Plán výstavby nového maďarsko-srbského ropovodu je na dobré cestě. Dosud byl dokončen koncepční návrh, předběžný projekt a studie proveditelnosti, mezitím prošel územní plán účelového území veřejným posouzením a v současné době je v procesu přijetí. Stavební povolení se očekává do konce roku spolu s finalizací technické dokumentace projektu. Očekává se, že produktovod bude dokončen do roku 2027.
Srbská ministryně hornictví a energetiky Dubravka Đedovićová a maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Peter Szijjártó podepsali memorandum o porozumění o výstavbě maďarsko-srbského ropovodu předloni v červnu.
Đedovićová se ke konci minulého týdne setkala s generální ředitelkou srbské ropné společnosti Transnafta Natašou Lečićovou, aby prodiskutovali pokrok na srbsko-maďarském ropovodu.
„Zahájení výstavby je plánováno do konce roku. Diverzifikace dodávek je klíčová pro naši energetickou bezpečnost, a to jak v plynárenském, tak v ropném sektoru, a srbsko-maďarský ropovod přispěje k dlouhodobé stabilitě dodávek. Významného pokroku bylo dosaženo při zpracování technické dokumentace projektu, přičemž expertní týmy z obou zemí jsou v pravidelné komunikaci, aby sledovaly pokrok na obou úsecích a koordinovaly další aktivity,“ uvedla srbská ministryně hornictví a energetiky Dubravka Đedovićová.
Mohlo by vás zajímat
Dosud byl dokončen koncepční návrh, předběžný projekt a studie proveditelnosti, mezitím prošel územní plán účelového území veřejným posouzením a v současné době je v procesu přijetí. Stavební povolení se očekává do konce roku spolu s finalizací technické dokumentace projektu. Očekává se, že ropovod bude dokončen do roku 2027.
Náklady na novou trasu s kapacitou 5,5 milionu tun ročně se odhadují na srbskou stranu na přibližně 157 milionů tun. Ropovod plánuje sledovat trasa Százhalombatta-Alđe-Roske-Novi Sad o celkové délce 304 kilometrů a potenciální prodloužení do Soluně v Řecku a Durrës v Albánii.
Primární dohoda byla podepsána předloni 20. června a byla součástí prvního zasedání Strategické rady pro spolupráci mezi Srbskem a Maďarskem.
„Srbsko má v současné době pouze jeden způsob dodávek ropy, a to přes Chorvatsko, a pro větší bezpečnost je nutné, abychom stejně jako v plynárenském sektoru měli diverzifikaci zdrojů a tras dodávek. Vybudováním nového ropovodu do Maďarska zajistíme bezpečnější zásobování tuzemské rafinérie a tím i tuzemského trhu. Tento projekt je plánován se seznamem prioritních investic jako jedné ze strategických investic v oblasti dodávek ropy,“ uvedla tehdy ministryně hornictví a energetiky Dubravka Đedovićová.
„Maďarsko je zásobováno plynem z Balkan stream přes Srbsko a Srbsko skladuje část svých zásob plynu v Maďarsku. Vybudováním nového ropovodu dále rozšíříme naše strategické vztahy v oblasti energetiky a Srbsko povýší svou energetickou bezpečnost na vyšší úroveň,“ dodala srbská ministryně.
Před zahájením realizace projektu bude podepsána samostatná dohoda o výstavbě ropovodu mezi srbskou společností Transnafta a maďarskou Skupinou MOL jako společnými vedoucími projektů. Očekává se, že tato dohoda stanoví technické a technologické charakteristiky a časový rámec implementace, jakož i definuje vzájemné a individuální závazky účastníků projektu.
Ministr Szijjártó předloni řekl, že výstavba nového ropovodu, který má spojit Algyő s Novým Sadem, je možná nejdůležitější dohodou mezi oběma zeměmi v historii. „Čím více zdrojů, tím více tras a čím více spolupráce, tím větší je energetická bezpečnost. Energetická bezpečnost Maďarska by dnes byla bez Srbska nepředstavitelná, a to samé platí i naopak. Většina maďarských dodávek zemního plynu přichází přes Srbsko a my držíme ve skladech více než sto milionů metrů krychlových jménem Srbska,“ uvedl.
Během loňského bilaterálního jednání byly také potvrzeny plány na založení regionálního společného podniku obchodující se zemním plynem, a to v návaznosti na podpis dohody mezi ředitelem Srbijagas Dušanem Bajatovićem a generálním ředitelem MVM CEEnergy, Laslem Zoltanem Fricem o založení společného podniku mezi srbskými Srbijagy a maďarskou MVM CEEnergy.