ve výši 500 Kč denně. V kombinaci s rozšířeným ošetřovným ve výši 424 Kč denně a prázdninami na sociálním a zdravotním ve výši 4 896 Kč měsíčně podáváme živnostníkům záchranný kruh, který jim pomůže překlenout nejtěžší období,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Podle ministerstva je bonusovým obdobím 12. března – 30. dubna 2020, celková částka za plný počet dnů je tedy 25.000 Kč. „Podpora bude vyplacena oproti vyplněné žádosti, jejíž jednoduchý formulář Finanční správa zveřejní do 3. dubna 2020. Žádost bude obsahovat čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus a číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána. Žádosti budou přijímány poštou, prostřednictvím datové schránky, podatelen a sběrných boxů umístěných před finančními úřady,“ uvedlo ministerstvo.

-red-